Sztuka
Małgorzata Chodakowska. Przebudzenie

Małgorzata Chodakowska. Przebudzenie

  • 2019-04-27, do 2019-09-01
  • od 10zł do 15zł
  • Pałac Królewski, ul. Kazimierz Wielkiego 35, Wrocław

Opis

Małgorzata Chodakowska to polska rzeźbiarka urodzona w 1965 roku w Łodzi, na co dzień mieszkająca i tworząca w Dreźnie. Studiowała na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. Jej rzeźby wykonane w drewnie bądź brązie, szczególnie z cyklu Fontanny, od lat cieszą się szerokim uznaniem publiczności oraz krytyków sztuki. Swoje prace prezentowała m.in. w Wiedniu, Berlinie, Sankt Petersburgu czy Tokio.

Zwyczajem dawnych mistrzów w poszukiwaniu inspiracji artystka odwiedziła wiele miejsc w Europie i na innych kontynentach. Miejsce urodzenia, zamieszkania, a także wspomnienia licznych podroży w połączeniu z warsztatową biegłością i niewątpliwym talentem, ukształtowały sztukę Małgorzaty Chodakowskiej. W swojej twórczości pozostała jednak wierna klasycznym kanonom rzeźbiarskim, stąd jej prace przywodzą na myśl dzieła dawnych mistrzów. O swoich rzeźbach, głównie przedstawiających kobiety sama mówi, że stara się nimi prowokować do myślenia, pokazywać kobiecą dumę, siłę i godność, ale też potrzebę opieki. Aby nadać im dodatkowe walory estetyczne często ożywia je przy pomocy wody, która jest ich integralną częścią, tworząc elementy stroju czy cechy urody.

Wystawa rzeźb Małgorzaty Chodakowskiej obejmie kilka przestrzeni Pałacu Królewskiego. Część z nich zostanie wyeksponowana w barokowym ogrodzie. Tu, w samym sercu miasta, w sąsiedztwie jedynej zachowanej we Wrocławiu barokowej fontanny – chłopca z delfinem, będą stanowić one nie tylko plenerowy pokaz sztuki współczesnej, ale również przywoływać na myśl wielowiekowe tradycje tworzenia dzieł sztuki przeznaczonych do ogrodowej ekspozycji. Dzięki tej wystawie Wrocław dołączy do grona miast, które wykorzystują swoje parki i ogrody również jako przestrzenie wystawiennicze. Dopełnieniem dla tego plenerowego pokazu będą rzeźby eksponowane w salach Pałacu Królewskiego, również te, które stały się inspiracją dla okazałych rzeźb – fontann. Do wystawy wydany został katalog.

Ostatnio dodane
Nicola Lo Calzo, Mitologia oporu
Znamy program 18. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi

Jak zwykle festiwal wypełni wydarzeniami i aktywnościami wszystkie zakątki miasta.

TIFF Open 2019
Wystartował nabór zgłoszeń do TIFF Open 2019 we Wrocławiu

To otwarty konkurs międzynarodowego festiwalu fotografii TIFF Festival dedykowany twórcom wykorzystującym medium fotografii.