Dzieje się - Sztuka

Pomnik Zamordowanych Profesorów Lwowskich

2007-04-28 19:59:16 | Wrocław

Studencie Politechniki Wrocławskiej! Czy w biegu na zajęcia choć raz zdarzyło Ci się zatrzymać i obejrzeć pomnik, stojący przy budynku Twojej uczelni?

Jeśli tak – to znaczy, że uderzyła Cię jego ekspresyjna forma i postanowiłeś dowiedzieć się, co symbolizuje. To znaczy, że autor projektu osiągnął cel – poprzez swoją rzeźbę zainteresował Cię tragicznymi wydarzeniami, które miały miejsce ponad 60 lat temu we Lwowie.

Ufundowany w 1964 przez władze uczelnianie i miejskie pomnik Zamordowanych Profesorów Lwowskich Szkół Akademickich ma upamiętniać śmierć 25 pracowników naukowych uczelni Lwowa i 19 członków ich rodzin, rozstrzelanych w roku 1941 przez Niemców w przygotowanej z całą premedytacją i zaplanowaną w najmniejszych szczegółach akcji. Do 1981 komunistyczne władze, z powodów politycznych, nazywały rzeźbę Pomnikiem Pamięci Uczonych Polskich – Ofiar Hitleryzmu. W okresie socjalizmu bowiem nazwa Lwów była objęta zakazem cenzorskim. Po roku 1981 wrócono do pierwotnej nazwy, dodając inskrypcję NAS LOS – PRZESTROGĄ.

Rzeźba projektu profesora Borysa Michałowskiego przedstawia dwie, stylizowane postaci, uchwycone w pełnej ekspresji scenie śmierci poprzez rozstrzelanie. W wizji artysty bez trudu rozpoznajemy antropomorficzny kształt, mimo dużej dozy abstrakcyjnego traktowania bryły. Naśladujący naturalne ciosy kamienia materiał – chropowata, szara masa ceramiczna, poprzez kontrast nawiązuje do otaczających pomnik, socrealistycznych budynków Politechniki Wrocławskiej. Ważne są symboliczne konotacje kamienia – jako materiał twardy i ciężki, symbolizuje on niezłomną postawę profesorów lwowskich wobec hitleryzmu. Monumentalizm, a także wyrazista, ekspresyjna forma, idąca w parze z konieczną w podejmowaniu podobnych tematów prostotą przekazu, czyniąc rzeźbę jedną z najciekawszych powstałych we Wrocławiu po II wojnie światowej.

Mamy tu do czynienia z dziełem o uniwersalistycznej wymowie, hołdującym najbardziej szczytnym ideom humanistycznym. Jednak, w intencji pomnika mieści się, poza chęcią oddania hołdu poległym tragicznie profesorom – koncepcja kontynuacji naukowego i ideowego dziedzictwa uczelni lwowskich we Wrocławiu. To tutaj, we Wrocławiu, środowisko akademickie Lwowa poszukiwało nowego domu, zaczynało życie i kontynuowało swoją działalność.

Co rok, w dniu 4 lipca, w rocznicę wydarzeń lwowskich, odbywają się przed pomnikiem uroczyste apele, w których uczestniczą reprezentanci najwyższych władz uczelnianych i miejskich. Wrocław i jego uczelnie słusznie czują się kontynuatorami twórców znakomitej lwowskiej działalności naukowej.


Joanna Jaszczak
joanna.jaszczak@dlastudenta.pl

 

Fotografia z uroczystości odsłonięcia pomnika: http://wroclaw.hydral.com.pl/78149,foto.html


 

Słowa kluczowe: Politechnika Wrocławska, pomnik, pomnik Zamordowanych Profesorów Lwowskich Szkół Akademickich
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
„Słońce majowe JÃłzef Mehoffer
"Słońce majowe" - Józef Mehoffer namalował wszystko czego trzeba, by wypocząć

Poetycki tytuł potęguje wrażenie pięknego, wiosennego dnia.

Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w