Dzieje się - Sztuka

Jazzowy listopad w Filharmonii

2006-11-02 15:10:23 | Wrocław

 Po raz trzeci sala Filharmonii im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu przez prawie miesiąc gościć będzie znakomitych muzyków jazzowych.

Już 3-go listopada rusza trzecia edycja festiwalu „Jazztopad". Wyjątkowość tego święta muzyki improwizowanej polega głównie na tym, że zestawienia, w jakich artyści pojawią się na scenie, nie występują podczas klubowych koncertów jazzowych. Dojdzie bowiem do połączenia klasycznych składów jazzowych z instrumentalistami na co dzień grającymi w orkiestrach filharmonii. Będziemy więc świadkami rzadko spotykanych brzmień i eksperymentów muzycznych.

Festiwal rozpocznie doskonale znany wrocławskim fanom jazzu Piotr Wojtasik, który stanie na czele sekstetu wspomaganego Sekcją Smyczkową Filharmonii Wrocławskiej.
Piotr Wojtasik to bez wątpienia najlepszy, obok Tomasza Stańki, polski trębacz jazzowy. Muzyk, który ma na koncie współpracę z największymi tuzami światowej sceny jazzowej, zaprezentuje materiał z płyty ‘Lonely Town'. Na krążek, który uznany został w 1994 za płytę roku, składają się standardy jazzowe w spokojnych, nostalgicznych i pastelowych aranżach.

Dzień później, przedpremierowa odsłona materiału z najnowszego projektu Wojtasika - ‘Circle'. Tym razem w kwintecie, ponownie wspieranym przez muzyków z filharmonii, artyści zaprezentują kompozycje m.in. Andrzeja Jagodzińskiego, Adama Pierończyka i Joachima Mencla. Premiera krążka ‘Circle' nastąpi dopiero w marcu 2007, tym bardziej warto wybrać się na ten koncert i już teraz mieć szansę posłuchania najnowszego projektu Piotra Wojtasika.

W niedzielę, następną dawkę ciekawych rozwiązań muzycznych przyniesie Zespół Instrumentalno - baletowy Gitana wraz z kwartetem smyczkowym. Grupa prowadzona przez aranżera i multiinstrumentalistę Krzysztofa Orłowskiego w repertuarze posiada m.in. utwory S. Assady, A. Piazzolli oraz Paulo Belinattiego.

W piątek 10 listopada, kwartet jazzowy pod wodzą Roberta Majewskiego zagra utwory z repertuarów gwiazd wokalistyki jazzowej. Gościnnie podczas koncertu zaśpiewa i zagra na saksofonie francuski muzyk Marc Thomas. Konwencja serii występów pod wspólnym tytułem „Jazz, Powidła, Lasy", nawiązuję do amerykańskiego stylu prowadzenia koncertów, gdzie oprócz muzyki bardzo ważny jest kontakt
z publicznością, o który zadba satyryk i redaktor Programu III PR - Artur Andrus.

Kolejny weekend festiwalowy ( 17-18.11), zdominowany będzie przez wybitną postać sceny jazowej - pianistę Włodka Pawlika. Artysta starannie dobrał repertuar na dwa wrocławskie koncerty. Pierwszego dnia usłyszymy trzy autorskie kompozycje Pawlika zaaranżowane na fortepian, orkiestrę smyczkową i sekcję rytmiczną. Wszystkie z nich przepełnione będą jazzowym idiomem z dominującymi partiami improwizującego fortepianu.
W sobotę natomiast posłuchamy materiału z płyty „Anhelli", dla którego bezpośrednią inspiracją dla pianisty był poemat mistyczny Juliusza Słowackiego o tym samym tytule. Trio Włodka Pawlika nagrodzone zostało za ten krążek Nagrodą TVP Kultura w kategorii: Jazz, Rock.

Organizatorzy tegorocznego festiwalu nie zapomnieli również o zaprezentowaniu artystów młodszego pokolenia. W niedzielny wieczór (19.11), na scenie pojawi się Trio Stefana Gąsieńca - wrocławskiego kompozytora i pianisty. Ten utalentowany muzyk, był już wielokrotnie nagradzany i jako jedyny Polak reprezentował nasz kraj na jednym z największych konkursów na świecie - „Montreux Jazz Solo Piano Competition" w Szwajcarii.
Podczas koncertu będziemy mogli usłyszeć autorskie kompozycje pianisty, charakteryzujące się złożoną harmonią i ogromną wyobraźnią muzyczną.

Na zakończenie trzeciej edycji festiwalu (24.11), wielka feta jubileuszowa nestora polskiego jazzu - Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Rok 2006 jest wyjątkowy dla tej żyjącej legendy saksofonu jazzowego, w związku z 70-cio leciem urodzin oraz 50-cio leciem pracy. Na tę okazję muzyk przygotował występ wraz z Orkiestrą Filharmonii im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu pod batutą Jana Walczyńskiego. O dobrą atmosferę
i kontakt z publicznością zadba prowadzący Jan Mazur.

Dzień później, druga odsłona występu Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Tym razem w kwartecie „Real Jazz", który ma za sobą już ponad dziesięcioletnią współpracę, a dopiero w zeszłym roku doczekał się pierwszej płyty. Oprócz kompozycji samego mistrza, znajdują się na niej również standardy jazzowe.

Program tegorocznego „Jazztopadu" zapowiada się więc wyjątkowo interesująco i warto będzie w jesienne listopadowe wieczory wybrać do filharmonii wrocławskiej tym razem, aby posłuchać ambitnego jazzu w niecodziennych aranżacjach.

Piotr Turkiewicz
(piotr.turkiewicz@dlastudenta.pl)



Program 3. Edycji Festiwalu Jazzowego Jazztopad

3.11, godz. 19:00 - Piotr Wojtasik z zespołem Lonely Town

4.11, godz. 18:00 - Piotr Wojtasik z zespołem Circle

5.11, godz. 18:00 - Zespół "Gitana", S. Assad, A. Piazzolla, P. Belinatti, K. Orłowski

10.11, godz. 19:00 - Marc Thomas z kwartetem Andrzeja Łukasika, Jazz, Powidła, Lasy

17.11, godz. 19:00 - Włodek Pawlik oraz Orkiestra Filharmonii w Kaliszu pod dyrekcją Adama Klocka, Kompozycje Władka Pawlika

18.11, godz. 18:00 - Włodek Pawlik Trio, W.Pawlik - Anhelli

19.11, godz. 19:00 - Stefan Gąsieniec Trio, Kompozycje Stefana Gąsienica

24.11, godz. 19:00 - Koncert jublieuszowy Jana Ptaszyna Wróblewskiego Orkiestra Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego pod dyrekcją Jana Walczyńskiego, Kto tak pięknie gra

25.11, godz. 18:00 - Kwartet Jana Ptaszyna Wróblewskiego Real Jazz
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Kuropatwy
Zimno w obrazach Józefa Chełmońskiego. Analiza dzieła "Kuropatwy"

Przygotujcie sobie ciepłą kawę i obejrzyjcie z nami "Kuropatwy" ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Adam Mickiewicz mural Wrocław
Adam Mickiewicz na tle Wrocławia - nowy mural z okazji 75-lecia Liceum Ogólnokształcącego nr III Wrocław

Obraz od kwietnia mogą podziwiać mieszkańcy Nadodrza.

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w