Sztuka
Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej

Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej

  • 2023-09-11, do 2023-10-05
  • wstęp wolny
  • północna część Rynku, Wrocław

Opis

W nietypowej, przestrzennej formie prezentuje ona wybranych kilkadziesiąt polskich murali z różnych miast, które upamiętniają przedwojenną społeczność żydowską w Polsce.

Wystawa jest własnością Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które prezentuje ją w różnych miastach, w tym roku były to już Gliwice i Opole, po Wrocławiu wyjedzie do Częstochowy. Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego zostało lokalnym partnerem wystawy.

Ekspozycja opowiada o wybranych wątkach historii polskich Żydów oraz przybliża współczesne sposoby przywracania pamięci o relacjach polsko-żydowskich przez aktywistów miejskich i stowarzyszenia lokalne. Na wystawę składa się 12 tematycznych sekcji, które poruszają tematy wkładu polskich Żydów w rodzimą kulturę i gospodarkę, a także opowiadają o wiekach wspólnej historii. Na wystawie nie zabrakło miejsca dla polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, a także na bolesne rozdziały polsko-żydowskich losów m.in. Zagłady czy kampanii antysemickiej w Marcu ’68.

Przez najbliższe cztery tygodnie wystawie towarzyszyć będą wydarzenia, które przybliżą historię polskich Żydów, ale także dzieje ludności żydowskiej w dawnym Wrocławiu (Breslau). Zachęcamy zarówno do obejrzenia wystawy, jak i uczestnictwa w zaplanowanych wydarzeniach, które ją uzupełniają. Wszystkie są bezpłatne, ale na niektóre z nich obowiązywać będą zapisy.

Najbliższe z nich to:
12.09 (wtorek) godz. 17.00 Wielka nadzieja, wielki sen – debata o ludności żydowskiej na Dolnym Śląsku po 1945 r., wstęp wolny
13.09 (środa) godz. 17.00 Klub Książki Żydowskiej – Stramer, wstęp wolny
20.09 (środa) godz. 17.00 oprowadzanie po Synagodze pod Białym Bocianem – zapisy od 11 września na stronie www.wcrs.pl (dostępne po godz. 16.00)
28.09 (czwartek) godz. 17.00 spacer śladami wrocławskich żydowskich domów towarowych – szczegóły i zapisy wkrótce
5.10 (czwartek) godz. 18.00 spotkanie autorskie z Mikołajem Łozińskim - premiera książki Stramerowie (kontynuacja losów

Kolejne:
lekcja hebrajskiego – szczegóły i zapisy wkrótce
młodzieżowa gra miejska

Wystawa „Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni publicznej” powstała we współpracy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie i Norweskim Centrum Studiów nad Holocaustem i Mniejszościami w Oslo. Wystawę i wydarzenia towarzyszące zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu z funduszy EOG i funduszy norweskich oraz budżetu krajowego.

Ostatnio dodane
Biennale Fotografii TIFF
Rusza Biennale Fotografii TIFF 2023 "Zapatrzenie" Wrocław

Przez cały miesiąc w czterech galeriach zaprezentowane będą wystawa główna i trzy wystawy konkursowe.

Biennale Fotografii TIFF
Zbliża się 12. edycja Biennale Fotografii TIFF "Zapatrzenie" Wrocław

Od 8 września do 8 października w czterech lokalizacjach zaprezentowane będą wystawa główna i trzy wystawy konkursowe sekcji TIFF Open.