Sztuka
Spotkania w Tańcu w Mleczarni

Spotkania w Tańcu w Mleczarni

Opis

 Klubokawiarnia Mleczarnia zaprasza na spotkanie z taneczną kulturą europejską (oberki, tańce korowodowe), żywiołowy taniec irlandzki, zmysłowe Tangiem oraz energetyczne Flamenco.

Żywa muzyka, nauka tańca dla uczestników oraz prezentacja wybranych aspektów poszczególnych tradycji tanecznych.

Integrująca, wyzwalająca spontaniczność, prowokująca do śmiechu wspólna zabawa w tańcu.



Program imprez:

24 stycznia 2008 (czwartek), godz. 19.00, bilety 10 pln

Spotkanie z taneczną kulturą i tradycją polską. Kwartet wiejski

Muzyczne podróże śladami ludowych grajków polskich, żydowskich, cygańskich - od wielkopolskich, mazowieckich i mazurskich wiosek, aż po Bałkany i Francję.

Surowe, akustyczne brzmienie zaprawione szczyptą melancholii i tęsknoty za dawnymi czasami. Muzyka do słuchania, do tańczenia i do smakowania.  Starodawne melodie, rytmy i figury.

Prezentowana muzyka Kwartetu Wiejskiego (Jacek Hałas, Alicja Hałas, Robert Wasilewski, Ewa Wasilewska) oparta jest na brzmieniu i repertuarze wywodzącym się wprost z tradycji wiejskiego muzykowania. W trakcie koncertu pojawią się zabawy - improwizacje, które są pomostem między tradycją a współczesnością.

Żywa muzyka cały czas towarzyszy nauce i pozwala dostosować rytm spotkania do indywidualnych potrzeb. Wykonywana jest na oryginalnych tradycyjnych instrumentach: akordeon, lira korbowa, bęben, gordon,
fujura) obłaskawia zbudowaną wspólnie przestrzeń i tworzy z niej na czas spotkania strefę magiczną.


Wieczór urozmaicony zostanie pokazem filmu z prywatnej kolekcji Jacka Hałasa.

Kwartet Wiejski - Jacek i Alicja Hałas - "Nomadzi kultury"

Jacek Hałas: akordeon, lira korbowa, basy, drumla, śpiew Alicja Hałas: gordon, bęben Robert Wasilewski: cymbały, altówka, telenka, kaval, śpiew Ewa Wasilewska: skrzypce, drumla, śpiew

Muzyka i zabawa Oparta jest na brzmieniu i repertuarze wywodzącym się wprost z tradycji wiejskiego muzykowania. Polska muzyka ludowa, zarówno taneczna jak i balladowa. Muzyczne podróże w czasie i przestrzeni śladami ludowych grajków polskich, żydowskich, cygańskich -- od wielkopolskich, mazowieckich i mazurskich wiosek na Bukowinę, w Karpaty, poprzez Rumunię i Węgry aż po Bałkany, Francję - są tutaj dopełnieniem pejzażu wsi europejskiej.

Śpiew i tradycyjne instrumentarium: cymbały, skrzypce, lira korbowa, akordeon, telenki , kaval, altówka, - tworzą przestrzeń uroczystą i refleksyjną, zaś basy, gordon i bębny przenoszą w atmosferę dawnych wiejskich zabaw i weselisk. Prezentowane przez Kwartet Wiejski, odchodzące w niepamięć, tradycyjne zabawy, zwyczaje i obrzędy ludowe - są dodatkową ozdobą każdego weseliska i biesiady. Prowadzenie tańców korowodowych polskich i europejskich - opartych na prostych sekwencjach kroków powtarzanych przez tancerzy za prowadzącym, to forma dopełniająca propozycje muzyczno-obrzędowe. Integrująca, wyzwalająca spontaniczność, prowokująca do śmiechu i współzawodnictwa.


31 stycznia 2008 (czwartek), godz. 19.00, bilety 10 pln

Spotkanie z kulturą Irlandzką i tańcem celtyckim. Zespół Banshee

Koncert muzyki celtyckiej Banshee, połączony z pokazem wrocławskiego zespołu tanecznego Ellorien, będzie doskonałą okazją do zapoznania się z elementami kultury i sztuki jednego z krajów europejskich jakim jest Irlandia - `Zielona Wyspa`. Specyfika tańca irlandzkiego sprawia, że jego pokazy oraz warsztaty to sposobność do wspólnej dobrej zabawy, pogłębienia tanecznej sprawności i niezwykłego spędzenia wolnego czasu.
Podczas wieczoru zaprosimy gości do nauki podstawowych kroków tańca irlandzkiego, które wykorzystane zostaną następnie do wspólnej zabawy.


7 lutego (czwartek), godz. 19.00, bilety 15 pln

Spotkanie z Tangiem. Zespół Tangueros Balticos

W trakcie wieczoru zagra Tangueros Balticos - zespół muzyków profesjonalnie zajmujących się tangiem argentyńskim i twórczością Astora Piazzolli.

Kwintet tworzą: Przemysław Treszczotka - skrzypce, Paweł Zawada - fortepian, Marcin Sebastian Krzyżanowski - akordeon, Andrzej Wojciechowski - klarnet, Maciej Pakuła - kontrabas.
Niepowtarzalna okazja, by zatańczyć Tango przy muzyce na żywo.
          
Wieczór przepleciony zostanie lekcją argentyńskich tańców ludowych: chacarera, gato, które poprowadzi Tomasz Rutkowski i  Aleksandra Szyszka (inicjatorzy "Tanga Miloga" w Klubokawiarni Mleczarnia. Spotkania te od ponad roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem).

Tangueros Balticos - zespół muzyków profesjonalnie zajmujących się tangiem argentyńskim i twórczością Astora Piazzolli. Nazwa "tangueros" pochodzi z języka hiszpańskiego i jest zarezerwowana dla ludzi, którzy tańczą, śpiewają, grają, lub po prostu kochają tango. Właśnie takie osoby zapraszamy do współpracy, by wspólnie tworzyć projekt przywołujący muzykę, kulturę i sztukę początków XX wieku. Tango wprawdzie święciło największe triumfy 100 lat temu, lecz dzisiaj znów zdobywa olbrzymią popularność na świecie. Dzieje się tak za sprawą przepięknych, chwytających za serce utworów, które swoim poziomem artystycznym, wyrazowym i fenomenalnym wykonaniem deklasują większość współczesnych utworów muzyki rozrywkowej. Nazwiska takich artystów jak Anibale Troilo, Florindo Sassone, Carlos di Sarli, Roberto Goyeneche, Maria Grana, Jerzy Petersburski, Mieczysław Fogg, dzisiaj już niewiele mówią młodym pokoleniom i powoli odchodzą w niezasłużone zapomnienie.
         
Zespół "Tangueros Balticos" odkrył w ich genialnej twórczości swoją największą inspirację i chce przywrócić do świetności największą i najważniejszą spuściznę, którą pozostawili po sobie nasi dziadkowie. Kultywując tą tradycję przywołujemy to, co najcenniejsze w naszej kulturze i z czego jesteśmy najbardziej dumni. A tango właśnie powstało z pomieszania bardzo wielu tradycji i kultur, w międzynarodowym miksie uchodzców z całego świata w ubogich dzielnicach Buenos Aires zyskało swój oryginalny kształt. Popularność tanga leży jednak przede wszystkim u podstaw tańca, który może być z równym powodzeniem tańczony przez młodych i starych, tańca, który łączy pokolenia, który pozwala na najpiękniejszy i najbardziej intymny dialog pomiędzy kobietą, a mężczyzną, dialog, który nie wymaga słów, a mimo to pozwala wypowiedzieć to wszystko, czego słowami wyrazić się nie da. Członkowie zespołu "Tangueros Balticos" uczą się tańczyć tango, bo tylko w ten sposób można dojść do istoty tej muzyki.


13 lutego (środa), godz. 19.00. bilety 5 pln

III Karnawał Flamenco. Zespołu FlamencoMagia

Wieczór rozpocznie pokazem slajdów *flamenco Agnieszki Orzechowskiej zatytułowana "El Duende". Po projekcji K*oncert zespołu FlamencoMagia,* żywiołowa muzyka utrzymana w stylu "Gipsy Kings"  oraz *tradycyjne flamenco (Paco de Lucia, Paco Pen~a). * W skład zespołu wchodzą: Jacek Pawlikowski (gitara flamenco), Joel Tait (instrumenty perk. Gitara). Koncertowi będzie towarzyszył występ tancerek: Agaty Makowskiej i Marii Latos -- Grażyńskiej.


Mapa

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w