Dzieje się - Sztuka

Pociąg do historii - znów we Wrocławiu

2008-08-12 13:25:09 | Wrocław

 Takiej wystawy jak "Pociąg do przeszłości" jeszcze w Polsce nie było. Jest ona umieszczona w pociągu, zatrzymującym się na stacjach i dworcach Dolnego Śląska. To trzecia prezentacja ekspozycji we Wrocławiu. Przygotował ją Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”.

Wagony, które zatrzymają się na torze 9, przy peronie 5, są podobne do takich, które, począwszy od roku 1945, zmierzały w kierunku Ziem Zachodnich dzisiejszej Polski. Ekspozycja ma przypominać o ich pasażerach i opowiadać o budowaniu nowej małej ojczyzny - od czasów powojennych aż do dziś. Pokazuje ona jak trudne były początki, gdy odbudowywano ze zniszczeń dolnośląskie miasta i wsie, gdy pod jednym dachem niejednokrotnie musieli mieszkać dotychczasowi i nowi gospodarze.

Jednocześnie wystawa opowiada o budowie porozumienia, którego wyrazem było orędzie biskupów polskich skierowane do biskupów niemieckich, terrorze komunistycznym i działaniach opozycji, dniach Kongresu Eucharystycznego i walce z powodzią. Jest to także opowieść o budowaniu tożsamości, dynamice rozwoju kulturalnego i cywilizacyjnego, integracji europejskiej, o tym, że dziś mieszkają na Dolnym Śląsku ludzie dumni ze swej historii i swych osiągnięć.

Umieszczona w kilku towarowych wagonach ekspozycja dotarła do mieszkańców wielu dolnośląskich miejscowości – w ostatnim czasie gościła na stacji w Kostrzynie, podczas XIV Przystanku „Woodstock”,  gdzie zwiedziło ją około 1000 festiwalowych gości. Jest to dynamiczna prezentacja, posługująca się środkami multimedialnymi - filmem, dokumentem, fotografią, grą komputerową i tekstem. Jako taka z pewnością zainteresuje obok uczestników wydarzeń, o których opowiada także młodych ludzi, którzy zdają sobie sprawę, iż ich dziadkowie przyjechali na Dolny Śląsk takimi właśnie pociągami. Podróżująca wystawa daje szansę na jej zwiedzenie tysiącom mieszkańców miast i wsi, którzy nie zobaczyliby jej, gdyby została zaprezentowana w jednym, a nawet w kilku z dużych miast jak Wrocław, Gorzów czy Szczecin.

Dolnośląska młodzież wie doskonale, że jej rodzice lub dziadkowie przybyli tu z różnych terenów II Rzeczpospolitej, ale rzadko kto próbuje sobie wyobrazić jak ta podróż wyglądała, jakie towarzyszyły jej dramaty i dylematy.

Wystawę można zwiedzać od 16 do 27 sierpnia na wrocławskim Dworcu Głównym, w godzinach 10.00-13.00 i 14.30-19.00. Wyjątkowo, w pierwszy dzień trwania wystawy, pociąg jest do dyspozycji zwiedzających w godzinach 12-19. Cena biletów: 1 zł. 

 


 

Słowa kluczowe: pociąg do historii wrocław dworzec główny
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
OgrÃłd rozkoszy ziemskich
"Ogród rozkoszy ziemskich" - poznajcie zawiłą symbolikę obrazu Hieronima Boscha [WIDEO]

To najbardziej znane i tajemnicze dzieło niderlandzkiego artysty.

Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w