Sztuka
Szlaczkowy Świat Marty

Szlaczkowy Świat Marty

  • 2021-03-11, , godzina 17:00, do 2021-04-28
  • Galeria ArtBrut, ul. Ruska 46A, Wrocław

Opis

Szlaczkowy Świat Marty - wystawa indywidualna Marty Nawojczyk

Opiekunka artystyczna wystawy: Iwona Ogrodzka

Wernisaż / otwarcie: czwartek 11 marca 2021, godz. 17:00

Wystawa otwarta do: 28 kwietnia 2021

Galeria ArtBrut i Pracownia Aktywizacji Społeczno-Kulturalnej

Wrocław, ul. Ruska 46A

Opis wystawy:

Marta Nawojczyk w charakterystyczny sposób wypełnia rysunkowe przestrzenie kolorowymi ornamentami, które w zależności od wybranego podłoża i materiału przyjmują bardziej malarskie lub graficzne formy. Na wystawie zaprezentowany zostanie wybór prac z różnych okresów jej twórczości, a także dzieła przygotowywane w ostatnim roku specjalnie pod kątem wystawy indywidualnej. W trakcie pracy nad wystawą artystka przygotowała serię takich obiektów, jak wałek do ciasta, pudełka na biżuterię, deski do krojenia czy globus, nawiązując do ich codziennego, praktycznego zastosowania i aranżacji przestrzeni mieszkalnej. Pokrywając jednak te tak dobrze znane i oswojone w ich kontekstach przedmioty charakterystycznym wzorem, Marta przełamuje granice ich funkcjonalności i nadaje im nowe znaczenia. Idea prezentacji przygotowanej przez Martę Nawojczyk nabiera więc w trakcie trwającej pandemii dodatkowego znaczenia, a perspektywa radykalnej reorganizacji przestrzeni, w których zmuszeni jesteśmy żyć i pracować, staje się dzięki temu bardzo kusząca.

 

Marta Nawojczyk jest związana z Galerią i Pracownią ArtBrut od początku jej powstania w 2009 roku. Tworzy rysunki, obrazy, asamblaże, a także trójwymiarowe obiekty. Jej znakiem rozpoznawczym są kolorowe kompozycje złożone z powtarzających się ciągów geometrycznych abstrakcyjnych wzorów. Te barwne piktogramy zapełniają zarówno płaskie, jak i przestrzenne formy. Inspiracją do wielu z nich jest jej duża kolekcja kolorowych pasków odzieżowych.

 

Artystka brała udział w licznych międzynarodowych i ogólnopolskich wystawach zbiorowych, najważniejsze z nich to:

Wystawa O OGÓLE. FALE WSZĘDZIE 2 w ramach Międzynarodowego 15. Biennale Sztuki Mediów WRO 2013 PIONEERING VALUES/ODKRYWANIE WARTOŚCI, Galeria i Pracownia ArtBrut, Wrocław 2013; Wystawa ANTIDOTUM w ramach Przeglądu Sztuki Survival 12 – MIASTO STAN ZAPALNY, Wrocław 2014 Wystawa POZA TABU / PAR-DELÀ LES TABOUS na festiwalu ART ET DÉCHIRURE, Galerie MAM, Rouen, Francja 2016; Wystawa prac twórców związanych z Galerią i Pracownią ArtBrut na 5. BIENNALE SZTUKI ZEWNĘTRZNEJ OUT OF STH ZAJĘCIE, BWA, Wrocław 2017; Wystawa Twórców Galerii i Pracowni ArtBrut na Festiwalu Retroperspektywy 2018, Art_Inkubator – Fabryka Sztuki, Łódź 2018; POZA TABU VI. WSPÓLNOTA / Wystawa twórców związanych z Galerią i Pracownią ArtBrut oraz zaproszonych gości, Wrocław 2019; A KYSZ! WYSTAWA CZASU EPIDEMII / Wystawa zbiorowa twórców związanych z Galerią i Pracownią ArtBrut, Wrocław 2020; POZA TABU VII. NIEPOKÓJ I LĘK / Wystawa zbiorowa twórców związanych z Galerią i Pracownią ArtBrut, Wrocław 2020. Prace Marty Nawojczyk znalazły się także w książce Ja się do siebie nie nadaję, wydanej przez Galerię i Pracownię ArtBrut we współpracy z Europejską Stolicą Kultury Wrocław 2016.

Obecna wystawa jest pierwszą wystawą indywidualną tej artystki.

Uwaga! Ze względu na sytuację epidemiologiczną w Galerii i Pracowni ArtBrut obowiązują obostrzenia sanitarne. W przestrzeni Galerii i Pracowni może przebywać jednocześnie osiem osób i obsługa.

Szczegółowe Wytyczne związane z pandemią dostępne są tutaj:http://www.artbrut.com.pl/aktualnosci/wewnetrzne-procedury-bezpieczenstwa-w-warunkach-pandemii-covid-19-w-stowarzyszeniu-swiat

Zapraszamy także do oglądania dokumentacji z wystawy i uczestniczenia w wydarzeniach z nią powiązanych, prezentowanych na naszej stronie internetowej, w mediach społecznościowych oraz na kanale YouTube.

Godziny otwarcia Galerii i Pracowni ArtBrut we Wrocławiu:
Środa - 13:00-16:00
Czwartek - 15:00-18:00
Piątek – 14:00-17:00

Polecamy
Ostatnio dodane
miasto w mieście
Rusza wystawa online "Miasto w mieście. 5 lat MNS"

Obejrzyj ekspozycję podsumowującą działanie Centrum Dialogu Przełomy!

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w