Dzieje się - Sztuka

Noc Świętojańska w CK Zamek

2006-06-23 12:11:23 | Wrocław
 24 czerwca (sobota) od godz. 15-tej na terenach okalających Zamek Leśnicki rozpocznie się NOC ŚWIĘTOJAŃSKA - największa impreza plenerowa w zachodniej części miasta, odbywająca się w ramach WROCŁAW NONSTOP.

 

Największą atrakcją tegorocznej Nocy będzie z pewnością występ grupy tanecznej ART COLOR BALLET, których przedstawienia stanowią niezwykle plastyczne połączenie dźwięku, ruchu i koloru - jako jedyny zespół taneczny w Polsce wykonuje sztukę makijażu ciała (bodypainting).

W części koncertowej wystąpią zespoły folkowe: wrocławskie trio - Krzywa Grzywa, kultowa formacja muzyki etnicznej z Lublina - ORKIESTRA ŚW. MIKOŁAJA oraz SOOMOOD - krakowski zespół etno-rockowy z jemeńską wokalistą Rasm Al Mashan. Oprócz części artystycznej, jak co roku nie zabraknie elementów ludycznych, związanych z obyczajowością najkrótszej nocy w roku, takich jak: plecenie i rzucanie wianków w nurt rzeki Bystrzycy czy szukaniu kwiatu paproci. Ponadto w programie jarmark świętojański, warsztaty plastyczne, występy lokalnych grup tanecznych, atrakcyjne konkursy z nagrodami. Jak co roku spodziewamy się, że obchody Nocy Świętojańskiej organizowane przez Centrum Kultury "ZAMEK" okażą się atrakcyjną formą spędzenia wolnego czasu dla około 2000 wrocławian.

PROGRAM „NOCY ŚWIĘTOJAŃSKIEJ" 24.06.2006
CENTRUM KULTURY „ZAMEK"

godz. 15:00 - Jarmark Świętojański
godz. 18:00 - Wokalno-taneczny występ zespołu folklorystycznego z Ukrainy
godz. 19:15 - Koncert zespołu Krzywa Grzywa
godz. 20:30 - występy grup tanecznych
godz. 21:00 - świętojańskie konkursy
godz. 21:45 - koncert zespołu Orkiestra Świetego Mikołaja
godz. 23:15 - występ grupy Art Color Ballet
godz. 00:00 - koncert zespołu Soomood
godz. 1:00 - zakończenie Nocy Świętojańskiej

ATRAKCJE NOCY ŚWIĘTOJAŃSKIEJ 2006 - 24 VI (sobota) godz. 15:00 - 1:00

ART COLOR BALLET

Art Color Ballet Zespół Tańca Współczesnego założony w 1998 roku w Krakowie przez tancerkę i choreograf Agnieszkę Glińską. Swoje wieloletnie doświadczenie w tańcu połączone z wyobraźnią plastyczną pozwoliło jej stworzyć niezwykły zespół łączący trzy elementy kolor, dźwięk i ruch. Z zespołem współpracują utalentowani tancerze, plastycy i wizażyści.Taniec w Art Color Ballet to nowe podejście do stylu modern jest to, choreografia bogata w różnorodne elementy od baletu klasycznego, modern jazz aż po elementy etniczne. Całość choreografii dostosowana jest do jak najlepszej prezentacji makijażu ciała, zastosowanie specjalnych świateł typu „głowy", „skanery" pozwala na niezwykły odbiór widowiska.Jako jedyny zespół taneczny w Polsce wykonuje sztukę makijażu ciała zdobywając na Międzynarodowych Festiwalach liczne nagrody. Wykonuje również sesje makijażu ciała w trakcie których prezentowane są techniki malowania. Zespół ma w swoim repertuarze choreografie do muzyki klasycznej, filmowej, a także stylizacje do utworów kabaretowych takich jak: Moulin Rouge, Kankan, Chicago i inne.Podczas Nocy Świetojańskiej obejrzymy spektakl pt. Łowcy KolorówSpektakl jest wędrówką tytułowych łowców przez "Świat Muzyki" (Japonia, Indie, Afryka, Hiszpania). Kobieta - przewodnik wprowadza łowców w magiczny świat odległych krain, którzy napotykają na swojej drodze żywioły: ognia, wody, powietrza i ziemi. Łowcy Kolorów toczą z nimi walkę która kończy się zbiorowym dynamicznym tańcem pojednania. Symbolika makijażu ciała tancerzy ma odniesienie do etnicznych symboli kultur różnych kontynentów.

ZESPOŁY MUZYCZNE

SOOMOOD (w języku arabskim oznacza opór oraz przeciwstawienie się złu)
Grupa czerpie inspiracje z wielu kultur i stylów muzycznych tworząc przy tym swój niepowtarzalny nastrój. Pochodząca z Jemenu RASM AL MASHAN, wokalistka o niezwykłym, intrygującym głosie oraz osobowości, wprowadza do zespołu elementy orientalnej arabskiej muzyki. W połączeniu z jej poetyckimi tekstami oraz mocną, ale niekiedy też zmysłową muzyką Piotra „Lali"Lewickiego oraz Małgorzaty Tekiel „Tekli" tworzy bardzo oryginalną mieszankę kultur. Jest to krakowska formacja, jednak w jej skład wchodzą muzycy, którzy dali się poznać w innych znanych już projektach i zespołach muzycznych.

SKŁAD ZESPOŁU:
Rasm Al Mashan - vocal
Piotr „Lala" Lewicki - git,comp, keyboards,
Małgosia „Tekla" Tekiel - bass
Paweł Wróblewski - gitara
Piotr Kubański - drums

ORKIESTRA ŚW. MIKOŁAJA
Orkiestra św. Mikołaja powstała wiosną 1988 roku. Wyrosła ze środowiska lubelskich studentów zafascynowanych klimatem Bieszczadów i Beskidu Niskiego, ludzi uciekających od codzienności w idylliczny świat górskich wędrówek. Nazwa nawiązuje do "Ballady o św. Mikołaju", pieśni Andrzeja Wierzbickiego - karpackiego barda i wędrowcy.

Charakterystyczną cechą muzyki zespołu jest stosowanie wyłącznie instrumentów akustycznych i techniki tzw. "białego" śpiewu. W aranżacjach grupy duże znaczenie mają instrumenty szarpane: gitara mandolina i bałałajka stanowiące wraz z bębnem basowym i często używanymi kongami podstawę sekcji rytmicznej. Partię basową oraz uzupełnienia harmoniczne realizuje wiolonczela, która także często spełnia rolę instrumentu solowego. Zasadniczo funkcje instrumentów melodycznych spełniają skrzypce oraz różnego rodzaju instrumenty dęte o charakterze pasterskim (np. ukraińskie sopiłki). Sporadycznie pojawia się flet poprzeczny i klarnet. Orkiestra w swoich aranżacjach chętnie stosuje rzadkie instrumenty strunowe jak dutar czy cymbały. To one nadają, w dużej mierze specyficzny i niepowtarzalny koloryt brzmieniu zespołu.

W repertuarze zespołu trudno znaleźć wybór utworów charakterystycznych dla regionów będących terenem poszukiwań grupy. Nie są one również stylizowane zgodnie z ich tradycją lokalną. Przedstawiane wersje to raczej swobodna wizja kreowana przez aranżerów zespołu.

SKŁAD ZESPOŁU:
Bogdan Bracha (kierownik zespołu) - skrzypce, sopiłki, śpiew
Elżbieta Rojek - śpiew
Agnieszka Kołczewska - instrumenty perkusyjne
Ania Bielak - skrzypce, śpiew
Marcin Skrzypek - mandolina, cymbały, drumle, gitary, śpiew
Robert Brzozowski - kontrabas
Piotr Majczyna - mandola, lira korbowa, saz, śpiew

Zespół muzyczny „KRZYWA GRZYWA"

 „Od powagi baroku po ekstazę w Maroku" - hasło to najlepiej chyba określa muzyczną propozycję akustycznego zespołu z Wrocławia „KRZYWA GRZYWA".

Propozycji tej nie należy jednak rozumieć jako transkulturowych zlepków różnych tradycji i motywów muzycznych. Zespół posiada w swoim repertuarze utwory (głównie tańce) pochodzące z różnych części świata i tradycji kulturowych. Poza niezbędnym w muzyce folkowej marginesem dopuszczającym interpretację, improwizację, co znacząco wpływa na spontaniczność wykonania, zespół dba o zgodność stylistyki wykonawczej z daną tradycją, z jakiej pochodzi konkretny utwór. Dlatego też grane przez muzyków m.in. tańce bułgarskie, macedońskie, greckie, rumuńskie, polskie, żydowskie, barokowe francuskie, czy argentyńskie (autorstwa mistrza gatunku Astora Piazzolli), jak i polskie, ukraińskie oraz bułgarskie utwory wokalne tworzą pejzaż różnorodnych melodii, skal, temp, rytmów, utrzymanych w charakterystycznych dla siebie konwencjach, acz mieszczących się w stylistyce wypracowanej przez zespół.
„KRZYWA GRZYWA" to zespół bułgarsko-polski. Tworzą go: podpierający się wieloletnim doświadczeniem koncertowym wirtuoz akordeonu z Bułgarii Ewgenij Genew; grający na kontrabasie Jacek Lech; skrzypek Grzegorz Dąbrowski.

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Jak narysować Sonica
Jak narysować Sonica? Zobacz prosty kurs [WIDEO]

Bohater filmu "Sonic. Szybki jak błyskawica" jest dość prosty do samodzielnego narysowania. Spróbujcie!

Wassily Kandinsky ŻÃłłty czerwony niebieski
Wassily Kandinsky i obraz "Żółty - czerwony - niebieski" od muzycznej strony

Czy obraz można usłyszeć? Czy można namalować dźwięk?

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w