Wydarzenia inne
"Oblicza Odry" - wystawa studentów historii w przestrzeni publicznej

"Oblicza Odry" - wystawa studentów historii w przestrzeni publicznej

  • 2022-02-07, , godzina 12:00
  • Wrocław

Opis

Studenci kierunku historia w przestrzeni publicznej na Uniwersytecie Wrocławskim pod opieką dr. hab. Wojciecha Kucharskiego przygotowali – we współpracy z Centrum Historii Zajezdnia – nową wystawę plenerową poświęconą Odrze.

Jak napisał we wstępie do wystawy dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej dr Jan Pyś: „Odra jest rzeką, w której jak w soczewce odbijają się skomplikowane losy regionów, przez które przepływa. Mimo że nierzadko krnąbrna i groźna, zawsze była potrzebna człowiekowi. Nad nią znajdowali swoją ojczyznę pracowici ludzie. Jest doskonałym tematem wielu rozważań i badań nad rolą rzeki w historii. Trwająca od wieków polityka odrzańska zakładała ujarzmienie groźnej rzeki i oddanie jej do użytku człowiekowi. Proces ten sprowadzał się do przekształcania rzeki z naturalnej w uregulowaną, stanowiącą również składnik krajobrazu kulturowego”.

Na wystawie zaprezentowano Odrę z wielu perspektyw. Jak mówi dr hab. Wojciech Kucharski: „Chcieliśmy spojrzeć na rzekę, która ma kluczowe znaczenie dla naszego regionu i miasta w długim trwaniu. Z tego względu nie ograniczyliśmy się tylko do XX wieku, a ponadto poza walorami geograficznymi Odry próbowaliśmy zrozumieć jej znaczenie kulturowe. Na wystawie znajdziemy także plansze poświęcone Odrze jako marce. Wszak w XX wieku nazwa rzeki »Odra« stała się symbolem wielu produktów, które z jej hydrologicznym desygnatem nie mają nic wspólnego, no może poza tym, że ich wytwórcy mają swoje siedziby w pobliżu rzeki”.

Wystawa składa się z 16 plansz, na których zaprezentowano następujące tematy: Odra jako rzeka, flora i fauna Odry, Odra jako szlak żeglugowy, Odra jako granica, Odra w propagandzie, Odra jako marka, skarby zatopione w Odrze oraz katastrofy na Odrze i powodzie.

Warto podkreślić, że wystawa powstała w ramach zajęć uniwersyteckich historia w przestrzeni publicznej organizowanych wspólnie przez Uniwersytet Wrocławski oraz Centrum Historii Zajezdnia. Ten nowatorski kierunek studiów, popularny na całym świecie, od kilku lat funkcjonuje także na wrocławskiej Alma Mater. Daje on szansę studentom różnych specjalności do poznania narzędzi funkcjonowania instytucji kultury zajmujących się promowaniem wiedzy historycznej, popularyzowania historii, tworzenia produktów historycznych oraz zarządzania projektami. Tradycyjna historia zadaje pytania: Jak, kiedy i gdzie było? Historia w przestrzeni publicznej rozszerza ten zakres o pytania: Jak historię pamiętają ludzie? Jak funkcjonuje ona w telewizji, prasie, grach komputerowych oraz internecie? Co warte podkreślenia, na ki/erunku tym studiują nie tylko historycy, ale także absolwenci innych studiów pierwszego stopnia.

Wystawę będzie można oglądać od 7 do 21 lutego 2022 roku przy bulwarze Xawerego Dunikowskiego. Później będzie prezentowana przy Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej 184 we Wrocławiu.

ip

Polecamy
Ostatnio dodane
Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie
Uniwersytet Rolniczy z atrakcjami z okazji Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie

Uczelnia szykuje mnóstwo atrakcji dla zwiedzających.

Akademia Śląska
Akademia Śląska otwiera rekrutację

To także okazja do skorzystania z promocji "NA START".

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.