Sztuka
Malując

Malując

  • 2018-01-11, do 2018-02-25
  • Galeria Miejska we Wrocławiu, ul. Kiełbaśnicza 28, Wrocław

Opis

Wystawa przygotowana w historycznych wnętrzach Muzeum Architektury jest pierwszą wspólną prezentacją Urszuli Wilk oraz Eugeniusza Minciela – dwójki malarzy, małżeństwa, które w obszarze sztuki prowadzi dwie indywidualne opowieści.

O ile Ula Wilk w swoim malarstwie analizuje relacje między światłem i cieniem, przestrzenią i jej brakiem, geometrią i asymetrią, o tyle Eugeniusza Minciela zajmuje przede wszystkim gest i potencjał malarskiej ekspresji oraz pytanie dokąd te środki mogą go w malarstwie zaprowadzić. Wspólna obojgu pozostaje jednak idea malarstwa rozumianego nie tylko jako dziedzina sztuki, ale rodzaj imperatywu, impulsu i celu jednocześnie.

Mimo swoich malarskich deklaracji, wyartykułowanych już na początku drogi twórczej nie odżegnują się od swoich doświadczeń czy inspiracji innymi gatunkami. W latach 80., jeszcze w okresie studiów Minciel wykonał na przykład szereg artystycznych happeningów, którymi zachwycała się Wanda Gołkowska – profesor od początku wspierająca twórcze decyzje Minciela, ostatniego asystenta w jej pracowni, w latach 1984-89.

Twórczość Wilk z kolei, silnie warunkowana jej fascynacją metodyką pracy malarza, fizycznym procesem stawania się obrazu – aktem kapania farby, rozbryzgującymi się gęstymi kroplami, wykreślaniem struktur – jak również nieskończonymi możliwościami i dynamiką linii, poszerza koncepcję malarstwa, które według niej tworzyć może nawet źdźbło trawy rzucające cień na kartkę papieru (jak w pracy „White Page”). Opracowując indywidualną technikę drippingu, tworząc obrazy w warunkach poza studyjnych i często poza klasycznym białym płótnem, Wilk udowadnia, że malarstwo nie jest dziś gatunkiem ugrzęzłym na artystycznej mieliźnie, a jego możliwości wykraczają daleko poza ramy blejtramu.

Naturalnym formatem dla wystawy jest podział na dwie niezależne, płynące równolegle narracje artystyczne, które w kilku punktach będą się przecinać. Układ ten jest wynikiem różnych potrzeb i postaw artystów wobec myśli przewodniej wystawy, która – jak podkreślają

– jest dla nich okazją do ukazania dwóch niezależnych wypowiedzi, nie zaś wspólnego podsumowania ponad 30 letniego dorobku artystycznego. Tym samym, podczas gdy Wilk zaprezentuje swoje najnowsze realizacje, w tym prace przygotowane specjalnie na wystawę i stanowiące kontynuację tworzonej od 2014 roku serii „Bluemetrie”, twórczość Minciela potraktowana zostanie bardziej przekrojowo. Malarz zestawi prace pochodzące z wczesnego okresu twórczości z tymi, powstałymi na przestrzeni ostatnich lat. Wystawa będzie więc dla Minciela okazją do przyjęcia autorewizyjnego spojrzenia wobec własnej twórczości.

Zaproponowany na wystawie rodzaj konwersacji między dwojgiem artystów będzie z jednej strony czynnikiem odpowiednio dezorganizującym i równoważącym fabułę ekspozycji. Z drugiej stanie się metaforą niezwykłej relacji łączącej Wilk i Minciela, w której życie codzienne ściśle splecione jest ze sztuką.

Mapa

Ostatnio dodane
Letni Festiwal Operowy
Podsumowanie Letniego Festiwalu Operowego 2018

Wydarzenie zebrało aż 8,5 tys. widzów!

fot. Krzysztof Zatycki
Brave Festival 2018: spotkanie medialne za nami [ZDJĘCIA] Wrocław

Poznaliśmy więcej szczegółów dotyczących 13. edycji festiwalu.

Kupony i kody rabatowe