Sztuka
"Malarstwo, rysunek" Anna Szewczyk

"Malarstwo, rysunek" Anna Szewczyk

  • 2006-09-12, , godzina 18:00
  • wolny
  • Centrum Kultury "Zamek", Wrocław
  • Zobacz profil >>

Opis

ANNA SZEWCZYK
"MALARSTWO, RYSUNEK"
12 września - 1 października 2006 roku
wernisaż 12 września (wtorek) 2006 roku, godz.18:00

Wystawa  malarstwa i rysunku Anny Szewczyk w galerii ZAMEK w ramach autorskiego cyklu „Tożsamość sztuki", którego pomysłodawcą i kuratorem jest Elżbieta Kościelak, to penetracja czasu w wymiarach kultury, a raczej w relacji jednostki i kultury. Prace pokazywane w  CK Zamek należą do trzech ostatnich cykli autorstwa Anny Szewczyk: Symbole życia (2005-2006), Trofea  i Mózg (2006).
W prezentowanych w galerii pracach Anna Szewczyk zagłębia się w coraz odleglejsze pokłady czasu. Jest to czas zatrzymany w strukturach kultury, nie w dziedzictwie kulturowym, a w podstawowych jej elementach: w symbolach, w totemach, w znakach o płynnej strukturze, jak trofea.
Symbole życia to formy, które funkcjonują w wielu kulturach jako wizualizacje sił witalnych człowieka. Są to spirale, jaja, formy eliptyczne. Prace z serii Trofea odwołują się już nie tylko do konkretnych symboli, ale do przedmiotów kultowych będących nośnikami znaczeń symbolicznych. Jak podkreśla autorka „trofea to symbole zwycięstwa i sukcesu. Symbole godności, majątku, wyższości. Ale z drugiej strony są to symbole ofiary, łupu, trupów, żalu i cierpienia". Napięcie, jakie powstaje pomiędzy przeciwstawnymi znaczeniami formy symbolicznej, zapewnia jej aktywne miejsce w każdym systemie, w jakim dokonuje się jej dekodowanie.

Mózg to forma, która pojawiła się w twórczości A.Szewczyk niedawno, w formie opozycji do postmodernistycznej architektury globalistycznej: o zgeometryzowanych formach, przeszklonych płaszczyznach, granitowych lub marmurowych wykładzinach. Zunifikowane środowisko funkcjonowania człowieka współczesnego jest wynikiem rozwoju technologii i chęcią upodobnienia form architektonicznych całego współczesnego, zglobalizowanego świata do beznamiętnego tła funkcjonowania ludzi, podobnego pod każdą szerokością geograficzną i w każdej kulturze lokalnej.
Tej beznamiętnej, sterylnej, zgeometryzowanej przestrzeni artystka przeciwstawia mózg, jako bryłę (forma mała, złożona, biologiczna), ale też jako symbol - ośrodek decyzji, miejsca powstawania emocji, obszaru pełnego tajemnic...

 Prace  trzech prezentowanych cykli (Symbole życia, Trofea, Mózg) tworzą spójną wizję człowieka uwikłanego w swój świat wewnętrzny i w labirynty kultury, jak we freudowskim świecie, w którym kultura staje się źródłem cierpień, ale bez której człowieka po prostu nie ma.
Archetypiczne rozdarcie, tragedia zawarta w istocie naszego istnienia jest impulsem twórczości Anny Szewczyk i jednocześnie jej katharsis. Poprzez sztukę następuje oczyszczenie, poznanie świata i siebie samej. Ta forma intuicyjnego poznania/doznania rzeczywistości jest wielką podróżą w przestrzenie kultury. Jest też podróżą w głąb jednostkowego postrzegania świata, w głąb siebie.
Wrażliwa kreska rysunków, delikatne i pełne laserunków, wielowarstwowe malarstwo Anny Szewczyk  dają odbiorcy możliwość  kontemplacji i refleksji. W świecie pośpiesznych komentarzy społecznych w działaniach artystycznych, przy bezkompromisowej walce o audytorium, malarstwo A.Szewczyk przez odwołanie się do fundamentalnych symboli życia, śmierci, zwycięstwa i uległości stanowi konieczny dla równowagi psychicznej punkt odniesienia. I bez wątpienia jest aktywną przestrzenią poznania/doznania świata poprzez sztukę. 

 

Anna Szewczyk - nota biograficzna

Anna Szewczyk ur. w 1957 r. w Kozienicach. Profesor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, obecnie na stanowisku kierownika pracowni malarstwa i rysunku na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa tej uczelni. Studia w latach 1977-82 w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Konrada Jarodzkiego i malarstwa w architekturze u prof. Mieczysława Zdanowicza. Od 1999 roku prowadzi seminarium na Uniwersytecie Wrocławskim „Sztuka lat 70. i 80. XX wieku"  dla studentów historii sztuki. Uprawia malarstwo i rysunek. Wzięła udział w wielu wystawach zbiorowych oraz w pokazach indywidualnych, m.in. BWA Wrocław - Salon Awangarda 1988, Galeria Sztuki Współczesnej „Jatki" 1990, BWA Ostrów Wilekopolski 1990, Galeria Na Solnym 1994, BWA Wrocław 1996, Galeria Sztuki Współczesnej, Lubin, wystawa  „Inne Strony" z Jackiem Szewczykiem 1998, ASP w HBK Brunszwik, Niemcy 2000, Galeria Ikara, Wrocław 2000, Triennale Rysunku Lubaczów 2005, Wystawa pokonkursowa (II nagroda) EGERIA, Ostrów Wielkopolski  2006.

Prace Anny Szewczyk znajdują się w kolekcjach prywatnych i instytucjonalnych.

Mapa

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w