Sztuka
Secesja w architekturze Wrocławia – wystawa

Secesja w architekturze Wrocławia – wystawa

  • 2009-12-03, do 2009-12-06
  • Galeria BWA , Wrocław

Opis

Galeria BWA we Wrocławiu zaprasza na wystawę Secesja w architekturze Wrocławia. Na ok. 20 planszach będzie można zobaczyć z bliska to, czego nie dostrzeżemy gołym okiem: przepiękne detale wrocławskich budynków z okresu secesji. Ekspozycja potrwa od 3 do 6 grudnia br. i towarzyszy 18. Wrocławskim Promocjom Dobrej Książki.

Wystawa Secesja w architekturze Wrocławia będzie wyjątkową okazją, by spojrzeć na Wrocław nie tylko przez pryzmat współcześnie powstającej galeriowo-bankowej zabudowy, lecz poprzez wiele pięknych historii kryjących się za architektonicznymi drobiazgami, niedostrzeganymi zazwyczaj, a przecież kształtującymi klimat Wrocławia.

Bohaterami ekspozycji są wrocławskie budynki okresu secesji, przede wszystkim zaś te ich elementy, obok których przechodzimy na co dzień, ale zwykle ich nie dostrzegamy. Odnalazł je i sfotografował Leszek Szurkowski, wybitny fotograf i grafik, profesor łódzkiej Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Humanistycznej.

Zdjęcia powstawały przez sześć lat. Przez ten czas sfotografowałem 180 obiektów - wspomina Leszek Szurkowski. - Do jednego obiektu przymierzałem się po kilka, kilkanaście razy, aby trafić na odpowiedni moment i uchwycić niepowtarzalne piękno stylu secesyjnego, odkryć detal, który wcześniej dostrzegało tak niewielu - dodaje fotograf.

W sumie Leszek Szurkowski wykonał 40 000 zdjęć ornamentów, płaskorzeźb jak i całych kamienic zbudowanych we Wrocławiu na przełomie XIX i XX wieku. Ekspozycja w BWA ukaże szczegóły m.in. odnowionej niedawno kamienicy przy skrzyżowaniu ul. Prusa i Świętokrzyskiej, zakładów kąpielowych przy ul. Teatralnej, o Hali Targowej czy odrestaurowanego budynku domu handlu hurtowego Victoria - dzisiaj siedziby Zakładów Zielarskich „Herbapol". Aby sfotografować niektóre z nich, Szurkowski musiał wspinać się na wyższe piętra budynków usytuowanych naprzeciw. Nie wszystkie bowiem elementy widoczne są z poziomu chodnika.

Dodatkową atrakcją wystawy są opisy zdjęć przygotowane przez wrocławską historyk sztuki Barbarę Banaś, miłośniczkę secesji. Oglądając zdjęcia, poznamy zatem także urodę tego europejskiego nurtu z przełomu XIX i XX wieku, kojarzącego się z łagodnymi liniami, motywami roślinnymi oraz bogactwem ornamentyki.
Na wystawie zobaczymy specjalnie wybrane fotografie, również te, które zostały opublikowane w albumie Secesja wrocławska. Książka, wydana w lipcu tego roku nakładem oficyny CO-LIBROS, prezentuje ponad 800 zdjęć Leszka Szurkowskiego. . Podczas 18. Wrocławskich Promocji Dobrych Książek będzie można ją zakupić na stoisku wydawnictwa w Muzeum Architektury.

Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających od 3 do 6 grudnia 2009 r. w Galerii BWA przy ulicy Wita Stwosza 32. Wstęp bezpłatny. Polecamy ją zarówno miłośnikom i znawcom secesji, jak i tym, którzy dopiero odkrywają piękno tego nurtu.

---
Leszek Szurkowski poświęcił niewyobrażalną wręcz ilość pracy, by z ponad czterdziestu tysięcy wykonanych przez siebie zdjęć uzyskać ostatecznie te osiemset, które tworzą Secesję Wrocławską. Dla Leszka Szurkowskiego był to jednak przyjemny wysiłek, ponieważ fotografowanie jest jego prawdziwą pasją - jest nie tylko autorem zdjęć (w latach 1965-2007 jego prace wystawiane były aż 55 razy, ponadto brał udział w 150 krajowych i międzynarodowych wystawach zbiorowych), ale również wykładowcą i publicystą, zajmującym obecnie katedrę profesorską Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Jego prace publikowane były m.in. w „Communications Art Magazine", „Graphic Excellence USA" czy „Studio Magazine".

Barbara Banaś, historyk sztuki oraz prowadząca Dział Ceramiki i Szkła XX wieku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Zajmuje się również publicystyką oraz ma na swoim koncie kilka druków zwartych, w tym Rzeczy Pospolite. Polskie wyroby 1899-1999 czy Poradnik polskiego kolekcjonera. Przede wszystkim Barbara Banaś jest jednak jest pasjonatką pięknego wzornictwa, zwłaszcza tego secesyjnego, o czym przekonują teksty, którymi wypełniła Secesję wrocławską.

Mapa

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w