Sztuka
Ludzie Ognia - VI edycja Święto Wrocławia 2023

Ludzie Ognia - VI edycja Święto Wrocławia 2023

  • 2023-06-24, do 2023-06-25
  • wstęp wolny
  • Arsenał Miejski (dziedziniec), ul. Cieszyńskiego 9, Wrocław

Opis

Ludzie Ognia - VI edycja

Święto Wrocławia 2023

Kiedy: 24 i 25 czerwca 2023 11.00-18.00

Gdzie: Arsenał Miejski (dziedziniec), ul. Cieszyńskiego 9, Wrocław

Wstęp wolny!

Organizatorzy:

Muzeum Archeologiczne Oddział

Muzeum Miejskiego Wrocławia

Wydział Kultury Urzędu Miasta Wrocławia

 

Szósta już edycja imprezy plenerowej organizowanej na malowniczym dziedzińcu wrocławskiego Arsenału poświęcona będzie prezentacji rzemiosł funkcjonujących na Śląsku w starożytności, które oparte były na wykorzystaniu ognia. Tradycyjnie już osią programu będzie wytop żelaza w piecu dymarskim stanowiącym rekonstrukcję urządzeń działających m.in. na obszarze dzisiejszego Wrocławia (Kozanów, Żerniki, Oporów, Muchobór Mały, Widawa) w początkach naszej ery. Podczas pierwszego dnia imprezy wznoszony będzie gliniany szyb pieca, a w specjalnym palenisku prażona ruda żelaza przeznaczona do wytopu. W drugim dniu dymarze-rekonstruktorzy przeprowadzą proces wytopu, którego finałem w godzinach popołudniowych będzie wydobycie z pieca i przekuwanie tzw. łupki, czyli bryły surowego żelaza. Przez cały czas działać będzie warsztat kowalski produkujący gotowe wyroby wzorowane na zabytkach archeologicznych z okresu rzymskiego.

W trakcie festiwalu przedstawiona będzie również cała paleta innych „wysoko-temperaturowych” rzemiosł. Kolejną dziedziną metalurgii będzie wytwórczość przedmiotów z brązu. Warsztat brązowniczy pokaże wykorzystanie różnych rodzajów form odlewniczych na przestrzeni wieków. Rekonstruktorzy prezentować będą też dawne rzemiosło szklarskie, wytwarzając w specjalnym piecyku m.in. szklane ozdoby. Jak zwykle dużą atrakcją dla publiczności będzie możliwość przyjrzenia się pracy garncarza i technologii wypału glinianych naczyń. Dowodem rozpowszechnienia tej wytwórczości na Dolnym Śląsku są liczne odkrycia pieców garncarskich.

Bbędzie też oferta kreatywnych warsztatów manualno-plastycznych skierowanych do rodzin z dziećmi, wykorzystujących motywy zaczerpnięte z kultury antycznej. Będzie możliwość uczestniczenia w warsztatach języka łacińskiego prowadzonych przez Studenckie Koło Historyków - Sekcję Historii Starożytnej.

Szerszy kontekst historyczny dla pokazów rzemieślniczych zapewnią grupy rekonstrukcyjne prezentujące  strój i uzbrojenie, a także różne aspekty życia codziennego, zarówno rzymskich żołnierzy kultywujących tradycje Legio XIIII, jak i barbarzyńskiego ludu Hariów. Inscenizacje odgrywane przez obie grupy wojowników niezmiennie wzbudzają żywe zainteresowanie publiczności.

Działać będą również kuchnie historyczne zaznajamiające gości z produktami spożywczymi i potrawami typowymi dla czasów starożytnych, a zarazem promujące stosowanie żywności ekologicznej.

Generalnie impreza przybliży uczestnikom obraz, niewątpliwie zgodnego z naturą,  życia społeczności ludzkich zamieszkujących obszar naszego miasta w czasach starożytnych.

Dostępność:

Wydarzenie – pokaz główny – będzie tłumaczone na Polski Język Migowy. Na miejscy wydarzenie cały czas obecna będzie osoba profesjonalnie zajmujące się audiodeskrypcją, która w razie potrzeby wesprze osoby z niepełnosprawnościami wzroku. Wydarzenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, w tym poruszającymi się na wózkach aktywnych oraz elektrycznych.

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w