Dzieje się - Sztuka

Wibracje Taneczne w ramach Wrocław Non Stop 2007

2007-06-08 12:04:02 | Wrocław
 Spotkania z Teatrem Tańca pt: "Wibracje Taneczne" w ramach Wrocław Non Stop 2007 zakładają przedstawienie tendencji panujących obecnie we współczesnej sztuce tańca. To okazja, by spotkać najlepszych i najciekawszych ludzi tańca współczesnego, zobaczyć spektakle młodych twórców i sławnych artystów - przegląd tego, co w świecie tańca ważne i wartościowe. Powstanie przestrzeń dla prezentacji sztuki współczesnej, rozmawiania o niej, otwierania się na interdyscyplinarne działania artystyczne.
 
 
 
Współczesny teatr tańca coraz częściej zapuszcza się na obszary tradycyjnie zarezerwowane dla socjologii, antropologii. W ramach przedstawienia miesza konwencje, dyskursy, formy obrazowania, stając się intermedialnym i interdyscyplinarnym. Pod pojęciem teatru tańca kryje się obecnie bardzo wiele, świadome wykorzystanie teatralnych środków wyrazu – głosu, śpiewu, łączenie tańca, improwizacji i technik multimedialnych.


Program:

23.06.2007
godz.21.00

Spektakl "Obcojęzyczność" w wykonaniu Towarzystwa Gimnastycznego z Poznania

Miejsce prezentacji: Scena na Świebodzkim

Spektakl "Obcojęzyczność" zgłębia problem szeroko pojętej alienacji. Punktem wyjścia do pracy nad spektaklem stało się pytanie, co powoduje, że tak często czujemy się wyobcowani z otaczającej rzeczywistości, społeczeństwa, swego ciała… ? Zespół poszukuje odpowiedzi poprzez serie wizualnych poetyckich obrazów i oryginalny język ruchowy tworzony w oparcie o techniki tańca fizycznego. Istotnym elementem projektu jest także wykreowanie przestrzeni dla tańca, która w znaczący sposób determinuje działania wykonawców podobnie jak na nasze zachowania i odczucia wpływa otaczającą nas rzeczywistość - kultura pop-obrazu i atakująca ze wszystkich stron sztuczność i teatralizacja codziennego życia.

Kreacja: Natalia Draganik, Joanna Leśnierowska
Występują: Natalia Draganik, Wiola Kenczyńska, Joanna Leśnierowska, Agnieszka Piotrowska
Scenografia: Mariusz Szmytkowski
Muzyka: Mauricio Takara

www.towarzystwogimnastyczne.com



24.06.2007
godz.17.00

Panel dyskusyjny: Teatry Tańca w Europie. Wymiana doświadczeń w tańcu współczesnym między Niemcami a Polską. Projekty międzynarodowe.

Moderator: Anna Królica – teatrolog.
Uczestnicy panelu min: Slava Inozemcev, Ewa Staroń, Anna Krych, Katarzyna Chmielewska, Ariane Thalheim

Anna Królica - absolwentka teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, zgłębiała historię tańca, antropologię ciała i powiązania między teatrem a tańcem na stypendium w Uniwersytecie w Lipsku. Obroniła pracę magisterską o niemieckim teatrze tańca i jego genezie. Uczestniczka licznych międzynarodowych konferencji i warsztatów teoretycznych na temat tańca współczesnego w kraju i zagranicą (Lipsk, Stuttgart, Berlin, Bytom, Poznań, Kraków, Warszawa). Tańcem zajmowała się również praktycznie, od piątego roku życia uprawiała balet klasyczny, później również taniec współczesny. Publikowała w "Scenie" i "Didaskaliach".

Miejsce: Mleczarnia ul.Pawła Włodkowica 5


25.06.2007
godz.19.00

Spektakl "DK Dance" w wykonaniu Teatru InZhest z Mińska
Spektakl "shoot !, POLAROID, shoot !" w wykonaniu Teatru Tańca shot AG z Drezna
Choreografia: Nora Schott

Miejsce prezentacji: Scena na Świebodzkim

Spektakl "DK Dance"
Pomysł i reżyseria: Wiaczesław Inoziemcev.
Dekoracje: Iwan Łukin, Anna Kriwobłockaja.
Kostiumy: Tatjana Szepiet, Jelena Siwiakowi.
Aktorzy: Wiaczesław Inoziemcew, Siergiej Masyko, Galina Jeriemina, Tatjana Kijenia, Jelena Trubczik, Giennadij Tobin, Galina Jeriemina.
Muzyka - Matwiej Saburow i grupa PŁATO w składzie: Olga Kuwszynczikowa, Katierina Mordaczowa, Walierij Karickij, Jewgienij Chitriak, Władimir Bieliawskij, Matwiej Saburow.

DKDance znaczy Taniec w Domostwie Kultury lub DeKaDencja. Oto historia podupadającego Karnawału, który próbuje się podnieść. Nie jest to jednak łatwe, kiedy chodzi się na szczudłach... Autorzy spektaklu dopuszczają każdą jego interpretację: wnikającą z osobistych przeżyć widza, jego doświadczeń społecznych i politycznych albo uniwersalnych związanych z duchowością i naturą. Wystarczy się poddać oszałamiającej technice artystów.

www.belorus.by/inzhest/


26.06.2007
godz.19.00

Spektakl "Kilka błyskotliwych spostrzeżeń" w wykonaniu Dada von Bzdulow z Gdańska

Spektakl "Kilka błyskotliwych spostrzeżeń" został wyprodukowany w ramach międzynarodowego projektu „Trans Danse Europe” realizowanego przez Les Hivernales (Awinion, Francja). Po dziesięciu latach Teatr Dada von Bzdülöw oddaje Gombrowiczowi, co Gombrowicza.

Patrząc z dystansu na nasze dotychczasowe kreacje, zastanawia, jak wiele w nich było zdarzeń scenicznych korespondujących z jego artystycznym i filozoficznym przekazem: człowiek stwarza człowieka, dojrzałość musi dopełniać się niedojrzałością, ciasne walczy z szerokim... Stale krążymy wokół tego samego tematu: świat to arena, na której wzajemnie ścierają się ludzie próbujący określić swoje "Ja".

Zobaczyć siebie – to znaczy przejrzeć się w czyichś oczach. Wykreować swój wizerunek - to znaczy odcisnąć swoje piętno na innych.

Czytając Gombrowicza po raz kolejny, wyłania się z tej lektury specyficzny, emocjonalny taniec człowieka odartego z poezji. Ale Gombrowicz uwielbia paradoksy, więc u niego realne zamienia się w poezję, a poezja równie niespodziewanie zamienia się w abstrakcję.

Witold Gombrowicz wytańczony – tego jeszcze nie było!!! Gdański Teatr Dada von Bzdülöw postanowił po raz pierwszy dokonać przekładu słów polskiego pisarza na język tańca. Zilustrować w ten sposób wybrane motywy i wątki z twórczości autora „Operetki”. Temat, jaki zafascynował trójkę tancerzy z Dada zapowiada niezwykłe doznania intelektualne i estetyczne.

Reżyseria: Leszek Bzdyl
Choreografia i wykonanie: Katarzyna Chmielewska, Rafał Dziemidok, Leszek Bzdyl
Muzyka: Mikołaj Trzaska Scenografia: Maciej Chojnacki

http://www.dadateatr.pl


Spektakl w wykonaniu Teatru Tańca Arka z Wrocławia

Teatr Tańca Arka istnieje od 1999r. Tworzy go grupa ludzi wrażliwych, otwartych na problemy świata współczesnego, którzy w swoich spektaklach starają uśmiechać się w stronę wad człowieka, malując go jednakże w pozytywnych barwach. Teatr Tańca Arka poszukuje własnych środków wypowiedzi poprzez taniec, używa do tego wszelkiej jakości ruchu od hip hop po nowoczesną klasykę. Choreografią zajmują się założyciele, pedagodzy teatru: Anna Krych i Jacek Gębura, wspólnie z wykonawcami. Na przełomie 2005/2006 roku powstał cykl sześciu przedstawień, których nie poprzedzały opisy i programy wyjaśniające ich treść. Cykl "Tańce, których nikt nazwać nie chciał" jest wynikiem przemyśleń i badań "ARKI" na gruncie teatru ruchu i jego źródeł. Bohaterami prezentacji są: ruch i jego jakość, rytm, artykulacja i dynamika ruchu tancerza, a także kreowanie przestrzeni i świadome bycie w niej.

www.ttarka.pl


Spektakl w wykonaniu Niezależnej Manufaktury Tanecznej z Wrocławia:

"Mur"
Pomysłodawcą spektaklu jest Janusz Stankiewicz. Mur stworzony został przez teatr pantomimy ,, Gest,, kilkanaście lat temu. Obecnie Mur to nie remake dawnego spektaklu a zupełnie nowa jakość. Mur jest właściwie eksperymentem muzyczno - taneczno - plastycznym.

W papierowym świecie rozgrywa się związek kobiety i mężczyzny a mur raz otacza ich bezpiecznie raz rozdziela. Mur stanowić może zarówno osłonę i barierę w świecie fizycznym, ludzkiej psychice i świecie emocji.
muzyka: Philip Glass
choreografia, reżyseria: Ewa Staroń
tańczą: Ewa Staroń, Joanna Potkowska, Katarzyna Kiełbasa, Urszula Szukałowska, Ewelina Zdyb, Ewa Cierpisz, Dominika Sapińska, Kaja Osóbka, Klaudia Popławska, Anna Pasić


"Lunatycy"
"Było to w czasach kiedy miasto porastały (...) czynszowe kamienice. Gzymsy tych brzydkich kamienic były (...) szerokie i lunatykom w przeciwieństwie do innych (...) warstw społeczeństwa powodziło się nieźle. W cichych uliczkach widać było w księżycowe noce pogodnych somnambulików przechadzających się swobodnie po wygodnych gładkich gzymsach brzydkich czynszowych kamienic." Z przymrużeniem oka...

muzyka: Tricky / Kabaret Starszych Panów
choreografia, reżyseria: Ewa Staroń
tańczą: Ewa Staroń, Joanna Potkowska, Katarzyna Kiełbasa, Urszula Szukałowska, Ewa Cierpisz, Dominika Sapińska,

www.nmt.wroclaw.pl

Miejsce prezentacji: Scena na Świebodzkim


Warsztaty tańca współczesnego:

Sobota 23.06.2007
godz: 10.00 – 13.00
Ewa Staroń – techniki tańca współczesnego

Niedziela 24.06.2007
godz: 10.00 – 12.00
Katarzyna Chmielewska – techniki tańca współczesnego

godz: 13.00 – 16.00
Ariane Thalheim– improwizacja, technika ruchu
Slava Inozemcev – plastyka ciała, techniki tańca butoh

Poniedziałek 25.06.2007
godz:10.00 – 12.00
Ewa Staroń – improwizacja, techniki tańca współczesnego

godz: 13.00 – 15.00
Katarzyna Chmielewska – techniki tańca współczesnego

Miejsce zajęć warsztatowych:
Ośrodek Działań Twórczych Światowid
ul.Sempołowskiej 54 A Wrocław


Sylwetki wykładowców:

Katarzyna Chmielewska - tancerka i choreograf; absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej oraz brukselskiej P.A.R.T.S (Performing Arts Research and Training Studios, pod dyrekcją Anny Teresy De Keersmaeker). W 1993 założyła wraz z Leszkiem Bzdylem Teatr Dada von Bzdülöw, z którym związana jest na stałe. W Teatrze Dada uczy techniki tańca współczesnego, realizuje autorskie choreografie (min. /Si/, so beautiful, Fragment, Dialogus in conventione) występuje w większości realizacji teatralnych zespołu. Stale współpracuje z choreografami z zagranicy (min. Roberto Olivan, Tatiana Baganowa, Magdalena Reiter, Avi Kaiser) oraz przygotowuje choreografie dla polskich teatrów dramatycznych (min. Mewa - Teatr Studio w Warszawie, Monologi Waginy - Teatr Wybrzeże w Gdańsku).
Slava Inozemcev – główny twórca teatru plastycznego InZhest, z którego narodził się białoruski performance, choreograf, tancerz. W sferze zainteresowań artysty znajduje się groteska, archaiczne, rytualne formy, improwizacja, wszelkie odmiany psychofizycznego treningu, techniki tańca butoh. Uczestnik wielu europejskich festiwali i wydarzeń artystycznych, min.: OstWest (Bonn 1998), Ex&it! (Niemcy, Polska 1999), Things-time-theatre (Holandia 1999), Festiwal Sztuki Białoruskiej (Poznań 2000). Współpracuje stale z artystami europejskimi i z Japończykami (Atsushi Takenouchi, Yumiko Yoshioka). Jest współorganizatorem mińskiego międzynarodowego Festiwalu X-tradition.

Ariane Thalheim – absolwentka Palucca Schule w Dreznie i Rotterdamse Dansacademie. Mieszka i tworzy w Dreznie. Założyła wspólnie z Norą Schott teatr tańca shot AG. Najważniejsze spektakle zespołu: "Pink", "the game", "plastic girl", "soft gum – slow gun". Teatr shot AG występował na licznych festiwalach tanecznych i muzycznych min: Festiwal "TANZherbst", na Forum Neues Musiktheater w Stuttgarcie. Najnowsza realizacja: "shoot!, POLAROID. shoot!" przygotowana została z okazji 5 rocznicy istnienia zespołu. Grupa rezyduje w Centrum dla Sztuki i Kultury TENZA – Schmiede w Dreznie.

Ewa Staroń – pedagog tańca, choreograf, posiada kwalifikacie animatora kultury o specjalizacji taniec współczesny. Jset organizatorem wielu imprez kulturalnych, prowadzi zajęcia warsztatowe dla nauczycieli, tancerzy, dzieci i młodziezy. W 2000 roku założyła teatr tanca Niezależna Manufaktura Taneczna. Zapoczatkowała cykl imprez promujących taniec wspólczesny we Wrocławiu pt; "Instalacje Taneczne". Wiceprezes Stowarzyszenia Artystyczno – Edukacyjnego ARTATUT.

Słowa kluczowe: Wrocław Non Stop 2007, Wibracje Taneczne
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Zdzisław Beksiński obraz
Zdzisław Beksiński o swojej twórczości. Cytaty z artysty w rocznicę urodzin i śmierci

Chciałbym, żeby moje obrazy i rysunki "przetrwały". Oczywiście jest to pragnienie absurdalne - mówił artysta.

Jak narysować Sonica
Jak narysować Sonica? Zobacz prosty kurs [WIDEO]

Bohater filmu "Sonic. Szybki jak błyskawica" jest dość prosty do samodzielnego narysowania. Spróbujcie!

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w