Sztuka
Muzeum Miejskie Wrocławia: Wszystko jest pejzażem / Hommage a Jan Buc

Muzeum Miejskie Wrocławia: Wszystko jest pejzażem / Hommage a Jan Buc

  • 2023-09-16, do 2023-12-31
  • Wrocław

Opis

Muzeum Miejskie Wrocławia zaprasza na dwie wystawy, które potrwają od 16 września do 31 grudnia:

Wszystko jest pejzażem. Serbołużycki malarz Jan Buckw Pałacu Królewskim

Hommage á Jan Buck w Arsenale Miejskim

Jan Buck (łużycki Jan Buk) urodzony w 1922 w Nebelschütz/Njebjelèicy; zmarł w 2019 w Crostwitz/Chrósćicy) był jednym z najważniejszych malarzy łużyckich po 1945 roku.

Po ukończeniu szkoły w latach 1937 do 1940 Buck uczył się zawodu malarza dekoracyjnego. Następnie odbył służbę wojskową w niemieckim Wehrmachcie. W latach 1949-1950 studiował w Państwowej Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, co miała ogromny wpływ na jego twórczość. Zetknął się wówczas z koloryzmem reprezentowanym w twórczości Eugeniusza Gepperta. Studia kontynuował w Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie. Po ich ukończeniu przez ponad 40 lat pracował jako niezależny artysta w Budziszynie i odegrał decydującą rolę w kształtowaniu sceny kulturalnej miasta. W przeciwieństwie do wielu innych serbołużyckich artystów nie nawiązywał jedynie do tradycyjnego serbołużyckiego życia, ale wyznaczał inne priorytety tematyczne, choć jego twórczość pozostawała związana z Łużycami. Duża część jego prac dotyczy krajobrazu górniczego – występujących na Łużyckim obszarze odkrywkowych kopalni węgla brunatnego i kamieniołomów. W jego twórczości często pojawiały się także martwe natury. W późnej pracach wyraźnie widoczny jest  zwrot w kierunku abstrakcji. Poza twórczością był także cenionym pedagogiem związanym ze szkołami artystycznymi w regionie. W sierpniu 2007 roku został honorowym obywatelem miasta Budziszyn  - był   pierwszym Serbołużyczaninem, a także pierwszym malarzem, który został honorowym obywatelem Budziszyna.    

Z okazji 100-lecia urodzin Jana Bucka powstał szeroko zakrojony projekt mający na celu szerokie rozpropagowanie twórczości tego serbołużyckiego malarza, który w swojej biografii połączył dwa graniczące ze sobą państwa w trudnym momencie ich historii. Partnerami projektu są Sorbisches Muzeum, Städtische Sammlungen Cottbus – Wendisches Museum Cottbus, Staatliche Kunstsammlungen Dresden,  Verbindungdbûro des Freistastaates Sachsen in Breslau, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Uniwersytet Zielonogórski, Akademia Sztuk Pięknych im Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz Muzeum Miejskie Wrocławia. W ramach projektu w Budziszynie, Cottbus, Wrocławiu i Zielonej Górze można zobaczyć wystawę „Wszystko jest pejzażem” poświęconą działalności artystycznej Jana Bucka oraz towarzyszące jej ekspozycje „Hommage á Jan Buck” na których osoby artystyczne z Wrocławia i Zielonej prezentują swoje dzieła inspirowane twórczością i życiem Bucka. W Pałacu Królewskim zaprezentowane jest malarstwo olejne, szkice i grafiki Jan Bucka oraz jego wrocławskich profesorów i przyjaciół. W Arsenale na wystawie „Hommage á Jan Buck” na dwóch salach wystawowych pokazywane są prace współcześnie działających we Wrocławiu osób twórczych. Jako uzupełnienie przez miesiąc na ul. Świdnickiej zobaczyć można plenerową wystawę poświęcona kulturze Serbołużyckiej.

Kuratorka wystaw ze strony Muzeum Miejskiego Wrocławia – Magdalena Szmida-Półbratek

Na obie ekspozycje wstęp jest płatny

Ceny biletów oraz godziny otwarcia dostępne pod linkiem www.mmw.ppl

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w