Sztuka
"Jak handlowano przed wiekami" - wystawa

"Jak handlowano przed wiekami" - wystawa

  • 2007-10-04, , godzina 19:00
  • Muzeum Miejskie Wrocławia, Wrocław
  • Zobacz profil >>

Opis

Zapraszamy na wernisaż wystawy „Jak handlowano przed wiekami". Wystawa potrwa do 28 października.   

Wystawa ma na celu przybliżyć widzom świat kupiecki poprzez pryzmat realiów kupieckich. Około osiemdziesięciu eksponatów ze zbiorów zaprezentowanych zostanie w ramach trzech aranżacji: DOMU WAGI, SKLEPU KOLONIALNEGO oraz KANTORU. Każda z nich poświęcona jest różnym sposobom i rodzajom samego handlu, od czasów średniowiecza po dobę nowożytną, oraz organizacji ówczesnych stowarzyszeń kupieckich.

Dom Wagi, zgodnie z prawem skupu i składu, był miejscem, z którego towar po wcześniejszym przemierzeniu docierał na lokalny rynek. Domy Wagi istniały od średniowiecza do początków XIX wieku. Na uwagę zasługują tutaj szczególnie - waga targowa z 1709 oraz 66. funtowy odważnik kamienny z XVI wieku.

Sklep Kolonialny był miejscem, gdzie handlowano artykułami spożywczymi i przemysłowymi. Formy opakowań sprzedawanych produktów wzorowane były na tradycyjnych wzorach i motywach, wraz z rozwojem litografii i druku zwiększyła się jedynie ilość informacji o towarze. Ciekawą grupę opakowań stanowią blaszane pojemniki na kawę, herbatę, słodycze, pojemniki fajansowe i blaszane na tytoń, oraz butelki szklane znanych firm, np.: Baczewski ze Lwowa, Kasprowicz z Gniezna i Hartwig Kantorowicz z Poznania. Eksponaty te pochodzą z przełomu XIX i XX wieku.

Kantor był miejscem pracy kupca. Aranżacja tej części wystawy ma zobrazować widzowi organizację pracy handlowców w poszczególnych epokach oraz wskazać na główne drogi wymiany handlowej, jaką każdy kupiec utrzymywał z lokalnym i odległym, często nawet zamorskim, rynkiem zbytu. Z jednej strony bowiem kupiec pozostawał w bezpośrednich relacjach z innymi kupcami tworząc konfraternie, z drugiej natomiast realizował różne przedsięwzięcia handlowe i gotówkowe, udzielał kredytów, prowadził korespondencję, księgował, wreszcie planował wyprawy handlowe, obliczając jak najbliższą trasę wędrówki swoim faktorom. W kantorze zaprezentowany zostanie bardzo rzadki przykład wagi monetarnej z wrocławskiego warsztatu Johanna Christopha Simona (1750-1800).

Autorami wystawy są Jadwiga Makota i  Radosław Skowron z Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.

Ekspozycja towarzyszy międzynarodowej konferencji pt. „Wpływ handlu na funkcjonowanie i rozwój dużych miast" zorganizowanej przez Dolnośląską Izbę Gospodarczą we współpracy z Urzędem Miejskim Wrocławia.


Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w