Sztuka
Pierwsze znaczki pocztowe na świecie

Pierwsze znaczki pocztowe na świecie

Opis

Pierwszy znaczek pocztowy świata - Penny Black" rozpoczyna cykl WYSTAW JEDNEGO EKSPONATU w Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Od 9 lutego 2008 r. tylko przez dwa tygodnie będzie można zobaczyć prezentowane po raz pierwszy we Wrocławiu pierwsze znaczki świata - Penny Black.

Pierwszy znaczek pocztowy ukazał się w Wielkiej Brytanii, 6 maja 1840 roku, z czysto praktycznych powodów. Do momentu wydania znaczka opłatę za przesyłkę musiał uiszczać adresat, jednak zdarzało się, że odbiorcy nie przyjmowali listów, co narażało brytyjską pocztę na finansowe straty. Sir Rowland Hill znalazł proste i skuteczne rozwiązanie problemu - zaproponował, aby obowiązek płatności za przesyłki przenieść z odbiorcy na nadawcę, a dowodem uiszczenia opłaty miała być papierowa naklejka na kopercie, wydawana przez rząd. Pomysłodawca nie przypuszczał nawet, jaką karierę zrobi jego wynalazek: międzynarodowy zasięg, nieograniczona różnorodność znaczków w obiegu, a także miliony kolekcjonerów na całym świecie.

Na znaczkach pocztowych ONE PENNY i TWO PENCE widniał profil królowej Imperium Brytyjskiego - Wiktorii, ONE PENNY był drukowany w kolorze czarnym i ciemnoniebieskim, TWO PENCE w kolorze czerwonobrązowy. Znaczki produkowano w drukarni Perkins Bacon & Petch,. Drukarnia ta specjalizowała się w druku  banknotów, za pomocą trudnej do podrobienia techniki wklęsłolinijnej. Brytyjska Poczta Królewska wprowadziła dodatkowe zabezpieczenia, aby uniknąć ewentualnych fałszerstw - papier do produkcji znaczków zawierał wodny znak w kształcie małej korony.  Znaczki drukowano w arkuszach  składających się z 240 znaczków po 12 sztuk w 20 rzędach poziomych. Każdy znaczek w arkuszu miał swoje indywidualne cechy rozpoznawcze w postaci liter umieszczonych w dolnych narożach.

Dwanaście znaczków każdego poziomego rzędu miało w lewym rogu tę samą literę (w pierwszym rzędzie - A, drugim - B, aż do dwudziestego oznaczonego T). Prawy dolny róg znaczka opatrzono literami od A do L, odpowiadającymi kolejnym rzędom pionowym. Znaczki z arkuszy wycinano nożyczkami.

Przyklejone znaczki na listach unieważniano kasownikami w kształcie krzyża maltańskiego, odbijanego tuszem w kolorze czerwonobrązowym, a od lutego 1841 r. - tuszem czarnym.

W zbiorach MPiT znajdują się trzy znaczki Penny Black: czarny z czarnym stemplem (z literami O w lewym dolnym rogu i H w prawym), czarny z czerwonym stemplem ( z literami D i H) oraz granatowy z czarnym stemplem ( literami G i K).

Wartość pierwszych znaczków szacowana jest na kwotę od kilkuset do kilkunastu tysięcy Euro.

Z okazji wystawy wydana została okolicznościowa kartka i stempel. Pierwszych 50 osób, które odwiedzą nas w niedzielę otrzyma kartkę w prezencie!


Mapa

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w