Sztuka
Marian Waldemar Kuczma: Inspiracje. Inskrypcje. Obraz

Marian Waldemar Kuczma: Inspiracje. Inskrypcje. Obraz

  • 2024-01-11, , godzina 18:00, do 2024-02-13
  • wstęp wolny
  • Galeria Miejska, Wrocław

Opis

Marian Waldemar Kuczma/ Inspiracje. Inskrypcje. Obraz

Galeria Miejska we Wrocławiu

Wystawa czynna od 12.01. do 13.02.2024

Wernisaż 11.01.2024, g. 18:00

Wstęp bezpłatny

 

 

12 stycznia na ścianach sal wystawienniczych Galerii Miejskiej we Wrocławiu zawiśnie wielowarstwowe – zarówno w treści, jak i formie - malarstwo Mariana Waldemara Kuczmy. Wszystkie spośród obecnych na ekspozycji obrazów powstały w ciągu kilku ostatnich lat.

Chociaż trudno jest umieścić malarstwo Mariana Waldemara Kuczmy w obszarze przedstawieniowości, artysta odżegnuje się od nazywania samego siebie mianem abstrakcjonisty. Wynika to z faktu, iż każdy z jego obrazów posiada swój konkretny punkt odniesienia zaczerpnięty bezpośrednio z widzialnej rzeczywistości. Głównym źródłem inspiracji jest dla twórcy pejzaż, a dokładniej mówiąc, jego wyabstrahowane z przestrzennego kontekstu fragmenty – fragmenty  często pomijane i odrzucane, takie jak pozostałości zrujnowanych budowli, samotne kapliczki czy nieczytelne resztki inskrypcji na murach. Pomimo iż prace Kuczmy nie kopiują natury w sposób mimetyczny, wkomponowane w płótna kawałki zupełnie banalnych materii, takich jak przywiezione z konkretnych miejsc kawałki drewna, ceramiki czy blachy, sprawiają, że jego obrazy stanowią odzwierciedlenie świata realnego.  Wszystko to zatopione jest w bliskiej ikonie – a więc kolejnej obok pejzażu wielkiej inspiracji artysty - aurze duchowości,

W swoim malarstwie pochodzący z okolic Bieszczad, a żyjący na co dzień we Wrocławiu twórca balansuje więc poniekąd na styku dwóch kultur. Wschodnia duchowość przecina się w jego twórczości z zachodnim intelektualizmem - nie tylko w obszarze narracyjnym i obieranych przez autora punktów odniesień, ale również na poziomie technologicznym. Jak pisze w swoim tekście Aleksander Jasiński, prace Waldemara Kuczmy pełne są zatartych granic – granic pomiędzy pozostałościami naturalnego krajobrazu i wytropionymi śladami ludzkiej ingerencji oraz granic pomiędzy sacrum i profanum, których mglistość podkreśla wielowarstwowy, czy wręcz palimspestowy charakter dzieł malarza.

Zapraszamy na wernisaż 11 stycznia (czwartek) o godzinie 18:00.

Otwarciu będzie towarzyszył koncert pianistyczny Tomasza Kaczmarka.

Ekspozycję można będzie oglądać do 13 lutego 2024.

Kuratorka: Katarzyna Zahorska

Polecamy
Ostatnio dodane
Festiwalu Światła
3. Festiwal Światła ogłasza Open Call

Impreza odbędzie się w dniach 10–11 maja 2024 w Hevelianum.