Dzieje się - Sztuka

Sprawdź jak torturowano

2006-11-03 10:03:22 | Wrocław

 Do końca listopada w podziemiach Centrum Kultury „ZAMEK" można obejrzeć wyjątkową wystawę średniowiecznych narzędzi tortur.

Krzesło inkwizytorskie, dziewica norymberska, dyby, kajdany, hiszpańskie łaskotki, stół do rozciągania czy zgniatacz kciuków to tylko niektóre z narzędzi kaźni prezentowane podczas wystawy. Eksponaty opatrzone są bogatymi opisami informującymi za jakie przestępstwa karano torturą oraz jak ona wyglądała - jak i rycinami przedstawiającymi wykonywanie kary.

Ponad trzydzieści narzędzi tortur, jakich używano przede wszystkim w „wiekach średnich", ale również i później - stosowane były w dobie kontrreformacji oraz jeszcze w epoce oświecenia ! - stanowią unikatową kolekcję, którą przez najbliższe półtorej miesiąca można zwiedzać w podziemiach Zamku Leśnickiego.

Praktyka tortur w średniowieczu była powszechna, stosowano ją w odniesieniu do wszystkich przestępców: zarówno tych pospolitych jak i sprawców przestępstw najcięższych: przeciwko życiu ludzkiemu oraz wierze katolickiej. Dlatego wśród prezentowanych narzędzi znajdują się takie, których użycie kończyło się śmiercią w męczarniach lub trwałym kalectwem (np. po łamaniu kołem lub rozciąganiu na specjalnym łożu stawy ulegały zmiażdżeniu a ścięgna rozerwaniu, natomiast tortura „garrota" kończyła się śmiercią poprzez wwiercenie w potylicę skazanego metalowego trzpienia)  ale również i te, którymi karano lżejsze występki, są to: maski hańby, zgniatacz kciuków, różnego rodzaju kajdany czy też narzędzia do piętnowania przestępców. Katalog stosowanych tortur zależal też od uporu przesłuchiwanego. Skazańca często poddawano kilku torturom, np. poczynając od zamknięcia w tzw. „bocianie", który unieruchamiał szyję, nadgarstki i kostki stóp, powodując nienaturalne wygiecie kręgosłupa, zaś w razie nieprzyznania do winy przechodzono do inych dzialań, jak chociażby przypalanie stóp.

Funkcja resocjalizacyjna kary była wówczas marginalna, bardziej liczył się efekt odstraszający innych, potencjalnych przestępców. Okrucieństwo form tortur, które dzisiaj szokuje, wynikało z kontekstu historycznego. W czasach, gdy przeciętna wieku nie przekraczała 40-tu lat, szlały wojny, a zarazy, choroby i kalectwo były wszechobecne, i widoczne, poziom wrażliwości społecznej na cierpienie fizyczne był zdecydowanie niższy niż dziś.

Fakt, iż wszystkie narzędzia tortur opatrzone są dokładnymi opisami zasad ich stosowania, powoduje, że zwiedzenie tej wyjątkowej wystawy z pewnością umożliwi lepsze poznanie mentalności i swoistego wyrafinowania ludzi żyjących w epoce wieków średnich .

Narzędzia tortur można obejrzeć codziennie w godzinach 10:00-18:00
Bilety w cenie: normalny - 5zł, ulgowy - 3zł
Wystawa czynna do 30 listopada 2006
Centrum Kultury „ZAMEK", pl. Świętojański 1, Wrocław
Dojazd z centrum: tramwaje 10,22  
autobusy: 409, 403,   
samochodem - kierunek Zielona Góra

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

Taniec, Henri Matisse
Motyw radości w obrazie "Taniec" Henriego Matisse'a

Obraz powstał na zlecenie zamożnego, rosyjskiego przedsiębiorcy. Co dokładnie przedstawia?

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w