Sztuka
TIFF Festival 2021: Wilgotna farba

TIFF Festival 2021: Wilgotna farba

  • galeria SIC! BWA Wrocław, ul. Kościuszki 9/10, Wrocław

Opis

Wilgotna farba. Wystawa Studia Prokopiou

3.09-2.10.2021

Godziny otwarcia w trakcie festiwalu:
3.09 | 14.00-21.00
4.09 | 12.00-20.00
5.09 | 12.00-18.00

Oprowadzanie kuratorsko-autorskie po wystawie (pol/eng): 4.09.2021, sobota, godz. 13:00

od 8.09 do 2.10: środa-piątek, godz. 15.00-18.00, sobota: 11.00-15.00

galeria SIC! BWA Wrocław
Kościuszki 9/10

Starożytne rzeźby z marmuru, powszechnie postrzegane jako jeden z głównych symboli zachodniego kanonu piękna, nie były białe. Naiwnie wierzymy, że pojęcie “białego marmuru” jest równoznaczne ze sztuką wysoka i gwarantem prawdziwej estetyki. W rzeczywistości jednak rzeźby bogów i herosów starożytnej Grecji były różnobarwne – pokrywano je jaskrawymi kolorami, ozdabiano złotem i srebrem, a oczy posągów inkrustowano szkłem i klejnotami.
Mimo to, patrząc na nie, wciąż myślimy o bieli…

Na wystawie Studia Prokopiou, prezentowanej w ramach TIFF Festival, zobaczymy cykl fotografii pod tytułem Wilgotna Farba (Wet Paint). Wystawa ta jest próbą rozliczenia się z greckim dziedzictwem duetu – w typowy dla ich twórczości, dwuznaczny sposób. Patrząc na zdjęcia nie wiemy, czy portrety bóstw są żartem z antycznego świata, czy też złożonym mu hołdem. Intensywność inscenizacji i “wulgarna” kolorystyka farb użytych do malowania ciał modeli są jednocześnie adekwatne historycznie, jak i obrazoburcze. Fotografie Studia Prokopiou są hiperrealistyczne i hiperprzerysowane – realność spiętrza się i zwielokrotnia tak bardzo, że staje się bajką. Ważnym aspektem praktyki Studia Prokopiou jest budowanie efemerycznych sytuacji i zdarzeń, które w rezultacie są “prawdziwą” pracą artystyczną duetu. Sprawia to, że oglądane przez nas w galerii zdjęcia stają się jedynie dokumentacją wykreowanej, ulotnej sytuacji – jej efektem ubocznym.

O artystach:
Mieszkający w Londynie Phillip Prokopiou urodził się w Republice Południowej Afryki, w rodzinie greckich emigrantów. Swoja praktykę rozpoczął w 2014 roku pod nazwą Studio Prokopiou, którego współzałożycielem został także pochodzący z Grecji Panos Poimenidis. Swoją twórczością fotografowie eksplorują zagadnienia tożsamości i autokreacji, opierając się na zawłaszczeniach tropów wizualnych, pochodzących z klasycznej historii sztuki, popkultury i mitologii, a także na kategoriach sztuczności i kampu. Ich prace są wynikiem ciągłego dialogu między duetem a bohaterami fotografii. Artyści funkcjonują na arenie międzynarodowej, a swoje prace prezentowali m.in. na łamach Vogue Italia. W 2018 roku brytyjski Journal of Photography’s umieścił ich na liście Ones To Watch Issue.

kuratorzy: Łukasz Rusznica, Łukasz Adamski
tekst do wystawy: Agnieszka Wolny-Hamkało

fot. Studio Prokopiou

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w