Dzieje się - Sztuka

Galeria Miejska we Wrocławiu otwiera się dla zwiedzających

2020-05-14 13:10:47 | Wrocław

Od 14 maja 2020 Galeria Miejska we Wrocławiu ponownie otwiera swoje przestrzenie dla publiczności. Z tej okazji jest możliwość ponownych spotkań ze sztuką w ramach trzech wydarzeń – ekspozycji w siedzibie („httpaintings://”), pokazu instalacji artystycznej na ulicy Kiełbaśniczej („KULE”) oraz e-wystawy (wirtualny spacer po ekspozycji „Ku metafizycznej prawdzie”).

Ku metafizycznej prawdzie - Natalia RubkaHTTPAINTINGS://

W wystawie „httpaintings://” biorą udział Kamil Kocurek, Piotr Kossakowski, Katarzyna Rutkowska, Mariusz Wildeman i Jerzy Zajączkowski. Sztuka wymienionych artystów jest formalnie różnorodna, ponieważ wywodzi się z różnych - figuratywnych i abstrakcyjnych - konwencji przedstawieniowych. Jednak tym, co łączy twórców jest czerpanie z estetyki związanej z rozmaitymi strategiami cyfrowego obrazowania. Twórcy przenoszą wprost na płaską powierzchnię płótna lub papieru przetworzone zgodnie z własną malarską wizją wizualne elementy, których podłożem zaistnienia są glitche, czyli błędy komputerowe ujawniające się w przesunięciach, powtórzeniach i kolorystycznych modyfikacjach powstałych w obrębie cyfrowo zapisanego obrazu (Katarzyna Rutkowska, Piotr Kossakowski), piksele jako najmniejsze jednolite komponenty obrazu wyświetlanego na monitorze (Jerzy Zajączkowski) oraz aktualne i nieaktualne już techniki komputerowej wizualizacji (Mariusz Wildeman, Kamil Kocurek). Wystawa potrwa od 14.05 do 18.06.2020. Kuratorką ekspozycji jest Katarzyna Zahorska.

KULE

"KULE" – wiszący nad ulicą Kiełbaśniczą znak rozpoznawczy Galerii Miejskiej, instalacja, która ma zachęcać do wizyty w naszej instytucji i celebrowania sztuki. WIRUS - unosi się w powietrzu, jest niebezpieczny, osiadł chwilowo na „KULACH” i odcisnął piętno na branży artystycznej. Przez pandemię sztukę opanował wirus - stagnacji, który unieruchomił jakiekolwiek działanie w tym obszarze - artyści tworzą, ale instytucje nie mogły pokazywać efektów ich działania. Instalacja ma również uświadamiać, że chociaż pewnie restrykcje złagodzono, koronawirus nadal z nami jest.

KU METAFIZYCZNEJ PRAWDZIE

W dobie pandemii i narzuconych przez nią nowych zasad, dostęp do sztuki został wyjątkowo ograniczony. Odwołano wiele wydarzeń kulturalnych, w tym cieszącą się dużym zainteresowaniem Wrocławską Noc Muzeów 2020, zaplanowaną pierwotnie na 16 maja. W wydarzeniu, jak co roku, miała wziąć udział również Galeria Miejska i zaprezentować nową wystawę. Aby podtrzymać wieloletnią tradycję majowych atrakcji, zapraszamy na wirtualny projekt specjalny, którego premiera odbędzie się właśnie 16 maja. O godzinie 18:00 na stronie internetowej galerii zostanie udostępniona e-wystawa "Ku metafizycznej prawdzie" w formie wirtualnego spaceru po wnętrzach Galerii Miejskiej.

Prezentacja "Ku metafizycznej prawdzie" zestawia ze sobą malarstwo Mariusza Mikołajka oraz Natalii Rybki, a więc dwojga artystów, którzy za pośrednictwem swojej sztuki mówią o doświadczaniu głębokiej więzi z Bogiem. Co ciekawe, w tym celu posługują się zupełnie odmiennym językiem malarskim i sięgają po inne motywy przedstawieniowe. Kuratorką wystawy jest Katarzyna Zahorska.

ip

fot. E-wystawa Ku metafizycznej prawdzie - Natalia Rubka

Słowa kluczowe: wydarzenia, wystawy, 2020, HTTPAINTINGS://, Kule, KU METAFIZYCZNEJ PRAWDZIE
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Ars Independent 2020
Multimedialny festiwal Ars Independent 2020 we wrześniu online

Festiwal w całości wydarzy się w sieci w dniach od 24 do 26 września 2020!

muzea online
Wrocławska Noc Muzeów 2020 odbędzie się w trybie wirtualnym Wrocław

Znamy już termin i harmonogram wydarzenia.

E-wystawa Ku metafizycznej prawdzie
Galeria Miejska we Wrocławiu otwiera się dla zwiedzających Wrocław

Od 14 maja będzie okazja do spotkań ze sztuką w ramach trzech wydarzeń.

Polecamy
Róże Gali 2010 ogłaszają nominowanych
Róże Gali 2010 ogłaszają nominowanych

Tegorocznymi nominowanymi do statuetek Róż Gali są m. in. Marta Żmuda Trzebiatowska, Maciej Stuhr oraz Mateusz Kościukiewicz.

Eroyzm Oczami Kobiet - wydłużony termin
Eroyzm Oczami Kobiet - wydłużony termin

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem konkursem "Erotyzm Oczami Kobiet" organizatorzy wydłużyli czas przyjmowania prac.

Ostatnio dodane
Ars Independent 2020
Multimedialny festiwal Ars Independent 2020 we wrześniu online

Festiwal w całości wydarzy się w sieci w dniach od 24 do 26 września 2020!

muzea online
Wrocławska Noc Muzeów 2020 odbędzie się w trybie wirtualnym Wrocław

Znamy już termin i harmonogram wydarzenia.