Sztuka
Atsushi Aizawa & Paweł Czekański - In Your Bones

Atsushi Aizawa & Paweł Czekański - In Your Bones

  • 2018-11-23, , godzina 19:00, do 2019-01-29
  • wstęp wolny
  • Galeria Sztuki SOCATO, Plac Solny 11, Wrocław

Opis

"Chcesz poznać siebie? Zacznij zbierać swoje kości.

Najpierw te ludzkie, niektóre ciągle jeszcze noszące na sobie wspomnienie mięśni. Twoich rodziców, pradziadów, wszystkich w dół genetycznego przekroju. I twoich innych wersji siebie, kości po ciałach, które wcześniej zamieszkiwałeś. Następnie te zwierzęce, ptasie, gadzie – delikatnie, tak są odległe, tak kruche, że już o nich nie pamiętasz, ani one w żaden sposób nie wybiegają ku tobie – a jednak je znajdujesz. Dalej te całkiem starte na proch, dalej już tylko pojedyncze pierwiastki. Kredowe muszle, rozsypujące się przy każdym dotknięciu – biały pył na palcach. Wdychaj te cząstki, których nie możesz już zobaczyć, tak są drobne; spróbuj nabrać ich trochę na język, a poczujesz, że smakują znajomo. To wszystko jest w twoich kościach, to wszystko są twoje kości. Widzisz? Tu pamięć genetycznego dziedziczenia spotyka się z pamięcią istnienia – popatrz więc przez prześwity swojego szkieletu na świat – na ludzi, zwierzęta, rośliny, żywioły – i pomyśl chociaż na chwilę, nawet jeśli nie uwierzysz, zaryzykuj tą myśl: jesteśmy tym samym."

(fragment tekstu kuratorskiego)

Wystawa stanowi pierwszy etap projektu 1 + 1 = 1, który dedykowany jest realizacjom artystycznym przyczyniającym się do refleksji nad tożsamością Człowieka i Natury, unikającym przy tym oczywistego dydaktyzmu. Takim, które szukając nowych sposobów ukazania wzajemnych zależności między mechanizmami właściwymi ludzkiej egzystencji oraz ogólnymi prawami przyrody, kształtują nowe sposoby myślenia przy jednoczesnym otwieraniu interesujących, artystycznych perspektyw. W ramach wystawy „In Your Bones” zagadnienia te, pozornie tylko abstrakcyjne, zostaną zwizualizowane na przykładzie relacji człowiek-zwierzę (Paweł Czekański) oraz człowiek a nieożywione elementy natury (Atsushi Aizawa).

ATSUSHI AIZAWA - ur. 1991, absolwent Tama Art University (Tokio). Mieszka i pracuje w Tokio.

PAWEŁ CZEKAŃSKI - ur. 1989, absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

Ostatnio dodane
Michał Hrisulidis
Michał Hrisulidis zaprasza na wystawę "Złożony" [WIDEO] Wrocław

Wystawa w Galerii Miejskiej we Wrocławiu potrwa do 19 stycznia 2019.

Wieczor nad Odrą - Dyptyk
"Trzecia Planeta" - wystawa malarska Kasi Banaś w Galerii Platon Wrocław

Obrazy inspirowane wierszem Tomasza Różyckiego będzie można oglądać od 8 grudnia.

Konkurs Ziaja