Dzieje się - Sztuka

Gala Gospel

2007-01-25 10:09:44 | Wrocław

 Zawsze lubiana muzyka gospel w "symfonicznym" sztafażu - Łukasz Borowicz i Włodzimierz Szomański zapraszają na koncert z udziałem Spirituals Singers Band. 

Spirituals Singers Band wykonuje muzykę negro spirituals, gospel, standardy muzyki jazzowej i rozrywkowej. Spirituelsi nie stronią od muzyki klasycznej. Nagrywa muzykę dla teatrów i bierze udział w przedstawieniach teatralnych (Operetka W. Gombrowicza, Pastorałka do tekstów L. Schillera).

W programie: Gala Gospel
Łukasz Borowicz - dyrygent
Włodzimierz Szomański - dyrygent
Agnieszka Maciejewska - wokal
Orkiestra Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego
Spirituals Singers Band

Kiedy: 28 stycznia 2007r. - niedziela, godz. 18:00
Bilety: VIP - 60zł N - 40zł U - 25zł W - 15zł


Włodzimierz Szomański

PWSM we Wrocławiu ukończył w 1971 r. Do 1981 r. prowadził działalność pedagogiczną i instruktorską, stając się założycielem, aranżerem i członkiem wielu estradowych zespołów muzycznych we Wrocławiu. W 1978 r. założył zespół „Spirituals Singers Band", który prowadzi do dzisiaj. Ponad 25 lat pracy z zespołem zaowocowało ogromną ilością koncertów w kraju i za granicą, uczestnictwem w najpoważniejszych festiwalach, od „Jazz Jamboree" po Międzynarodowy Festiwal „Wratislavia Cantans", nagraniami dla PR i TV oraz pokaźną dyskografią. W zespole jest nie tylko wokalistą, ale przede wszystkim kierownikiem artystycznym, aranżerem i kompozytorem.

Jest autorem muzyki do wielu sztuk teatralnych wystawianych w całym kraju, przyjętych z ogromnym uznaniem przez krytyków. Do takich należy muzyka do „Ptaka Cis" i „715 zaginął" J. Kulmowej, „Pan Cogito" Z. Herberta, „Noc Walpurgii, czyli kroki komandora" N. Erdmana, „Szkoła błaznów" M. de Ghalderode, „Poskromienie złośnicy" W. Szekspira, „Okno na parlament" R. Cooney, „Cuda i dziwy" J. Tuwima. Dla teatrów lalkowych napisal muzykę m.in. do takich tytułów jak „Wyspa Skarbów", „Przygody Koziołka Matołka", „Sierotka Marysia", „Konik Garbusek", „Książę i żebrak".

Do ostatnich wielkich kompozycji W. Szomańskiego należy dzieło uświetniające Obchody Milenium Miasta Wrocławia - „Honorificabilitudinitatibus", wystawione w Teatrze Muzycznym Operetki Wrocławskiej oraz „Missa Golspel's" okrzyknięta przez krytykę w 2001 r. wydarzeniem sezonu koncertowego. Kontynuacją wielkiego nurtu religijnego jest w skomponowane „Jutrzni Gospel's".

Spirituals Singers Band

Powstał we Wrocławiu w 1978 roku. Zespół założył i od początku nim kierował wrocławski kompozytor i aranżer - Włodzimierz Szomański.

Grupa wykonuje muzykę negro spirituals, gospel, standardy muzyki jazzowej i rozrywkowej. Nie stroni od muzyki klasycznej. Nagrywa muzykę dla teatrów i bierze udział w przedstawieniach teatralnych (Operetka W. Gombrowicza, Pastorałka do tekstów L. Schillera).

Głównym atutem SSB jest brzmienie zespołu wokalnego. Początkowo zespół współpracował z bandem instrumentalnym. Poczynając od pierwszej połowy lat dziewięćdziesiątych występuje głównie z repertuarem a cappella.

W czasie dwudziestopięcioletniej działalności (w tym roku zespół obchodzi jubielusz) na estradach polskich i europejskich skład grupy zmieniał się wielokrotnie. W sumie przez zespół przewinęło się kilkudziesięciu muzyków. Część z nich współpracuje ze znanymi zespołami w kraju i za granicą. Obecnie grupa składa się z sześciu osób.

Tak długi okres istnienia zaowocował pokaźną ilością koncertów, obecnością na wielu renomowanych festiwalach (Złota Tarka, Festiwal Piosenki w Sopocie, Wratislavia Cantans), udziałem w wielu produkcjach telewizyjnych i realizacjach teatralnych, a także dość dużą dyskografią.

Spirituals Singers Band został obsypany wieloma prestiżowymi nagrodami, m.in. za dokonania artystyczne uhonorowany został nagrodą im. „Vacka" - Wacka Kisielewskiego oraz Nagrodą Artystyczną Polskiej Estrady "Prometeusz 2000".

ŁUKASZ BOROWICZ

Urodził się 1977 roku w Warszawie. Obecnie pełni funkcję asystenta Kazimierza Korda w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. W sezonach 2002-2005 był asystentem Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, gdzie studiował dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie Bogusława Madeya (dyplom z wyróżnieniem oraz medal „Magna cum Laude"). W sezonie artystycznym 2000/2001 pełnił funkcję asystenta Ivána Fischera przy Budapest Festival Orchestra. Był dwukrotnym stypendystą Accademia Musicale Chigiana w Sienie, gdzie studiował w klasie mistrzowskiej Gianluigi Gelmettiego (1999, 2000). Jest wielokrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury oraz laureatem nagród na czterech konkursach dyrygenckich: II nagrody na VI Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Antonia Pedrottiego w Trento (1999), IV nagrody - honorowego wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Dimitria Mitropoulosa w Atenach (2000), II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim „Maestro Silva Pereira" w Porto (2002), nagrody specjalnej Fundacji Alice Rosner (Montreaux) na I Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Mahlera w Bambergu (2004).
Jego nagranie muzyki Lessla i Kurpińskiego dla Acte Préalable nominowane zostało do „Fryderyka 2000". Nagranie muzyki Karłowicza, Bacewicz, Weinera i Orbana dla firmy Dux otrzymało nominację do „Fryderyka 2003" oraz zostało nagrodzone przez węgierski magazyn Gramofon. Nagranie muzyki Beethovena dla Polskiego Radia zostało nominowane do "Fryderyka 2004". W lipcu 2004 uczestniczył w projekcie „Pociąg do muzyki Kilara" prowadząc koncerty z NOSPR na trasie przejazdu pociągu. W sierpniu 2004 r. wziął udział w koncercie z okazji 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W grudniu 2004 r., jako jeden z trojga muzyków został nominowany do nagrody "Paszportu Polityki". Od czerwca 2004 r. współpracuje z kantorem Synagogi przy 5th Avenue w Nowym Jorku - Josephem Malovanym (koncerty w Warszawie, Łodzi, Krakowie). Asystował Krzysztofowi Pendereckiemu.
Dyrygował m.in. Bamberger Symphoniker, Narodową Filharmoniczną Orkiestrą Rosji, Orkiestrą Symfoniczną Radia Duńskiego, Orkiestrą Filharmonii Narodowej Białorusi, Orkiestrą Filharmonii Narodowej Ukrainy, Narodową Orkiestrą Cypru, Orchestra Haydn Bolzano e Trento, Festival Orchestra di Sofia, Orquestra de Cadaques, Orchestra of Colours (Ateny), Erdödy Chamber Orchestra (Budapeszt), Matáv Symphony Orchestra (Budapeszt) oraz większością polskich orkiestr symfonicznych (m.in. Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Sinfonią Varsovią).

W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej dyryguje "Don Giovannim" Mozarta, a także „Jeziorem łabędzim" Czajkowskiego i "Bajaderą" Minkusa.


Rezerwacji biletów można dokonać w kasie Filharmonii im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu, ul. Piłsudskiego 19, od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00-18:00 oraz na godzinę przed każdym koncertem: tel. 71/3422459; centrala (non stop) 71/3422001 e-mail: widownia@filharmonia.wroclaw.pl


Słowa kluczowe: gala gospel
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Kuropatwy
Zimno w obrazach Józefa Chełmońskiego. Analiza dzieła "Kuropatwy"

Przygotujcie sobie ciepłą kawę i obejrzyjcie z nami "Kuropatwy" ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Zdzisław Beksiński obraz
Zdzisław Beksiński o swojej twórczości. Cytaty z artysty w rocznicę urodzin i śmierci

Chciałbym, żeby moje obrazy i rysunki "przetrwały". Oczywiście jest to pragnienie absurdalne - mówił artysta.

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w