Dzieje się - Sztuka

9 Międzynarodowy Festiwal Tańca Dawnego PAWAN

2012-06-20 10:44:54 | Wrocław

pawanaSesja zdjęciowa w sukni sprzed wieków, wizyta na renesansowym jarmarku, wybory Miss Renesansu, nauka kroków najpopularniejszych XV i XVI-wiecznych tańców i bal kostiumowy – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez organizatorów festiwalu PAWANA. Celem imprezy jest propagowanie tańca dworskiego i przybliżanie elementów dawnej kultury.

Wrocław, 30 czerwca – 7 lipca 2012

Tegoroczna edycja rozpocznie się w sobotę 30 czerwca w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, gdzie będzie można posłuchać wykładu o renesansowej Florencji, nauczyć się kilku tańców dawnych i poznać tajniki szycia strojów historycznych. Kazimiera Ochlik zaprezentuje wykonane przez siebie ubiory oraz podpowie, jak samodzielnie zrobić wykrój i uszyć strój. Atrakcją będzie możliwość przymierzenia prezentowanych kostiumów i zrobienia pamiątkowego zdjęcia.

Podczas kolejnego dnia festiwalu (1 lipca) organizatorzy zapraszają widzów do wizyty na renesansowym jarmarku, który odbędzie się na Zamku w Leśnicy. „Chcemy choć na chwilę przenieść widzów w czasie i spróbować oddać atmosferę renesansowego miasteczka. Na jarmarku pojawią się dawne kramy i ubrani w tradycyjne stroje rzemieślnicy. Będzie można zobaczyć, jak kilkaset lat temu wykonywano obuwie oraz jak powstawały ręcznie pisane księgi, będzie można również posmakować dawnych potraw” – powiedziała Agnieszka Kadłubowska szefowa festiwalu. W programie przewidziano także walki rycerskie, żonglerkę flagami oraz inscenizację procesu czarownicy. Dla dzieci przygotowano dwie zabawy – „Podchody na szlaku dawnych rzemiosł” i „Indiana Jones na tropie skarbów zamku”. Podobnie jak w roku ubiegłym, odbędą się także Wybory „Miss Renesansu” i Konkurs Kostiumowy dla Dzieci.

Najważniejszą częścią całej imprezy są jednak tańce dawne. Podczas jarmarku w Leśnicy można będzie obejrzeć występy najważniejszych polskich zespołów tańca dworskiego. Oprócz organizatora, zespołu Serenissima Wratislavia, na scenie wystąpią również Gratia Iuvenis, Belriguardo, Varsavia Galante, Chorea Antiqua i Zespół Tańca Dawnego Uniwersytetu Wrocławskiego. Przewidziano także konkursy tańca dla dzieci i dorosłych oraz wspólną zabawę taneczną na zakończenie imprezy.

Każdy, kto chciałby poznać bliżej zasady rządzące dawnymi tańcami, nauczyć się podstawowych kroków i układów, będzie miał taką okazję podczas kursów tańca dawnego w dniach od 2 do 7 lipca. Odbędą się wówczas zarówno zajęcia dla początkujących, prowadzone przez zespół Serenissima Wratislavia, jak i warsztaty dla zaawansowanych, które poprowadzi światowej klasy specjalista w dziedzinie tańca dawnego - Lieven Baert z Belgii.

Festiwal zakończy Historyczny Bal Kostiumowy (7 lipca o 18.00) we wrocławskim Ratuszu. Będzie on wyjątkową okazją do poznania tańców „towarzyskich” naszych przodków, które były okazją do zawierania znajomości i prowadzenia osobistych rozmów pomiędzy partnerami. Organizatorzy zachęcają wszystkich do przybycia w strojach balowych, dawnych lub współczesnych, i zapraszają do wspólnej zabawy w dworskiej atmosferze, w przepięknym wnętrzu Sali Wielkiej Starego Ratusza.

Tańce historyczne podczas festiwalu

Festiwal daje możliwość poznania najbardziej popularnych tańców dawnych. Powolna, przypominająca korowód bassadanza oraz dynamiczna i szybka piva to tańce charakterystyczne dla XV wieku, natomiast pawana i gajarda modne były w następnym stuleciu. Nazwa pawana pochodzi prawdopodobnie od łac. pavo (paw), ponieważ dworzanie podczas tego tańca prezentowali się dumnie, niczym pawie w tańcu godowym. Gajarda była szybkim, popisowym tańcem, czasami przybierała postać konkurencji pomiędzy tańczącymi ją dwórkami i dworzanami. „Wszystkie te tańce charakteryzowały się tzw. trzymaniami otwartymi, co oznacza, że nie wolno było obejmować się, ani zanadto zbliżać do partnera. Pierwszym tańcem dworskim zrywającym z tymi zasadami była volta, podczas której partner musiał chwycić partnerkę za gorset, objąć i następnie dotykając kolanem jej pośladków podbić w górę – tłumaczy Wojciech Badziak, dyrektor artystyczny festiwalu. - Volta była ulubionym tańcem królowej Elżbiety, a Walezy tańczył ją na Wawelu gorsząc Annę Jagiellonkę”.

Zespół Tańca Dawnego „Serenissima Wratislavia”

Zespół „Serenissima Wratislavia” powstał w 1996 r. i jest jednym z najdłużej działających zespołów tańca dawnego w Polsce. Tancerze doskonalą swoje umiejętności na warsztatach u profesjonalnych nauczycieli w kraju i za granicą (m.in. we Włoszech, Francji i Niemczech). Od 2003 r. zespół organizuje we Wrocławiu Międzynarodowy Festiwal Tańca Dawnego PAWANA. W repertuarze posiada ponad 30 tańców dworskich, głównie renesansowych, z choreografią zrekonstruowaną na podstawie XV i XVI-wiecznych materiałów źródłowych. Również stroje tancerzy i wykorzystywane przez nich rekwizyty są rekonstrukcjami ubiorów i przedmiotów z epoki. Prezentowane spektakle pozwalają widzom nie tylko cieszyć oczy urodą ruchów i gestów tancerzy, ale także przywołują zapomnianą dworską atmosferę elegancji i kurtuazji.


PROGRAM

30 czerwca, godz. 10.00 – 18.00

RENESANSOWY DZIEŃ OTWARTY

Miejsce: MUZEUM NARODOWE WE WROCŁAWIU

Wstęp wolny

Dla dorosłych

10.30 – „Florencja – najpiękniejsza dama renesansu” – wykład Barbary Przerwy

12.00 – „Renesans medalierstwa” – wykład Magdaleny Karnickiej

15.00 – Pokaz i nauka tańców renesansowych– Serenissima Wratislavia i Gratia Iuvenis

16.00 – „Sekrety damskiej garderoby od renesansu do XIX wieku”–spotkanie z Kazimierą Ochlik, która zajmuje się szyciem strojów dawnych; prezentacja strojów historycznych, porady krawieckie, sesja zdjęciowa w kostiumach

Dla dzieci (od 5 do 10 lat)                                                                                                           

14.00 – Zabawy dworskie i taneczne – Serenissima Wratislavia i Gratia Iuvenis

15.00 – „Tajemnice renesansowych portretów” – zabawę prowadzi Barbara Przerwa; w czasie zajęć dzieci poznają zasady kompozycji renesansowych portretów, będą podziwiać słynne portrety z tego okresu, a także fryzury i wymyślne nakrycia głowy. Podczas zabawy plastycznej stworzą portrety wybranych osób.

Na zajęcia dla dzieci obowiązuje rezerwacja – tel. 71 372 51 48

1 lipca, 12.00 – 20.00

JARMARK RENESANSOWY

Miejsce: ZAMEK W LEŚNICY

Wstęp wolny

Program artystyczny:

12.00 – „Podchody na szlaku dawnych rzemiosł” – zabawa dla dzieci

13.00 – „Indiana Jones na tropie skarbów zamku” – zabawa dla dzieci

14.00 – Parada wokół terenów zamkowych, pokaz żonglerki flagowej, pokaz tańca renesansowego

15.00 – Konkurs Tańca dla Dzieci

15.30 – walki i zabawy rycerskie, pokazy tańca XVII i XVIII-wiecznego

16.00 – Konkurs Kostiumowy dla Dzieci

16.30 – sąd nad czarownicą, pokaz żonglerki flagowej

17.00 – Konkurs Tańca Historycznego dla Dorosłych

17.30 – turniej rycerski, pokazy tańca renesansowego

18.00 – Konkurs na Miss Renesansu

18.30 – wspólna zabawa taneczna dla wszystkich uczestników, gry biesiadne i rycerskie

19.30 – pokaz żonglerki flagowej i uroczyste zakończenie

Pokazy artystyczne w wykonaniu węgierskiego zespołu Pavane oraz polskich zespołów Serenissima Wratislavia, Gratia Iuvenis, Belriguardo, Varsavia Galante, Chorea Antiqua i Zespołu Tańca Dawnego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Stoiska rzemieślnicze:

Stoisko stolarza

Prezentacja dawnego warsztatu stolarskiego, gdzie można będzie zobaczyć, jakich narzędzi kiedyś używano, między innymi w pełni sprawną replikę średniowiecznej tokarki. W trakcie pokazu stolarz będzie wykonywał na niej różnego rodzaju przedmioty toczone.

Warsztat kopisty-iluminatora

Można będzie zobaczyć, jak powstawały pisane gęsim piórem i ręcznie ilustrowane manuskrypty. Podczas pokazu kopista będzie używał farb na bazie jajka kurzego – taką technikę stosowano w średniowieczu.

Warsztat szewca

Jak w średniowieczu szyto buty, jak wyglądały sakiewki, kaletki i torebki – tego można się będzie dowiedzieć na stoisku średniowiecznego szewca. Prezentowane przedmioty wykonane zostały na podstawie rysunków znalezionych w książkach i znalezisk archeologicznych.

Kuchnia historyczna

Dawne potrawy przyrządzane według oryginalnych receptur sprzed ponad 700 lat. Ich przyrządzanie można będzie obserwować na własne oczy, a kucharz opowie o tajnikach dawnej kuchni, o tym, co i w jaki sposób spożywano i jakie obyczaje panowały przy stole.

2-7 lipca, godz. 9.00 – 19.15

WARSZTATY TANECZNE I AKTORSKIE

Miejsce: HALA SPORTOWA UNIWERSYTETU PRZYRODNICZEGO, ul. Chełmońskiego 43

9.00-17.30 – Taniec renesansowy, barokowy i XIX w. dla zaawansowanych – prowadzi Lieven Baert z Belgii

12.30 -14.00 – Gra aktorska – prowadzi Dorota Korczycka, aktorka Teatru Animacji w Jeleniej Górze

17.45-19.15 –  Taniec dawny dla początkujących – prowadzi zespół Serenissima Wratislavia

7 lipca, 18.00-22.00

HISTORYCZNY BAL KOSTIUMOWY

Miejsce: SALA WIELKA STAREGO RATUSZA

Wstęp bezpłatny, rezerwacja miejsc – email: przegląd.pawana@gmail.com, tel. kom. 667 762 854

KONKURSY DLA PUBLICZNOŚCI

Konkursy odbędą się podczas Jarmarku Renesansowego, 1 lipca 2012 r. na Zamku w Leśnicy.

Konkurs Kostiumowy dla Dzieci

a. Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie najciekawszego przebrania historyczno-baśniowego.
b. Zasady konkursu: konkurs jest przeznaczony dla dzieci do lat 13; uczestnicy prezentują kostiumy związane z tematyką historyczną lub baśniowo-rycerską (rycerze, księżniczki, smoki itp.), mogą mieć także odpowiednie rekwizyty; na scenie uczestnicy przedstawiają się i mówią, za kogo są przebrani; małe dzieci mogą wyjść na scenę w towarzystwie rodziców lub rodzeństwa
c. Głównym kryterium oceny będzie pomysłowość stroju.
d. Zgłoszenia do konkursu można nadsyłać przed festiwalem drogą mailową na adres przeglad.pawana@gmail.com (wystarczy podać nazwisko dziecka i nazwę konkursu). Przewiduje się również możliwość zgłoszenia uczestnictwa w dniu konkursu, u wyznaczonej przez organizatora osoby.

Konkurs Tańca dla Dzieci

a. Celem konkursu jest wspólna zabawa oraz nagrodzenie dzieci uzdolnionych tanecznie.
b. Zasady konkursu: konkurs jest przeznaczony dla dzieci do lat 13; prowadzący uczą dzieci prostych kroków tanecznych; zadaniem dzieci jest zapamiętanie kroków i ich powtórzenie
c. Efekt starań oceni publiczność, wygrywają osoby, które zbiorą największą liczbę oklasków.
d. Zgłoszenia do konkursu można nadsyłać przed festiwalem drogą mailową na adres przeglad.pawana@gmail.com (wystarczy podać nazwisko dziecka i nazwę konkursu). Przewiduje się również możliwość zgłoszenia uczestnictwa w dniu konkursu, u wyznaczonej przez organizatora osoby.

Konkurs Tańca Historycznego dla Dorosłych


a. Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie osoby, która najlepiej zaprezentuje się podczas skocznego dworskiego tańca Gajarda.
b. Zasady konkursu: prowadzący prezentują kroki uczestnikom; zadaniem uczestników jest powtórzenie zaprezentowanych kroków; należy pamiętać, że zadaniem tego tańca jest zaimponowanie płci przeciwnej – oprócz
kroków liczy się także odpowiednia postawa, zaangażowanie i ekspresja
c. Efekt starań oceni publiczność, wygrywa osoba, która zbierze największą liczbę oklasków
d. Zgłoszenia do konkursu można nadsyłać przed festiwalem drogą mailową na adres przeglad.pawana@gmail.com (wystarczy podać swoje nazwisko i nazwę konkursu). Przewiduje się również możliwość zgłoszenia uczestnictwa w dniu konkursu, u wyznaczonej przez organizatora osoby.

Wybory Miss Renesansu


a. Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie najpowabniejszej renesansowej damy.
b. Zasady konkursu: zadaniem uczestniczek jest przygotowanie jak najciekawszej renesansowej stylizacji: mogą
wystąpić w pełnym stroju renesansowym, albo mogą mieć tylko stylizowany element ubioru, fryzurę, dodatek czy rekwizyt; na scenie uczestniczki dokonują krótkiej autoprezentacji - wyjaśniają, kim chciałyby być w czasach renesansu i opowiadają historię swojej postaci; uczestniczki mogą uzupełnić prezentację o dowolne elementy nawiązujące do epoki: recytację, śpiew, grę na instrumencie, dworski ukłon czy teatralne omdlenie ;-)
c. Oceniane będą: pomysłowość stylizacji, zachowanie dawnych manier i ogóle wrażenie.
d. Wszelkich porad dotyczących ubioru i sposobu zachowania udziela na facebooku „Panna Pawana (www.facebook.com/pannaPawana).
e. Zgłoszenia do konkursu można nadsyłać przed festiwalem drogą mailową na adres przeglad.pawana@gmail.com (wystarczy podać swoje nazwisko i nazwę konkursu). Przewiduje się również możliwość zgłoszenia uczestnictwa w dniu konkursu, u wyznaczonej przez organizatora osoby.

Warsztaty

Data: 1 - 7 lipca 2012 r.

Miejsce: sala gimnastyczna w hali sportowej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, przy ul. Chełmońskiego 43.

1. Warsztaty dla początkujących

2. Warsztaty dla zaawansowanych i średniozaawansowanych

Warsztaty dla początkujących

Celem warsztatów jest umożliwienie wszystkim chętnym zapoznania się z podstawowymi krokami i układami dawnych tańców dworskich. Warsztaty te są przeznaczone dla wszystkich chętnych. Nie ma ograniczenia wiekowego, nie jest wymagane doświadczenie taneczne. Warsztaty dla początkujących nie są podzielone na kursy tematyczne. Na każdych zajęciach uczestnicy nauczą się wybranych kroków i tańców z okresu od XV do XIX w. Nie ma konieczności udziału we wszystkich zajęciach. Poszczególne zajęcia będą trwały 1,5 godziny. Harmonogram zajęć będzie dostępny na stronie internetowej www.pawana.eu.

Zgłoszenia uczestnictwa przyjmowane będą przed festiwalem drogą mailową na adres przeglad.pawana@gmail.com (wystarczy podać nazwisko, nr tel. i nazwę zajęć). Osoby, które nie zgłoszą wcześniej swojego uczestnictwa, będą mogły wziąć udział w zajęciach tylko w przypadku pozostania wolnych miejsc na sali.

Koszt jednych zajęć to 5 zł.

Warsztaty dla zaawansowanych i średniozaawansowanych

Na warsztaty dla średniozaawansowanych i zaawansowanych złożą się następujące kursy:

a. taniec renesansowy (XV i XVI-wieczny)

b. taniec barokowy

c. taniec XIX-wieczny

d. elementy gry aktorskiej i ruchu scenicznego

Harmonogram oraz ceny kursów będzie dostępny na stronie internetowej www.pawana.eu.

HB

Słowa kluczowe: konkursy, taniec dawny, festiwal, Wrocław, Muzeum Narodowe, Zamek Leśnica, renesans, warsztaty
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Wassily Kandinsky ŻÃłłty czerwony niebieski
Wassily Kandinsky i obraz "Żółty - czerwony - niebieski" od muzycznej strony

Czy obraz można usłyszeć? Czy można namalować dźwięk?

Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w