Dzieje się - Sztuka

Wystawa Grand Press Photo w Sky Tower

2021-09-18 11:36:57 | Wrocław

W tym roku, w konkursie Grand Press Photo, 57 fotografów walczyło o nagrody za swoje zdjęcia, reportaże i projekty dokumentalne. Dzieła zwycięzców i wyróżnionych spośród najlepszych polskich fotoreporterów od 13 września do 4 października 2021 roku można oglądać w łezce eventowej na poziomie 0 Galerii Handlowej Sky Tower we Wrocławiu.

Przeczytaj także: Wystawa Grand Press Photo 2020 do zobaczenia w Warszawie

Jedno zdjęcie mówi więcej niż tysiąc słów

Ogólnopolski Konkurs Fotografii Reporterskiej Grand Press Photo organizowany jest od 2005 roku przez magazyn „Press” i Fundację Grand Press. Rywalizują w nim głównie zawodowi fotoreporterzy pracujący w różny redakcjach w całym kraju, a także freelancerzy. Czasami jednak otwierane są także kategorie dla młodszych, niezajmujących się profesjonalnie fotografią uczestników.

Celem konkursu jest przede wszystkim przedstawienie zapisu ważnych wydarzeń, a także wystawienie fotograficznego świadectwa dla przyszłych pokoleń. Rywalizujący fotografowie mają za zadanie przedstawić całe historie w pojedynczych zdjęciach lub reportażach złożonych z całej serii fotografii. Niezależnie od przypadku, każde ujęcie powinno stanowić spójną całość.

Grand Press Photo to największy taki konkurs fotografii reporterskiej w Polsce. Jego organizacja i późniejsze wystawy w szczególny sposób podnoszą walor kulturowy kraju, a także zwiększają świadomość co do otaczającej nas wszystkich rzeczywistości. Prezentowane podczas rywalizacji zdjęcia odgrywają ważną rolę edukacyjną i informacyjną.

Prawie 300 zdjęć

W tym roku do konkursu Grand Press Photo zgłoszono ponad 4,5 tysiąca fotografii. Do finału trafiły prawie 272 ujęcia. Zdjęcia oceniano według dziewięciu różnych kategorii – pięciu w grupie zdjęć pojedynczych oraz czterech w zakresie reportaży. Oprócz nich pojawiły się dodatkowe kategorie, wśród których znalazł się projekt dokumentalny, Photo Book oraz konkurs dla młodszych fotografów – Young Poland.

Jury przewodniczył Romain Laurendeau, francuski fotoreporter, laureat nagród na najważniejszych konkursach fotograficznych na świecie, w tym World Press Photo 2020. Obok niego w komisji zasiadali także: Anna Bedyńska, fotografka dokumentalistka, dwukrotna zdobywczyni nagrody za Zdjęcie Roku w Grand Press Photo, laureatka World Press Photo; Maksymilian Rigamonti, fotograf, laureat Grand Press Photo 2012 i 2019, członek Press Club Polska i Związku Polskich Artystów Fotografików; Maarten Schilt, właściciel Schilt Publishing & Gallery, wieloletni partner wydawniczy World Press Photo; Radu Sigheti (Reuters), fotoreporter, redaktor odpowiedzialny w globalnym biurze zdjęć Reutera; Andrzej Zygmuntowicz, fotograf, wykładowca, członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

Zwycięzca

Tegoroczny zwycięzca – Adam Lach (Napo Images) otrzymał główną nagrodę w wysokości 10 tys. Zdjęcie Roku jego autorstwa zostało wykonane 28 listopada 2020 roku w Warszawie. Fotografia przedstawia mężczyznę, który utknął w samochodzie między kordonem policji a protestującymi przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

To właśnie dzieło zostało przedstawione w centralnej części wystawy zorganizowanej w Sky Tower, gdzie można zobaczyć także fotografie, które zwyciężyły w poszczególnych kategoriach. Choć otoczenie nie sprzyja namysłowi nad prezentowanymi dziełami, wystawę można oglądać bez większych utrudnień i całkowicie za darmo. Ustawione obok siebie szpalery ze zdjęciami przenoszą zaciekawionego odbiorcę w zupełnie inne, bardzo różne od siebie miejsca, pozwalając zapomnieć o otaczającej wrzawie galerii handlowej.

Wśród zwycięskich zdjęć, ze zrozumiałych powodów, dominują ujęcia zrobione na protestach i w szpitalach. Wiele z nich ukazuje pandemiczną rzeczywistość, która całkowicie zdominowała rok 2020. To często skomplikowane historie zamknięte na przestrzeni pojedynczych zdjęć lub złożonego z nich kolarzu. Nie brakuje wśród nich także środowiskowych, ekologicznych tematów, które jednym obrazem potrafią przytłoczyć, pocieszyć lub przynajmniej wiele uświadomić.

Marta Matuszewska

fot. Adam Lach/materiały prasowe

Słowa kluczowe: wystawa, fotografia, Wrocław, sky tower, 2021
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Festiwalu Światła
3. Festiwal Światła ogłasza Open Call

Impreza odbędzie się w dniach 10–11 maja 2024 w Hevelianum.

Polecamy
Śmierć i Åźycie, Gustav Klimt
"Śmierć i życie" - fundamentalne tematy w obrazie Gustava Klimta

Dzieło musiało mieć dla niego wyjątkowe znaczenie, skoro po kilku latach zdecydował się na przemalowanie go pod wpływem aktualnych przeżyć.

Wassily Kandinsky ŻÃłłty czerwony niebieski
Wassily Kandinsky i obraz "Żółty - czerwony - niebieski" od muzycznej strony

Czy obraz można usłyszeć? Czy można namalować dźwięk?

Polecamy
Ostatnio dodane