Dzieje się - Sztuka

Beksiński we Wrocławiu po raz pierwszy od 30 lat

2023-10-26 11:17:44 | Wrocław

4 listopada 2023 roku we wrocławskim IASE rozpocznie się wyjątkowa ekspozycja prezentująca niezwykłą i różnorodną twórczość jednego z najciekawszych i najbardziej intrygujących współczesnych artystów – Zdzisława Beksińskiego. Uzupełnieniem ekspozycji obrazów będzie wystawa multimedialna Human Condition Beksiński Multimedia Exhibition, specjalny pokaz obrazów w Stereoskopii (3D) a także wiele innych multimedialnych atrakcji. To pierwsze we Wrocławiu, tak kompleksowe przedsięwzięcie artystyczne poświęcone twórczości słynnego malarza oraz pierwsza od 30-tu lat wystawa oryginalnych obrazów artysty w tym mieście!

Beksiński WrocławZbyt brutalny, zbyt erotyczny, zbyt komercyjny, zbyt pesymistyczny – to tylko kilka określeń-zarzutów, z którymi styka się sztuka najpopularniejszego i najdroższego polskiego artysty. Łatki te, chociaż często na nowo przywoływane przy różnych okazjach – chociażby przy ostatniej próbie bojkotu artysty ze względu na „obsceniczność” jego dzieł – nie zmieniają faktu, że Polacy KOCHAJĄ Beksińskiego i czekają z niecierpliwością na każde związane z nim wydarzenie…

Beksiński we Wrocławiu

Jednym z takich oczekiwanych wydarzeń jest wystawa dzieł Beksińskiego we Wrocławiu. 4 listopada w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych (ul. Wystawowa 1, na parterze budynku IASE), rozpocznie się wyjątkowa ekspozycja prezentująca twórczość artysty. Na wystawie, która pozostanie otwarta do 18-go lutego 2024 roku, zaprezentowanych zostanie, dzięki uprzejmości Muzeum Historycznego w Sanoku, 45 oryginalnych obrazów artysty, ukazujących jego wyjątkowy i metafizyczny świat.  

Uzupełnieniem ekspozycji obrazów będzie wystawa multimedialna Human Condition Beksiński Multimedia Exhibition, która zabierze zwiedzających w klimatyczną podróż przez całokształt twórczości mistrza. Na wystawę przygotowany został również specjalny pokaz obrazów w Stereoskopii (3D) a także wiele innych multimedialnych atrakcji. Będzie to pierwsze we Wrocławiu, tak kompleksowe przedsięwzięcie artystyczne poświęcone twórczości słynnego malarza oraz pierwsza od 30-tu lat wystawa oryginalnych obrazów artysty w tym mieście.

Beksińskiego związki z technologią…

Powszechnie wiadomo z dzienników oraz prywatnej korespondencji Zdzisława Beksińskiego, że był on ogromnym fanem nowinek technicznych i technologicznych. Eksperymentował i próbował wszystkiego, co tylko znajdowało się w zasięgu jego ręki. Kolekcjonował również różnego rodzaju nowości na rynku – czy to związane ze sprzętem video, audio czy komputerami. Fascynował się możliwościami, które stwarzają artyście nowe technologie i zazdrościł młodym adeptom sztuki, że dożyją zaawansowanych rozwiązań, których jemu już nie będzie dane doświadczyć.

Dlatego właśnie, w swego rodzaju hołdzie dla artysty, Fundacja Beksiński, stworzyła projekt wystawy w takiej a nie innej odsłonie – aby pokazać fanom Beksińskiego (obecnym i przyszłym) jego oblicze w formie, którą być może sam zacząłby się zajmować, gdyby tylko starczyło mu czasu i gdyby nie tragedia, która skróciła jego życie. Jak sam Beksiński pisał w jednym z listów do Normana Leto: w tym jest przyszłość sztuki i nie mam co do tego cienia wątpliwości.

Zawsze staramy się przy organizacji naszych wydarzeń związanych ze Zdzisławem Beksińskim, aby były one jak najbardziej wierne wizji i podejściu do sztuki samego Mistrza, a jednocześnie aby trafiały dzięki językowi, jakim się w nich posługujemy, do kolejnych, coraz młodszych i odleglejszych od Beksińskiego pokoleń. Niezmiennie nam się to udaje, a sam Beksiński cieszy się niesłabnącym (a wręcz coraz większym) zainteresowaniem. Dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich na tę wyjątkową wystawę we Wrocławiu między 4 listopada a 18 lutego. To całkiem nowy sposób na doświadczenie dzieł tego nietuzinkowego artysty – mówi Janusz Barycki, prezes i założyciel Fundacji Beksiński.

Co, gdzie i kiedy?

Więcej informacji odnośnie rezerwacji biletów oraz kwestii logistycznych znajdziecie tutaj:

http://www.beksinski-we-wroclawiu.pl/

Warto pamiętać, że na wystawę obowiązuje bilet wstępu na konkretną godzinę. Bilety można zarezerwować wcześniej online (do czego zachęcamy). Istnieje możliwość zakupienia biletu dla grupy szkolnej ze specjalnym wsparciem (wykładem biograficznym) ze strony organizatora na miejscu.

Wystawa będzie czynna codziennie w godzinach od 12.00 - do 20.00 (o 19 ostatnie wejście).

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: IASE Wrocław, obrazy, malarstwo, bilety, 2023
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Beksiński Wrocław
Beksiński we Wrocławiu po raz pierwszy od 30 lat Wrocław

4 listopada we wrocławskim IASE rozpocznie się wyjątkowa ekspozycja jednego z najciekawszych współczesnych artystów.

Zatracenie, wystawa
Zatracenie - wystawa studentów Architektury Wnętrz ASP Wrocław Wrocław

To kolejna odsłona cyklu Ale Sztuka!, którego celem jest pomoc artystom na początku drogi.

I nagroda - A. Derkacz
12 laureatów 4. edycji Warszawskiego Maratonu Fotograficznego

Motywem przewodnim tej edycji były "Zmysły i uczucia".

Polecamy
Alegoria planet i kontynentÃłw
Cały wszechświat na jednym obrazie? Ten artysta tego dokonał

Giovanni Battista Tiepolo ujął w swych dziełach znany sobie ziemski oraz kosmiczny porządek.

Multisensoryczna Wystawa IMPRESJONIŚCI
IMPRESJONIŚCI - wystawa multisensoryczna już w krótce we wrocławiu Wrocław

Będzie na niej można podziwiać prace najbardziej znanych malarzy impresjonistycznych.

Polecamy
Ostatnio dodane
Beksiński Wrocław
Beksiński we Wrocławiu po raz pierwszy od 30 lat Wrocław

4 listopada we wrocławskim IASE rozpocznie się wyjątkowa ekspozycja jednego z najciekawszych współczesnych artystów.

Zatracenie, wystawa
Zatracenie - wystawa studentów Architektury Wnętrz ASP Wrocław Wrocław

To kolejna odsłona cyklu Ale Sztuka!, którego celem jest pomoc artystom na początku drogi.