Sztuka
Niecodzienna wystawa Michała Pietrzaka

Niecodzienna wystawa Michała Pietrzaka

Opis

Od 16 czerwca w Galerii BWA Awangarda będzie można oglądać wystawę dyplomową "Habitat 2" Michała Pietrzaka, studenta roku dyplomowego Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów ASP we Wrocławiu, zajmującego się architekturą i fotografią.
 
 "Habitat 2" Michała Pietrzaka to kolejna odsłona z cyklu Habitat, który jest sukcesywnie rozwijany od 2006 roku. Na prezentowany artefakt składa się obiekt fotograficzny oraz jego swoisty suplement, którym jest realizacja video. Pracę o wym. 3/2,1m stanowi zatem dziewiętnaście autonomicznych fotografii, tworzących jeden obraz oraz projekcja ekranowa o tych samych wymiarach.
 
"Autor, budując obraz, który ma charakter poliptyku (dotyczy to również obrazu video), zestawia ze sobą w formalną i narracyjną całość wiele fotogramów wykonanych w jednym miejscu, w różnym czasie. Efektem tych działań staje się nawarstwienie widoków rzeczywistości zamkniętych w jednym,pozornie spójnym fotograficznym kadrze. Kluczowym elementem obrazu, paradoksalnie stanowiącym tu tło, jest kubatura architektury, będąca łącznikiem spajającym całość, która wiąże poprzez linie swojej perspektywy poszczególne fotografie. Z całości dynamiki obrazu wyłania się na pierwszy plan statyczna postać, która będąc jego częścią (w sensie narracyjnym jest ona podmiotem lirycznym z jednej strony, z drugiej zaś częścią żywej tkanki miejskiej), pełni rolę obserwatora rzeczywistości zwartej w obrazie. Jednak przypisana tej postaci przez Pietrzaka rola wykracza poza funkcję elementu, którego zadaniem jest ześrodkowanie dramaturgii obrazu. Ukazana niekiedy z nachalną wyrazistością, niekiedy szczątkowo postać kobiety zdaje się przekraczać dwuwymiarowość obrazu i sprawia wrażenie, że jest przede wszystkim obserwatorem, a nie uczestnikiem zobrazowanej wiązki anegdot. W zamyśle autora symbolizuje ona tu człowiecze indywiduum, chcące zwrócić uwagę obserwatora na zagadnienia dotyczące człowieka jako jednostki - jednostki z jednej strony uwikłanej w świat, z drugiej pozostającej wobec niego w egzystencjalnym dystansie. Praca ta jest wizualną próbą zdefiniowania miejsca współczesnego człowieka jako jednostki w aspekcie socjologiczno-urbanistycznym, jego problemów takich jak.: oderwanie od natury, anonimowość, alienacja; człowieka w zindustrializowanym współczesnym świecie, będącym środowiskiem jego życia,będącego naszym Habitatem."
 
prof. Andrzej P. Bator  
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w