Dzieje się - Sztuka

Zbliża się 12. edycja Biennale Fotografii TIFF "Zapatrzenie"

2023-08-14 08:43:07 | Wrocław

„Zapatrzenie” to hasło przewodnie TIFF Festivalu 2023, który powraca w nowej formule jako biennale fotografii. Od 8 września do 8 października w czterech lokalizacjach Wrocławia zaprezentowane będą wystawa główna i trzy wystawy konkursowe sekcji TIFF Open. Program uzupełnią trwające trzy dni wydarzenia otwarcia, a także w kolejnych tygodniach: spotkania autorskie, oprowadzania, dyskusje i koncerty.

Biennale Fotografii TIFFDlaczego "Zapatrzenie"?

- Szukając tytułu dla tegorocznego Biennale zastanawialiśmy się nad słowem, które opisuje godną pożądania relację między osobą przyglądającą się, a temu, co obserwowane. Wybraliśmy „Zapatrzenie”, w którym mieści się czas, zaduma, uwaga oraz zapomnienie o tym, co się dzieje dookoła. A tam – wiadomo – kryzysy: militarne, ekonomiczne, psychologiczne, ekologiczne, społeczne i polityczne - komentują organizatorki i kuratorki Biennale Fotografii TIFF, Ewa Budnik i Oliwia Drozdowicz. - Współczesne wydarzenia dotykają nas – mieszkanki i mieszkańców miast, krajów, kontynentów i planety oraz głęboko nas poruszają i zasmucają wewnętrznie. Łatwo popaść w marazm, o niebezpieczeństwie którego pisała między innymi Ewa Bińczyk w „Epoce człowieka”. Alternatyw dla takiego stanu można szukać w aktywizmie, tworzeniu wspólnot, doświadczaniu sztuki, ale też w akcie oporu związanym z dążeniem do przyjemności - dodają.

Biennale Fotografii TIFF 2023

Biennale Fotografii TIFF zwróci uwagę na kojącą i pokrzepiającą moc obrazów, które w dążeniu do dobrostanu mogą odegrać niebagatelną rolę. Zastanowimy się nad tym, czy przyjemność towarzysząca doświadczeniu estetycznemu może stać się źródłem siły oraz inspiracji do dbania o siebie oraz „współ-innych”.

Wystawa główna, trzy ekspozycje wyłonione w konkursie TIFF Open oraz wydarzenia towarzyszące będą odnosić się do przyjemności, toteż unikania cierpienia na różne sposoby. Podejmą temat zmysłowo doświadczanej struktury obrazu, a także miejsca schronienia, prymitywności, czy bezpośredniego przeżywania ulokowanego w ciele. Tematy podejmowane w fotografiach odniosą się także do pozornego zaspokajania pożądań w napędzanym konsumpcją późnym kapitalizmie oraz organicznego budowania duchowości. Wykłady, dyskusje i oprowadzania poszerzą zakres poruszanych w pracach artystycznych problemów o filozoficzne, estetyczne oraz emancypacyjne wykładnie przyjemności. 

Program 12. Biennale Fotografii TIFF

WYSTAWA GŁÓWNA: PETRA GENETRIX

Krupa Gallery, ul. Wszystkich Świętych 21

Artyści/artystki: Daria Bielienkov, Przemek Branas, Michał Bugalski, Wiktoria Bukowy, Nicole Józefacka, Hubert Krawczyk, Martyna Pająk,

Kurator: Max Radawski

 

TIFF OPEN: CAMERA APOCRIFA - LAURENT FIORENTINO

Bulvary, ul. księcia Witolda 11, pawilon nr 10

Artysta: Laurent Fiorentino

Kuratorka: Magdalena Mądra

 

TIFF OPEN: STEPPING ON THE RAKES OF BLISS - MICHAŁ MALIŃSKI

Centrum Kultury Agora, ul. Serbska 5a

Artysta: Michał Maliński

Kuratorki: Oliwia Drozdowicz, Ewa Budnik

 

TIFF OPEN: OBRAZ ODTAJNIONY - MAGDALENA PACEK

IP Studio, ul. Ruska 46a/401.3

Artystka: Magdalena Pacek

Kuratorka: Ewa Budnik

 

TIFF OPEN: WYRÓŻNIENIA // SLIDESHOW

Podwórko Ruska 46abc, 08.09, g. 21:00

Artyści/artystki: Anita Osuch, Joanna Krawczyk, Aleksandra Skowrońska, Dagmara Barańska-Morzy, Paweł Biedrzycki, Przemysław Mioduszewski, Mike Bona, Dominika Muszyńska, Jakub Szachnowski, Dorota Kozieradzka, Marek Kita, Artur Pławski, Matylda Awdziejczyk

Otwarcie Biennale Fotografii TIFF 2023 // Zapatrzenie odbędzie się w piątek, 8 września 2023 o godz. 20:00 przed Recepcją, Klubem Festiwalowym przy ul. Ruskiej 46a. Wstęp wolny!

ip

zdjęcie: TIFF Festival 2021, fot. Jerzy Wypych

Słowa kluczowe: Wrocław, termin, data, TIFF 2023, program, wystawy, konkurs
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Biennale Fotografii TIFF
Rusza Biennale Fotografii TIFF 2023 "Zapatrzenie" Wrocław

Przez cały miesiąc w czterech galeriach zaprezentowane będą wystawa główna i trzy wystawy konkursowe.

Biennale Fotografii TIFF
Zbliża się 12. edycja Biennale Fotografii TIFF "Zapatrzenie" Wrocław

Od 8 września do 8 października w czterech lokalizacjach zaprezentowane będą wystawa główna i trzy wystawy konkursowe sekcji TIFF Open.

Markowy Festiwal zaprasza do Świnoujścia [PROGRAM]

Już po raz trzeci do Świnoujścia na Markowy Festiwal zjedzie plejada gwiazd.

Polecamy
Śmierć i Åźycie, Gustav Klimt
"Śmierć i życie" - fundamentalne tematy w obrazie Gustava Klimta

Dzieło musiało mieć dla niego wyjątkowe znaczenie, skoro po kilku latach zdecydował się na przemalowanie go pod wpływem aktualnych przeżyć.

OgrÃłd rozkoszy ziemskich
"Ogród rozkoszy ziemskich" - poznajcie zawiłą symbolikę obrazu Hieronima Boscha [WIDEO]

To najbardziej znane i tajemnicze dzieło niderlandzkiego artysty.

Ostatnio dodane
Biennale Fotografii TIFF
Rusza Biennale Fotografii TIFF 2023 "Zapatrzenie" Wrocław

Przez cały miesiąc w czterech galeriach zaprezentowane będą wystawa główna i trzy wystawy konkursowe.

Biennale Fotografii TIFF
Zbliża się 12. edycja Biennale Fotografii TIFF "Zapatrzenie" Wrocław

Od 8 września do 8 października w czterech lokalizacjach zaprezentowane będą wystawa główna i trzy wystawy konkursowe sekcji TIFF Open.