Sztuka
THIRD SKIN. Prace z Sammlung Hoffmann i Schenkung Sammlung Hoffmann

THIRD SKIN. Prace z Sammlung Hoffmann i Schenkung Sammlung Hoffmann

  • 2023-09-17, do 2024-01-14
  • OP ENHEIM, Plac Solny 4, Wrocław

Opis

Monica Bonvicini, Charlotte Moorman, Felix Gonzalez-Torres i Pipilotti Rist to tylko niektóre z nazwisk artystów i artystek, których prace będzie można oglądać w OP ENHEIM od 17 września.

Pochodzące z uznanej na arenie międzynarodowej kolekcji Eriki Hoffmann-Koenige (Sammlung Hoffmann i Schenkung Sammlung Hoffmann) prace zostały dobrane przez kuratorki: Dorothée Brill i Luise Richter, a ich tematyka porusza się po szerokim spektrum rozumienia granic.

Prezentowane na wystawie obiekty nie skupiają się jednak  na granicach geograficznych i politycznych – mówią o granicach międzyludzkich z jednej strony i granicach artystycznych z drugiej. Poruszają wątki zacierania się granic tożsamościowych, przekraczaniu powszechnie uznanych norm – tak społecznych, jak i płciowych. Ale opowiadają też o granicach między malarstwem i rzeźbą, malarstwem i fotografią, rzeźbą i performansem, powierzchnią i przestrzenią, tym, co słyszalne i tym, co widzialne. Negocjują – w artystyczny sposób – z granicami ludzkiego ciała, społecznymi klasyfikacjami, przypisaniem ról związanych z płcią czy głośnymi lub cichymi, zauważalnymi lub tymi mniej widzianymi, przesunięciami i zmianami, jakie coraz szybciej zachodzą w naszym świecie.

– Wystawa „THIRD SKIN” w OP ENHEIM nawiązuje do wypowiedzi Eriki Hoffmann, która kiedyś określiła ubrania jako drugą skórę, a swoją kolekcję sztuki, z którą żyje od lat 60-tych, jako „trzecią skórę" -- mówią kuratorki wystawy, Dorothée Brill i Luisa Richter.  – Podobnie jak tytuł, również sama wystawa inspirowana jest zasadami, jakie stosowane są w czasie prezentacji dzieł w zacisznych pokojach kolekcjonerki w Berlinie i koncentruje się na dialogu, jaki powstaje między niektórymi pracami w intymności niegdyś prywatnych pomieszczeń Kamienicy Oppenheimów. Koncepcja wystawy skupia się na ludzkim odpowiedniku, ludzkim ciele, międzyludzkim zrozumieniu oraz aspektach rozgraniczenia, włączenia, transformacji i zniknięcia.

Wystawa realizowana jest we współpracy OP ENHEIM z Schenkung Sammlung Hoffmann, Staatlichen Kunstsammlungen Dresden. Zostanie udostępniona dla publiczności 17.09.2023. W tym dniu o godz. 11:00  odbędzie się też oprowadzanie po wystawie.

Projekt realizowany dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Gminy Wrocław.


W dniu otwarcia wstęp na wystawę bezpłatny. Na oprowadzanie kuratorskie obowiązują zapisy: https://app.evenea.pl/event/oprowadzaniethirdskin/. Po oprowadzaniu kuratorskim galeria będzie czynna do godz. 19:00, a nasza obsługa wystawy będzie opowiadała wszystkim zainteresowanym o obiektach i narracji wystawy.
W kolejnych dniach zwiedzanie możliwe w cenie biletu do OP ENHEIM (8 zł normalny, 5 zł ulgowy, 4 zł rodzinny, 3 zł grupowy, bezpłatnie - dzieci do 12 r.ż)

Wystawę będzie można oglądać do 14 stycznia 2024 roku.

Polecamy
Ostatnio dodane
Biennale Fotografii TIFF
Rusza Biennale Fotografii TIFF 2023 "Zapatrzenie" Wrocław

Przez cały miesiąc w czterech galeriach zaprezentowane będą wystawa główna i trzy wystawy konkursowe.

Biennale Fotografii TIFF
Zbliża się 12. edycja Biennale Fotografii TIFF "Zapatrzenie" Wrocław

Od 8 września do 8 października w czterech lokalizacjach zaprezentowane będą wystawa główna i trzy wystawy konkursowe sekcji TIFF Open.