Dzieje się - Sztuka

Rytmy przestrzeni, rytmy czasu

2006-10-02 09:36:28 | Wrocław

 3 października (wtorek) o godz. 18:00 w Galerii Zamek mieszczącej się w Centrum Kultury "ZAMEK" odbędzie się wernisaż prac Marii Michałowskiej "RYTMY PRZESTRZENI RYTMY CZASU".

Jest to kolejna wystawa prezentowana w ramach kuratorskiego cyklu Elżbiety Kościelak - TOŻSAMOŚĆ SZTUKI. Wystawa została zorganizowana w ramach programu operacyjnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „ZNAKI CZASU". Prace Marii Michałowskiej można będzie oglądać w Leśnickim Centrum Kultury do 23 października br.      

Elżbieta Kościelak - kurator wystawy: 

Twórczość Marii Michałowskiej jest niezwykle spójna wewnętrznie, pomimo że obejmuje rozmaite formy wyrazu artystycznego: od malarstwa i rysunku, po fotografię i zdarzenia konceptualne. Łączy je struktura intelektualna i racjonalna refleksja, której przedmiotem jest proces tworzenia oraz abstrakcyjne, ale jednocześnie realne fenomeny, jakimi są czas i przestrzeń. Samoświadomość bycia w czasie, w sztuce, w świecie w ogóle znajduje naturalne odzwierciedlenie w dziełach Marii Michałowskiej. Fascynująca w jej twórczości jest lekkość i pewna oczywistość z jaką te najbardziej filozoficzne z parametrów fizycznych istnieją w jej dziełach. Aspekt czasu w twórczości artystki jawi się nie jako refleksja nad przemijaniem, lecz nad szczególną formą trwania.

Linia , ślad, znak, rytm opisują zarówno przestrzeń, jak i czas. W pewnym sensie ich idealnym odzwierciedleniem jest muzyka. Ale jest nim również język, zarówno w formie langue jak i parole. Język, jako system, jako zapis graficzny, ale też jako fakt społeczny, język mówiony trwający w pewnym określonym, odcinku czasu. Maria Michałowska swobodnie przenosi strukturę dzieła od poziomu systemu do poziomu realizacji i odbioru dzieła. Tym kolejnym etapom istnienia dzieła autorka nadaje walor cech ontycznych obiektu lub zdarzenia artystycznego. Realizacja wydarzenia „Tydzień w Galerii Demarco" (1972) było kontynuacją akcji „Jeden Tydzień - Osieki 70". Łączył je wspólny tydzień 20-26 sierpnia, a dzielił odstęp dwóch lat i dwóch odmiennych geograficznie miejsc. Czas, przestrzeń, przemijanie, istnienie, struktura i system, które dane nam jest realnie odczuwać, zostały użyte przez autorkę, jako tworzywo artystycznej meta-rzeczywistości. I trwają.

„Rysunek jest najbardziej syntetycznym zapisem. Używam linii w sposób mechaniczny. Obrysowuję dłoń, profil twarzy, ślad przedmiotu, cały kształt jego cienia. Nie chodzi o stwarzanie iluzji rzeczywistości, posługuje się samą rzeczywistością. Automatyczne powielanie tych elementów zaprzecza ich przedmiotowym znaczeniom, tworząc kompozycje - struktury o charakterze wieloznacznym, obiektywnym. Seryjne powtarzanie - to gubienie pojedynczego, niepowtarzalnego bytu. Nie chodzi o tworzenie rysunku „artystycznego", lecz linearną dokumentację śladów rzeczywistości. Seryjne powtarzanie może budzić skojarzenia muzyczno-poetyckie" - Maria Michałowska

Maria Michałowska - urodziła się w Brzeżanach, studiowała PWSSP we Wrocławiu w pracowni prof. E.Gepperta, w 1957 otrzymała dyplom z wyróżnieniem. Od 1959 była wykładowcą Politechniki Wrocławskiej, na Wydziale Architektury w Katedrze Rysunku, Malarstwa i Rzeźb, od 1991 na stanowisku profesora. Tworzy malarstwo, rysunek, obiekty i fotografię w kręgu sztuki abstrakcyjnej i minimal art.'u. W latach 70-tych włącza się w nurt sztuki konceptualnej. Brała udział w ponad 200 wystawach zbiorowych, sympozjach, plenerach -  krajowych, zagranicznych i międzynarodowych, miała kilkanaście wystaw indywidualnych.

Galeria ZAMEK w Centrum Kultury "ZAMEK", pl. Świętojański 1, 54-076 Wrocław
Galeria czynna w godz: 10:00-18:00 we wszystkie dni tygodnia
Wystawę można będzie ogladać do 23 października, wstęp wolny 
Dojazd z centrum: tramwaje 10 i 22, autobusy 409 i 403

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Ranny anioł, Hugo Simberg
"Ranny anioł" Hugo Simberga - zagadkowa symbolika obrazu fińskiego artysty

Przyjrzyjmy się obrazowi o niezwykle tajemniczej wymowie.

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w