Sztuka
Ścieżki do interpretacji

Ścieżki do interpretacji

  • 2020-06-15, do 2020-06-30
  • Uliczna Galeria Szewska Pasja , ul. Szewska 27, Wrocław

Opis

Ścieżki do interpretacji to projekt Fundacja Art Transparent w ramach szeregu inicjatyw realizowanych przez wrocławskie instytucje i organizacje kultury w związku z przypadającą w 2020 r. 50. rocznicą słynnego Sympozjum Plastycznego Wrocław ’70.

W 2016 r. Art Transparent, włączając się w obchody Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, przeprowadziła szeroko zakrojony projekt „Stanisław Dróżdż. Ścieżki tekstu", poświęcony twórczości słynnego wrocławskiego poety i twórcy konceptualnego. Jego zwieńczeniem była realizacja rzeźbiarskiego dzieła Barbary Kozłowskiej zatytułowanego Interpretacja przestrzenna poezji strukturalnej Stanisława Dróżdża „Samotność”. Zamysł artystki był konsekwencją przestrzennego opracowania w 1970 r. poetyckiego tekstu Dróżdża.

Jak większość propozycji nadesłanych na Sympozjum ’70, Samotność nie doczekała się w tamtym czasie realizacji – aż do roku 2016, kiedy to monumentalna, błękitna rzeźba stanęła we wrocławskim parku Popowickim.

Ścieżki do interpretacji, poprzez fotograficzną dokumentację, przywołują istniejącą w swoistej izolacji, odległego od centrum parku, rzeźbę, a jednak topograficznie usytuowaną w samym sercu Wrocławia. Przypominają tym samym postaci dwojga wybitnych, związanych przez dziesięciolecia z naszym miastem artystów: Stanisława Dróżdża i Barbary Kozłowskiej. Jednocześnie, zważywszy na szczególny czas pandemii i wynikającej stąd konieczności pozostawania w faktycznej izolacji każdego z nas w ostatnich miesiącach, opowiadają o osobistym doświadczaniu odosobnienia w pracach trzech współczesnych wrocławskich artystek: Anny Kołodziejczyk, Alex Urban i Ewy Zwarycz.

⭕ artystki:
Anna Kołodziejczyk: #samotność#
Barbara Kozłowska: Interpretacja przestrzenna poezji strukturalnej Stanisława Dróżdża „Samotność”
Alex Urban: Blue Monday
Ewa Zwarycz: Nawarstwienie

⭕ kuratorzy: Karolina Bieniek i Michał Bieniek

⭕ dokumentacja fotograficzna rzeźby Interpretacja przestrzenna poezji strukturalnej Stanisława Dróżdża „Samotność”: Małgorzata Kujda

⭕ opracowanie graficzne: Grupa Projektor

⭕ organizator: Fundacja Art Transparent, Strefa Kultury Wrocław

Wydarzenie jest częścią Sympozjum Wrocław 70/20 - oddolnego programu obchodów 50. rocznicy Sympozjum Plastycznego Wrocław '70.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Ostatnio dodane
Alternatywne postacie Disney Marvel
Z "Krainy lodu" do "Avengers" - zobacz wspaniałe przeróbki artysty [FOTO]

Z bajek Disneya krótka droga do filmów z MCU.

Kinomural 2019
Zbliża się Kinomural 2020 we Wrocławiu Wrocław

Obejrzymy m.in. dzieła powstałe we współpracy z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych oraz renomowaną uczelnią artystyczną z Chicago.

Konkurs Ziaja