Dzieje się - Sztuka

Festyn Jadwiżański

2006-10-12 11:00:46 | Wrocław

 W niedzielę 15 października w Leśnicy odbędzie się Festyn Jadwiżański - coroczną imprezę plenerową organizowaną z okazji święta Jadwigi Śląskiej. Tego dnia Zamek Leśnicki wraz z przyległymi terenami staną się areną dla występów najznamienitszych przedstawicieli epoki wieków średnich, pojawią się: zbrojni rycerze, tancerze dworscy, zespoły muzyki dawnej, średniowieczni rzemieślnicy, kuglarze, linoskoczkowie i żonglerzy. Można też będzie obejrzeć jedyną we Wrocławiu wystawę średniowiecznych narzędzi tortur.

Tradycją Festynu jest to, że już od południa wokół fosy zamkowej rozstawią swoje kramy handlarze i średniowieczni rzemieślnicy. W tym roku będziemy mogli m.in. przyjrzeć się warsztatowi garncarza, hafciarstwa historycznego, tkacza, bednarza czy pszczelarza. Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach lepienia garnków, spróbować swych sił w hafciarstwie lub też zmierzyć się ze sztuką pisania gęsim piórem.

Tuż przed godz. 15-tą spod Zamku wyruszy średniowieczny orszak, który ulicami Leśnicy przejdzie do Kościoła, ponieważ oficjalne rozpoczęcie tegorocznego Festynu nastąpi o godz. 15-tej w Kościele pw. św. Jadwigi podczas Nieszporów w wykonaniu zespołu Schola Gregoriana Silensensis. Po czym cała akcja z powrotem przeniesie się w okolice Zamku.

Na terenie podzamcza swoje obozowisko rozbiją zaprawieni w wielu bojach rycerze (stali uczestnicy corocznych spotkań pod Grunwaldem). Tutaj będzie można obejrzeć jak przed wiekami wyglądało życie codzienne zaciężnych, przyjrzeć się dawnym sprzętom codziennego użytku, temu jak warzono kiedyś jadło, przymierzyć zbroję, chwycić za średniowieczny miecz, topór czy też strzelić z łuku angielskiego.

Nieopodal stawu zamkowego swój namiot rozłożą szczudlarze, linoskoczkowie i żonglerzy, którzy m.in. prowadzic będą warsztaty dla wszystkich chcących nauczyć się żonglowania: maczugami, piłeczkami, chodzenia na szczudłach (również dla dzieci będą specjalne szczudła ), zaplanowano również pokazy i naukę chodzenia po linie.

Ponadto w programie pokazy tańców dworskich w wykonaniu zespołu Serenissima połączone z warsztatami dla wszystkich zainteresowanych.

Natomiast w podziemiach zamkowych na miłośników mocnych wrażeń czekać będzie wystawa średniowiecznych narzędzi tortur pochodzących z całej Europy, wśród zgromadzonych eksponatów znajdują się m.in. : krzesła inkwizytorskie, pas cnoty, buty hiszpańskie, stół do rozciągania, zgniatacz kciuków i wiele innych. Eksponaty opatrzone są bogatymi opisami oraz rycinami z epoki.

Oczywiście nie zabraknie również konkursów dla zgromadzonej publiczności, w tym roku śmiałkowie będą mogli m.in. ścigać się w „średniowiecznych nartach", rzucać kilkudziesięciokilogramową zapałką, biegać w workach czy próbować przeciąć jabłko na pół rycerskim mieczem.

Przez cały czas trwania Festynu na tarasach zamkowych czynny będzie punkt gastronomiczny serwujący m.in. grzane wino i inne napitki oraz specjały kuchni staropolskiej.


Wystawa średniowiecznych narzędzi tortur czynna do 30 listopada

Bilety: normalny - 5zł, ulgowy - 3zł

Organizator: Centrum Kultury „ZAMEK"

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
najlepsze okładki polskich płyt 2020
Oto 30 najlepszych okładek płytowych z 2020 roku

Wkrótce dowiemy się, kto został zwycięzcą Konkursu 30/30.

Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w