Organizacje studenckie
Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej FAMA

Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej FAMA

Opis

Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej FAMA od wielu lat jest największym i najpoważniejszym wydarzeniem kulturalnym środowiska studenckiego w Polsce. FAMA to doroczne święto młodych ludzi, dla których kultura i sztuka to synonimy wyższych wartości, rozwoju intelektualnego, twórczego spełnienia..

Uczestnikami FAMY są zarówno młodzi artyści jak i służący swoim doświadczeniem mistrzowie, organizatorzy, publiczność i mecenasi kultury akademickiej. To dopiero Ci wszyscy ludzie tworzą co roku w Świnoujściu niezapomniany spektakl.

Od 1965 roku FAMA ściąga do Świnoujścia studentów z całej Polski, gotowych prezentować swoje najbardziej szalone pomysły. FAMA jest festiwalem interdyscyplinarnym. Dlatego właśnie jest to najbardziej twórcze wydarzenie w Polsce, budujące więzi pokoleniowe i środowiskowe. Wśród laureatów FAMY z lat ubiegłych widnieją takie nazwiska jak: Maryla Rodowicz, Magda Umer, Marek Grechuta, Elżbieta Wojnowska, Andrzej Mleczko, Henryk Sawka, Jan Kaczmarek, Mariusz Lubomski, Renata Przemyk, Adam Nowak z zespołem Raz, Dwa, Trzy, Irek Dudek Blues Band, Nocna Zmiana Bluesa ze Sławkiem Wierzcholskim, grupy teatralne Akademia Ruchu z Warszawy, Teatr STU z Krakowa, Pantomima Szczecińska, kabarety Salon Niezależnych, Elita, Koń Polski, Władysław Sikora
i kabaret Potem, Formacja Chatelet. Nie sposób zliczyć twórców, którzy pojawili się w czasie kilkudziesięciu lat istnienia festiwalu na jego scenach, którzy od Famy zaczynali karierę, którzy tu stawiali swoje pierwsze artystyczne kroki. Formuła festiwalu ulega naturalnym modyfikacjom, odzwierciedlającym zawsze aktualne preferencje, potrzeby i nastroje młodych artystów, a także stan ducha młodego pokolenia.

Od kilku już lat program FAMY, obok prezentacji, szczególną uwagę kładzie na niezbędną dla młodych artystów sferę doskonalenia warsztatowego. Współczesna FAMA to  dwa ściśle ze sobą związane nurty - warsztatowy oraz prezentacyjny. Zasadą stało się powierzanie merytorycznej odpowiedzialności za poszczególne warsztaty wybitnym fachowcom - pedagogom i autorytetom artystycznym. Udział w części warsztatowej to nie tylko prezentacja przygotowanych wcześniej produkcji artystycznych, lecz doskonalenie ich pod okiem ekspertów, a przede wszystkim tworzenie całkiem nowych jakości artystycznych.

       Najważniejszym elementem procesu rekrutacji uczestników festiwalu są eliminacje regionalne, które pozwalają dotrzeć do najgłębiej ukrytych pokładów talentu osób, którym bez tego rodzaju imprezy bardzo trudno byłoby zaistnieć na szerszym forum. Przeglądy regionalne FAMA przyciągają zarówno osiedlowe grupy hip-hopowe, jak i studentów szkół artystycznych. Wzajemne poznanie się środowiska artystycznego, mieszanie prądów i kierunków artystycznych jest jednym z tych elementów, które najlepiej służą rozwojowi kulturalnemu młodego pokolenia.

W ramach rekrutacji do etapu regionalnego zostanie przeprowadzona intensywna akcja informacyjna, obejmująca szerokie spektrum środowiskowe, co umożliwi w drodze wstępnej weryfikacji dobór najciekawszych uczestników. Będą oni mogli, podczas trzydniowego Przeglądu Regionalnego FAMA, prezentować swoje umiejętności szerokiej publiczności.

Dwudniowy przegląd części muzycznej odbędzie się w klubie jazzowym „Rura", natomiast kategorie: kabaret, fotografia, taniec i capoeira zostaną zaprezentowane ostatniego dnia Regionalnej FAMY w „Pałacyku". Spośród występujących, profesjonalne jury, złożone ze specjalistów w danych dziedzinach, wyłoni i nagrodzi najlepszych artystów w każdej z kategorii. Ponadto uczestnicy mogą zostać uhonorowani rekomendacją, co jest równoznaczne z zakwalifikowaniem ich do finału FAMY w Świnoujściu.

Udział w FAMIE to przede wszystkim szansa na wygraną, zaistnienie i wyjazd na Finał do Świnoujścia. Przegląd Regionalny ma także na celu umożliwienie młodym, początkującym artystom, sprawdzenie siebie poprzez dokonanie obiektywnej oceny własnych umiejętności na tle prezentacji pozostałych uczestników. Jest również niepowtarzalną szansą integracji akademickiego środowiska artystycznego, pozwalającą na wymianę doświadczeń i spostrzeżeń oraz prowadzenie dialogu.

Polecamy
Ostatnio dodane
Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie
Uniwersytet Rolniczy z atrakcjami z okazji Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie

Uczelnia szykuje mnóstwo atrakcji dla zwiedzających.

Akademia Śląska
Akademia Śląska otwiera rekrutację

To także okazja do skorzystania z promocji "NA START".

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.