Sztuka
Kwartet Wiejski w Mleczarni

Kwartet Wiejski w Mleczarni

Opis

Muzyczne podróże śladami ludowych grajków polskich, żydowskich, cygańskich - od wielkopolskich, mazowieckich i mazurskich wiosek, aż po Bałkany i Francję.

Surowe, akustyczne brzmienie zaprawione szczyptą melancholii i tęsknoty za dawnymi czasami. Muzyka do słuchania, do tańczenia i do smakowania.  Starodawne melodie, rytmy i figury.

Prezentowana muzyka Kwartetu Wiejskiego (Jacek Hałas, Alicja Hałas, Robert Wasilewski, Ewa Wasilewska) oparta jest na brzmieniu i repertuarze wywodzącym się wprost z tradycji wiejskiego muzykowania. W trakcie koncertu pojawią się zabawy - improwizacje, które są pomostem między tradycją a współczesnością.

Żywa muzyka cały czas towarzyszy nauce i pozwala dostosować rytm spotkania do indywidualnych potrzeb. Wykonywana jest na oryginalnych tradycyjnych instrumentach: akordeon, lira korbowa, bęben, gordon,
fujura) obłaskawia zbudowaną wspólnie przestrzeń i tworzy z niej na czas spotkania strefę magiczną.


Wieczór urozmaicony zostanie pokazem filmów dokumentalnych ze zbiorów Andrzeja Bieńkowskiego oraz Jacka Hałasa.

Kwartet Wiejski - Jacek i Alicja Hałas - "Nomadzi kultury"

Jacek Hałas: akordeon, lira korbowa, basy, drumla, śpiew Alicja Hałas: gordon, bęben Robert Wasilewski: cymbały, altówka, telenka, kaval, śpiew Ewa Wasilewska: skrzypce, drumla, śpiew

Muzyka i zabawa Oparta jest na brzmieniu i repertuarze wywodzącym się wprost z tradycji wiejskiego muzykowania. Polska muzyka ludowa, zarówno taneczna jak i balladowa. Muzyczne podróże w czasie i przestrzeni śladami ludowych grajków polskich, żydowskich, cygańskich - od wielkopolskich, mazowieckich i mazurskich wiosek na Bukowinę, w Karpaty, poprzez Rumunię i Węgry aż po Bałkany, Francję - są tutaj dopełnieniem pejzażu wsi europejskiej.

Śpiew i tradycyjne instrumentarium: cymbały, skrzypce, lira korbowa, akordeon, telenki , kaval, altówka, - tworzą przestrzeń uroczystą i refleksyjną, zaś basy, gordon i bębny przenoszą w atmosferę dawnych wiejskich zabaw i weselisk. Prezentowane przez Kwartet Wiejski, odchodzące w niepamięć, tradycyjne zabawy, zwyczaje i obrzędy ludowe - są dodatkową ozdobą każdego weseliska i biesiady. Prowadzenie tańców korowodowych polskich i europejskich - opartych na prostych sekwencjach kroków powtarzanych przez tancerzy za prowadzącym, to forma dopełniająca propozycje muzyczno-obrzędowe. Integrująca, wyzwalająca spontaniczność, prowokująca do śmiechu i współzawodnictwa.



Mapa

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w