Dzieje się - Sztuka

Jak mógł wyglądać Wrocław? Zobacz VOID w Muzeum Współczesnym Wrocław

2015-10-20 09:37:35 | Wrocław

21 października, w Muzeum Współczesnym Wrocław przyjrzymy się niezrealizowanym koncepcjom zagospodarowania powojennych, wrocławskich pustek. Jak mógłby wyglądać Wrocław, gdyby plany doprowadzono do końca? Dowiemy się na spotkaniu z cyklu "VOID_studia".



Prelegentem piątego spotkania "VOID_studia" będzie dr hab. prof. UWr Rafał Eysymontt - historyk sztuki, specjalizujący się w tematyce urbanistycznej i konserwatorskiej, autor i współautor licznych studiów historycznych miast i wytycznych do planów zagospodarowania przestrzennego. Prof. Eysymontt w latach 1990-1993 był przewodniczącym Komisji Architektury i Rozwoju Przestrzennego Rady Miejskiej Wrocławia, obecnie jest profesorem Uniwersytetu Wrocławskiego, Prezesem Oddziału Wrocławskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki oraz członkiem Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków i Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS. Podczas finałowego spotkania cyklu "VOID_studia" porozmawia on z publicznością o podejmowanych w przeszłości próbach zapełnienia ziejących pustką przestrzeni w różnych częściach miasta.

Inspiracji do przyjrzenia się temu właśnie tematowi w naszym mieście nie brakuje. Plac Społeczny - do 1945 roku intensywnie zagospodarowana część miasta - dziś definiowany jest przez przestarzały węzeł komunikacyjny. Obszar położony na zachód od ulicy Powstańców Śląskich, dawniej będący częścią niezwykle intensywnie zabudowanego Przedmieścia Południowego, zapełniany jest dziś przez chaotyczną zabudowę i przypadkowe tereny zielone. Pustek nie brakuje i w ścisłym centrum - dawny Plac Jana Pawła II jako Plac Królewski był zachodnią bramą do miasta.

Dziś jest amorficznym obszarem lokowania przystanków tramwajowych, którego przestrzeń publiczna zepchnięta została pod ziemię. Obszary pustek wynikających z błędnych decyzji urbanistycznych czasów minionych to także podwórza bloków wzniesionych na obszarze Starego Miasta - w rejonie ulicy Szewskiej, Kuźniczej czy na zapleczu Nowego Targu. Czy jest jakiś sposób na wypełnienie tych pustek życiem i jakie kroki w przeszłości w tym kierunku podejmowano? Jaki był kształt tych rozwiązań i dlaczego nie doszły one do skutku?

"VOID" to kilkumiesięczny projekt artystyczno-badawczy organizowany we współpracy Wrocławskiej Fundacji Filmowej i Muzeum Współczesnego Wrocław, którego kuratorami są Anka Bieliz i Kuba Żary. Tematem projektu są luki, które trwają w stanie zawieszenia, gdzieś pomiędzy "całym" Breslau a "zupełnym" Wrocławiem.

Piąte spotkanie z cyklu "VOID_studia" odbędzie sie w Muzeum Współczesnym Wrocław w środę, 21 października, o godzinie 18.00.

ip

Słowa kluczowe: Muzeum Współczesne Wrocław, void wystawa wrocław, void studia 2015
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Alternatywne postacie Disney Marvel
Z "Krainy lodu" do "Avengers" - zobacz wspaniałe przeróbki artysty [FOTO]

Z bajek Disneya krótka droga do filmów z MCU.

Jak narysować Sonica
Jak narysować Sonica? Zobacz prosty kurs [WIDEO]

Bohater filmu "Sonic. Szybki jak błyskawica" jest dość prosty do samodzielnego narysowania. Spróbujcie!

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w