Sztuka
Dy Tagowska UCIECZKA W GÓRY. Sen o Wandzie Rutkiewicz

Dy Tagowska UCIECZKA W GÓRY. Sen o Wandzie Rutkiewicz

  • 2024-01-17, , godzina 18:00, do 2024-02-07
  • Galeria Entropia, ul. Rzeźnicza 4, Wrocław

Opis

Dy Tagowska UCIECZKA W GÓRY

Sen o Wandzie Rutkiewicz 17.01–7.02.2024 otwarcie:17.01.2024 | środa | godz.18:00 „wspinaczka” po wystawie, spotkanie z artystką: 23.01.2023 | wtorek | godz. 18:00   Wystawa eksploruje istotny w twórczości Dy Tagowskiej problem mitologizacji sportu i motywacji do ekstremalnego wyczynu. Artystka od lat przenosi własne, młodzieńcze doświadczenia sportowe na pole sztuk wizualnych, a historyczna i współczesna estetyka sportu budują warstwę wizualną jej interdyscyplinarnych realizacji.  Postać Wandy Rutkiewicz ujęta jest wielowymiarowo, również jako twórczyni fotografii gór pokazanej na wystawie.  Jednocześnie Tagowska mierzy się z zagadnieniem niepowstrzymanej ambicji, niejednoznacznych motywacji prowadzących do pokonywania własnych ograniczeń na skraju niemożliwości. W swojej praktyce artystycznej sięga po formę eseju wizualnego podpieranego bogatą w konteksty warstwą tekstową. Istotnym elementem wystawy i w pewnym sensie jej scenografią są fornirowane, czeczotowe płyty meblowe, na których artystka od kilku lat realizuje grafiki o tematyce sportowej (jak cykl Olimpia poświęcony twórczości Leni Riefenstahl). Ich rozbudowana wizualnie forma, przypominająca plamy czy testy Rorschacha, staje się uniwersalną kliszą dla archetypicznych obrazów i medialnych przekazów dotyczących sportu. Tagowską szczególnie interesuje twórczość sportowców i sportsmenek dokumentujących środowisko swojej pasji. Z zaciekawieniem bada również, czy obraz (image) sportu da się oddzielić od propagandy, czy też ciało ludzkie w ruchu albo obraz gór zawsze będą stanowić swoisty rodzaj propagandy i kultu. Jedno z pomieszczeń w Galerii Entropia zamienia na lubianą przez siebie formę mikromuzeum – memoriału sportowego. W większej sali można się zetknąć z artystycznym przetworzeniem snu o Wandzie Rutkiewicz, a w drugiej obcować bezpośrednio z duchem himalaistki poprzez wykonaną przez Rutkiewicz fotografię, osobiste pamiątki czy wywiad telewizyjny.  

Daniela Tagowska Artystka intermedialna i kuratorka przedsięwzięć artystycznych, urodzona w 1985  roku we  Wrocławiu. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na kierunku malarstwo. Wykładowczyni na macierzystej uczelni.  Akredytowana trenerka (ICF PCC) i facylitatorka procesów twórczych specjalizująca się we  wspieraniu artystów i  badaniu potencjału kompetencyjnego sztuki. Zrealizowała kilkanaście wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych. Swoje realizacje artystyczne dopełnia esejami osadzającymi je w szerszym kontekście kulturowym. Specjalizuje się w mitologizacji sportu, w 2021 roku obroniła pracę doktorską pt.  Gymnocide. Igrzyska jako święto, indywidualna ofiara i akt przemocy. O wizualnej sile i dynamice archetypów.    

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w