Sztuka
7. Konkurs Najlepszych Dyplomów Sztuki Mediów: Akces - reakcje

7. Konkurs Najlepszych Dyplomów Sztuki Mediów: Akces - reakcje

  • 2021-07-02, , godzina 19:00, do 2021-07-23
  • wstęp wolny
  • Concordia Design Wrocław, Wyspa Słodowa 7, Wrocław

Opis

Już w najbliższy piątek, 2 lipca o godz. 19:00, w Concordia Design otworzy się wystawa „Akces – reakcje” w ramach 7. edycji ogólnopolskiego Konkursu Najlepszych Dyplomów Sztuki Mediów. Zobaczymy m.in. obiekt wydrukowany w technologii 3D, instalacje i prace wideo. Artyści i artystki z ośmiu miast powalczą o nagrodę w wysokości 15 tysięcy złotych. Wydarzenie jest częścią programu Biennale WRO 2021 REVERSO – trwającego właśnie największego przeglądu sztuki współczesnej w kraju. Ekspozycja czynna będzie do 23 lipca, a następnie będzie dostępna w wersji online. Wstęp wolny.

Coroczny przegląd najlepszych prac dyplomowych odbywa się na ośmiu publicznych uczelniach artystycznych w Polsce: w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. W dotychczasowej historii konkursu znalazły się min. instalacje wideo, animacje komputerowe, koncerty audiowizualne, a także działania podejmowane z konwencjami świata gier komputerowych, realizacje VR czy wykorzystujące sztuczną inteligencję.

Najlepsza ósemka powalczy o nagrody

Wśród artystów i artystek, których prace zakwalifikowały się do konkursu są Karolina Konopka, Agata Kościołowska, Klaudia Prabucka, Kinga Rybak, Mateusz Stanuszek, Olga Truszkowska, Kamil Wesołowski i Bartek Zalewski. – To szczególny rok, ponieważ prace powstawały i były prezentowane – albo właśnie nie mogły być zaprezentowane w pełni – w warunkach ograniczeń związanych z pandemią – mówi Krzysztof Dobrowolski z Centrum Sztuki WRO. W przestrzeni wystawienniczej Concordia Design przekonamy się, jak sztuka młodych komentuje otaczającą ich rzeczywistość, w tym kryzys klimatyczny, destrukcyjne normy społeczne czy kapitalizm i wynikającą z niego niepewną przyszłość. Najlepsze dyplomy sztuki mediów to m.in. prace wideo, instalacja, performans, a także wizualizacja koncertowa komponowana na żywo i obiekt DIY wydrukowany w technologii 3D.

Prace młodych będą oceniane przez międzynarodowe jury, które przyzna Nagrodę Główną w wysokości 15 tysięcy złotych ufundowaną przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Pozostałe trzy nagrody przyznają: publiczność, redakcja Contemporary Lynx i Concordia Design jako partner wystawy.

Wydarzeniem towarzyszącym ekspozycji będą warsztaty na temat profesjonalizacji młodych artystów, które poprowadzą Magdalena Kreis oraz dr Adam Mazur. Powstanie również wersja online strony zawierająca dokumentację prac oraz rozmowy z artystami, za której koncepcję graficzną odpowiada Krystian Grzywacz, laureat Konkursu w 2017 roku (główna nagroda, dyplom licencjacki, Gdańsk) oraz w 2020 (nagroda Contemporary Lynx, dyplom magisterski, Wrocław). Jej premiera nastąpi ostatniego dnia trwania wystawy – w ramach finisażu.

7. edycja Konkursu Najlepszych Dyplomów Sztuki Mediów jest częścią programu Biennale Sztuki Mediów WRO 2021 REVERSO. Wernisaż wystawy odbędzie się 2 lipca (piątek) o godz. 19:00 w Concordia Design Wrocław. Wstęp wolny.

WYSTAWA „AKCES – REAKCJE” / CONCORDIA DESIGN WROCŁAW / 2–23.07.2021

Otwarcie i ogłoszenie Nagrody Głównej: 2.07.2021 / piątek / 19:00
Wystawa czynna: 3–23.07 (środa – niedziela: 13:00–19:00)
Finisaż i otwarcie wystawy online: 23.07.2021 / piątek / 17:00

Organizatorzy: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu / Centrum Sztuki WRO – Fundacja WRO Centrum Sztuki Mediów

Partnerzy: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Sztuki w Szczecinie, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Partner wystawy konkursowej: Concordia Design Wrocław
Fundator Nagrody Głównej w Konkursie: Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Ostatnio dodane
Banksy 2021
Anonimowość nie pomaga Banksy'emu. Co z prawami do jego prac?

Przez anonimowość artysta traci prawa do swoich dzieł.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w