Sztuka
DÜRERY XX. LUBOMIRSKICH - wystawa

DÜRERY XX. LUBOMIRSKICH - wystawa

  • 2009-04-25, do 2009-06-21
  • wolny
  • Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław

Opis

Projekt DÜRERY XX. LUBOMIRSKICH, którego zwieńczeniem jest prezentowana wystawa, nawiązuje do historii rysunków autorstwa Albrechta Dürera, będących w zbiorach Muzeum  Lubomirskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich.

Eugeniusz Get Stankiewicz - inicjator projektu DÜRERY XX. LUBOMIRSKICH - zaprosił do współpracy wrocławskich artystów: zajmującą się szkłem Barbarę Idzikowską i tworzącego głównie w technice drzeworytu Romana Kowalika. Powstałe prace łączy ważny element - wszystkie zainspirowane zostały rysunkami Dürera z dawnej kolekcji Muzeum Lubomirskich. Niezwykle pomocna przy ich realizacji okazała się publikacja zawierająca reprodukcje wszystkich utraconych rysunków autorstwa Mieczysława Gębarowicz i Hansa Tietzego Rysunki Albrechta Dürera w Muzeum im. Lubomirskich we Lwowie, wydana w 1929 roku.

Prezentowana wystawa to jednak nie tylko przypomnienie o burzliwych dziejach owej kolekcji i jej odtworzenie w miedziorycie, drzeworycie i kompozycji witrażowo-rysunkowej. To także dialog współczesnych artystów z twórczością Mistrza z Norymbergii. Barbara Idzikowska uczyniła głównym motywem monumentalnej szklanej kompozycji dürerowski rysunek srebrnym ołówkiem - Madonna karmiąca Dzieciątko. Ten niewielkich rozmiarów rysunek, został powiększony przez Idzikowską ponad dwudziestokrotnie. Artystka w swoim rysunku na szkle użyła zmielonego szkła o barwie grafitu, nawiązując do srebrnego ołówka Mistrza z Norymbergii.

Przed laty inspiracją dla Eugeniusza Geta Stankiewicza był niezwykle popularny na świecie Zajączek autorstwa Albrechta Dürera. Dziś fascynacja Mistrzem z Norymbergii jest równie silna i zaowocowała powstaniem kilkunastu miedziorytów. Get Stankiewicz dokonał przekładu na płyty miedziorytnicze m.in. rysunków - Chrystus zdjęty z krzyża, Chrystus jako Król Świata, Madonna karmiąca Dzieciątko, Święta rodzina, Studium draperii, Koń. Powstałe miedzioryty wzbogacone zostały o artystyczny komentarz w postaci autorskiej grafiki. Całość oprawiona jest w passe-partout według szkoły „oszmiańskiej" projektu Geta Stankiewicza, której wyróżnikiem są „wydzieranki", stemple i złocenia.

Na wystawie pokazane zostaną klocki drzeworytnicze Romana Kowalika i płyty miedziorytnicze Eugeniusza Geta Stankiewicza oraz wykonane z nich odbitki, co pozwala prześledzić proces twórczy artystów. 

Szczególnie ważnym dopełnieniem wystawy będzie prezentacja Głowy starca Albrechta Dürera, jedynego zachowanego w zbiorach Muzeum Książąt Lubomirskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich rysunku tego artysty. Ze względów konserwatorskich czas ekspozycji rysunku zostanie skrócony. Głowy starca zostanie pokazana w pierwszy i ostatni tydzień wystawy.

 Zapraszamy!

 

Mapa

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w