Sztuka
Białe złoto w Muzeum Miejskim Wrocławia

Białe złoto w Muzeum Miejskim Wrocławia

  • 2023-05-12, , godzina 17:00, do 2023-12-31
  • 10/15 zł
  • Muzeum Miejskie Wrocławia, Wrocław

Opis

Śląsk - kraina porcelany

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Starym Ratuszu

13.05 – 31.12.2023

wernisaż – 12.05.23 – godz. 17.00

 

Muzeum Miejskie Wrocławia oraz Muzeum Śląskie w Görlitz zapraszają na wyjątkową wystawę porcelany zwanej niekiedy „białym złotem”.

Ekspozycja w całości składa się nie pokazywanych wcześniej we Wrocławiu przedmiotów, które przez lata kolekcjonowało Muzeum Görlitz oraz osoby prywatne zakochane w śląskiej porcelanie. To właśnie one kilka lat temu przekazali do muzeum swoje potężne zbiory. Ponad 15 tysięcy sztuk porcelany z Dolnego i Górnego Śląska przyjechało do Görlitz w 200 kartonach! Od tego momentu Muzeum Śląskie w Görlitz posiada największą i najcenniejszą kolekcję śląskiej porcelany na świecie.

Szczególnie Dolny Śląsk był europejską „krainą porcelany”. Jej produkcja odgrywała bardzo ważną rolę jako jedna z czołowych gałęzi przemysłu. Kilkadziesiąt firm produkowało tutaj w latach 1820-1945 porcelanę w największych i najnowocześniejszych fabrykach w Niemczech. Z pieców wyjeżdżało rocznie kilkadziesiąt milionów porcelanowych naczyń i ozdób. Śląska  porcelana była ceniona na całym świecie. Również dlatego dziś zdobi ona czołowe kolekcje muzealne oraz zbiory prywatne na niemal wszystkich kontynentach.

Na wystawie zaprezentowano najpiękniejsze i najbardziej niezwykłe egzemplarze z tej “krainy porcelany” reprezentujące style od neorokoko do art déco. To ponad 300 sztuk pięknych naczyń z czołowych śląskich fabryk m.in. z Wałbrzycha i Jaworzyny Śląskiej.

Wystawa płatna – 15pln/10pln

Polecamy
Ostatnio dodane