Dzieje się - Sztuka

Sztuka na pierwszy ogień! Nadchodzi 11. Festiwal Wysokich Temperatur

2018-04-26 09:23:06 | Wrocław

W dniach 22-24 czerwca 2018 we Wrocławiu odbędzie się 11. edycja Międzynarodowego Festiwalu Wysokich Temperatur, który organizowany jest przez wrocławską Akademię Sztuk Pięknych im. E. Gepperta. Jest to jedyna w Polsce otwarta impreza artystyczna, podczas której mistrzowie pracy z ogniem dzielą się wiedzą i doświadczeniem z publicznością, prezentując swoją pracę niejako „od kuchni”.

Festiwal Wysokich Temperatur 2017

Relację z zeszłorocznej edycji i zdjęcia znajdziecie TUTAJ>>

Sztuka na pierwszy ogień

„Sztuka na pierwszy ogień” to tegoroczne hasło Festiwalu, przyświecające artystom i uczestnikom, którzy spotkają się na licznych pokazach, pasjonujących warsztatach oraz interesujących wystawach. Zaproszeni z całego świata profesjonalni twórcy szkła, ceramiki i metalu będą prezentować swoją twórczość i umiejętności aż przez trzy czerwcowe dni. Będzie naprawdę gorąco!

OPIS WYDARZEŃ (pełny harmonogram wydarzeń będzie dostępny niebawem)

SEKCJA: METAL

Tworzenie rzeźb z lanego metalu jest procesem niezwykle złożonym i długotrwałym. Widowiskowe pokazy odlewania żeliwa, brązu czy aluminium są właściwie zwieńczeniem kilkutygodniowej pracy, na którą składa się szereg działań, takich jak:  stworzenie modelu rzeźby, przygotowanie formy dostosowanej do właściwości modelu oraz materiału docelowego, przygotowanie pieca i jego osprzętu, w tym także materiału, który będzie topiony. To jednak jeszcze nie koniec - kiedy praca jest już odlana, wymaga ona oczyszczenia, a następnie obróbki i patynowania. W czasie Festiwalu Wysokich Temperatur, niemalże do minimum skrócimy czas przygotowań tak, by każdy z uczestników mógł prześledzić proces powstawania dzieła osobiście oraz stać się częścią magicznego, kolektywnego doświadczania, które na długo pozostaje w pamięci.

Wyjątkowi goście odwiedzą w tym roku festiwalową sekcję metalu. Coral Penelope Lambert, amerykańska artystka wykorzystująca język natury, zaprosi uczestników na performance tworzenia glifów, czyli serii kamieni ze żłobieniami, które wypełni płynnym żeliwem. Kurt Dyrhaug, profesor Lamar University (USA) rozgrzeje publiczność plenerowym pokazem odlewania żeliwa z jednego z pieców wybudowanych we wrocławskiej ASP. Natomiast, znany z poprzednich edycji festiwalu, Andy Griffiths, wraz ze swoimi studentami, przygotuje performance, podczas którego, tuż po zmroku, słońce wzejdzie ponownie nad miastem.

Intrygująco zapowiada się wydarzenie przygotowywane przez wrocławskich studentów z Koła Naukowego Rzeźby i Działań Przestrzennych. Podczas swojego eksperymentalnego pokazu gorącym metalem wypełnią kolorową mandalę – symbol harmonii, transformacji i sił twórczych. Dla uczestników FWT przygotowane zostały także różnorodne warsztaty, w ramach których będzie można samemu zmierzyć się z metalem - wykonać małe formy rzeźbiarskie zarówno z aluminium, brązu, jak i z żeliwa oraz przyjrzeć się procesowi tworzenia biżuterii.

SEKCJA: CERAMIKA

Również w sekcji ceramicznej będzie gorąco. Grupa artystów oraz studentów z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych wraz z udziałem międzynarodowych gości po raz jedenasty uchyli rąbka tajemnicy technik wykonywania ceramiki. Będziemy działali dość nietypowo – tworząc między innymi grupę muzycznych wydarzeń – publiczność będzie podglądała jak dźwięk wpływa na gorące prace ceramiczne. Oprócz tego uczestnicy stworzą własne instrumenty (“Ceramiczne gwizdki i okaryny”) oraz posłuchają koncertu na tych już wykonanych (“I graj z ogniem!“). Sekcja ta wypełni się pokazami twórców interesujących, przełamujących schematy, jak m.in. specjalizująca się w technice Naked Raku ªirin Koçak Özeskici (Turcja) czy Andrea Sadjak (Austria), która przygotuje warsztaty o sekretach pracy z masą porcelanową z dodatkiem papieru.

Wart uwagi będzie również pokaz cypryjskiego artysty Andreasa Fasoulidesa, wprawiającego szkło i ceramikę w taniec przy pomocy fal dźwiękowych, a także eksperyment Moniki Patuszyńskiej (Polska), która na oczach widowni zmierzy się z połączeniem dwóch nieprzyjaznych sobie materiałów – szkła i ceramiki. W tym roku planujemy eksplorować również ceramikę tradycyjną –  widzowie spróbują własnych sił w toczeniu na kole garncarskim bez użycia elektryczności, skosztują herbat zaparzonych w ceramicznej zastawie, zwiedzą międzynarodową wystawę profesjonalnych czarek do picia herbaty, a wspólnie podsumujemy Ogólnopolski Konkurs na Czarkę Ceramiczną pt. “Czarka z essencyą”. Nie zabraknie stałych punktów programu czyli warsztatów dla dzieci i dorosłych, akcji charytatywnej Empty Bowls oraz widowiskowych wypałów ceramiki na świeżym powietrzu. Czekamy i rozgrzewamy piece!

SEKCJA: SZKŁO

W sekcji szkła pojawią się nowi, znakomici goście. Specjalnością Erici Rosenfeld jest nietradycyjne zastosowanie gorącego szkła w tworzeniu dzieła artystycznego. W hucie zobaczymy artystkę w autorskich działaniach performatywnych. John Moran zaprezentuje widzom ironiczne, hiperrealistyczne obiekty szklane, formowane na gorąco. Obok pokazów mistrzów, studenci Koła Naukowego zademonstrują metody dmuchania szkła do form gipsowych odlanych z woskowych rzeźb. Gorący materiał do działań przygotują także w plenerowym piecu usytuowanym na dziedzińcu. Z kolei Ryszard Więckowski oraz Katarzyna Pyka zaprezentują nam etapy wykonania witraża klasycznego. Po raz pierwszy podczas Festiwalu Wysokich Temperatur poznamy aż trzy różne warsztaty technik piecowych. Kalina Bańka z Adamem Włodarczykiem poprowadzą dwa z nich. Uczestnicy przygotują autorskie, reliefowe kompozycje z barwnego szkła stapianego w formach gipsowych oraz mozaikowe obrazy wykonane w technice fusingu. Pierwszy raz warsztaty, które przedstawią uczestnikom unikatową szklarską technikę piecową Pâte de Verre poprowadzi Justyna Żak.

Ponadto zapraszamy m. in. na warsztaty “Zmierz się ze szkłem”, podczas których  artystycznie przetworzymy stare przedmioty i nadamy im zupełnie nowy kształt czy “Glass Garden”, na których uczestnicy będą mogli samodzielnie wykonać ogródki w szklanych naczyniach. Naturalnie nie zabraknie tworzywa kształtowanego przez uczestników w płomieniach palnika. Pośród wielu gorących wydarzeń, dla ochłody: warsztaty dekorowania szkła przez jego szlifowanie, piaskowanie i grawerowanie wiertłami.

Wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach Festiwalu są dla uczestników bezpłatne.

Więcej: www.festiwalwysokichtemperatur.pl

MD/ip

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: Wrocław, 2018, Akademia Sztuk Pięknych, ASP Wrocław, program
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Letni Festiwal Operowy
Podsumowanie Letniego Festiwalu Operowego 2018

Wydarzenie zebrało aż 8,5 tys. widzów!

fot. Krzysztof Zatycki
Brave Festival 2018: spotkanie medialne za nami [ZDJĘCIA] Wrocław

Poznaliśmy więcej szczegółów dotyczących 13. edycji festiwalu.

Wrocławska Fontanna Multimedialna
Spektakl Akrobatyczny Cztery Żywioły - wyjątkowe letnie pokazy na Pergoli Wrocław

To pierwsze tego typu wrocławskie przedsięwzięcie, które połączy pokaz fontanny multimedialnej z muzyką i ze sztuką ludzkiego ruchu i tańca.

Polecamy
Gruby, rudy kot na słynnych obrazach
Gruby, rudy kot na słynnych obrazach

Każdy z nas lubi grube koty. A zwłaszcza grube, rude koty.

Wrocław: Zbliża się święto fantastyki
Wrocław: Zbliża się święto fantastyki Wrocław

Już 26 czerwca we Wrocławiu rozpoczną się 11. Dni Fantastyki. "Gra o Tron", "Władca Pierścieni", "Gwiezdne Wojny" i wiele innych fantastycznych światów czeka na swych fanów!

Ostatnio dodane
Letni Festiwal Operowy
Podsumowanie Letniego Festiwalu Operowego 2018

Wydarzenie zebrało aż 8,5 tys. widzów!

fot. Krzysztof Zatycki
Brave Festival 2018: spotkanie medialne za nami [ZDJĘCIA] Wrocław

Poznaliśmy więcej szczegółów dotyczących 13. edycji festiwalu.

Kupony i kody rabatowe