Festiwale Nauki
XIII Dolnośląski Festiwal Nauki

XIII Dolnośląski Festiwal Nauki

  • 2010-09-23, do 2010-09-24
  • Legnica, Wrocław

Opis

Już za niecałe dwa tygodnie, 16 września, rozpocznie się XIII Dolnośląski Festiwal Nauki – jedna z największych imprez popularyzujących naukę i kulturę. W tym roku zaplanowano ponad 1000 imprez festiwalowych: są to warsztaty, prezentacje, happeningi, wycieczki, wykłady, dyskusje, również kameralne spotkania, w których może uczestniczyć każdy, kto ciekawy jest otaczającego nas świata.

Zadaniem Festiwalu jest prezentowanie osiągnięć nauki w zrozumiały i atrakcyjny sposób. To jedna z nielicznych okazji do odwiedzenia miejsc na co dzień dostępnych tylko dla naukowców i studentów. W ubiegłym roku w imprezach festiwalowych uczestniczyło ponad 85 tys. osób.

Tematem przewodnim tegorocznego Festiwalu jest „Piękno Różnorodności”. Hasło stanowi nawiązanie do idei Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, które ogłosiło rok 2010 Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej. Organizatorami Festiwalu są wszystkie wrocławskie uczelnie oraz szkoły wyższe funkcjonujące w innych miastach naszego regionu. Współtworzą go także instytucje kulturalne i naukowe, coraz częściej włączają się również przedstawiciele przemysłu.

– Wielokrotnie zastanawiałem się nad fenomenem Festiwalu – mówi profesor Kazimierz Orzechowski, koordynator i przewodniczący rady programowej Festiwalu. – Dlaczego wciąż się on odbywa, dlaczego mimo różnych przeciwności rośnie liczba imprez festiwalowych i przyciągają one coraz większe rzesze gości, dlaczego koleżanki i koledzy, przyjaciele, a również ludzie, których znam jedynie z widzenia, mają tak wiele zapału, dlaczego większość osób współtworzących Festiwal pracuje za darmo, niektórzy są skłonni dokładać nawet z „własnej kieszeni”. Cały czas uczę się Festiwalu i chyba zaczynam „przeczuwać”, jaka jest odpowiedź na moje wcześniejsze pytania. Z jednej strony Festiwal potrzebny jest naszym gościom. Ludziom młodym pozwala marzyć i planować przyszłość. Ludziom starszym, tym, którzy drogę swoją już wybrali, a może nawet patrzą się z pewnej perspektywy, Festiwal stwarza okazję do podjęcia rozmowy kiedyś zbyt szybko przerwanej, może powrotu do swych zainteresowań, marzeń. Z drugiej strony, Festiwal jest potrzebny ludziom nauki. Osiągnięcia, nawet najwspanialsze, nie mają racji bytu, jeśli nie można opowiedzieć o ich pięknie komuś drugiemu, znaleźć naśladowców, uczniów. Festiwal jest więc spotkaniem w połowie drogi, spotkaniem organizatorów i gości festiwalowych.

W tym roku Dolnośląski Festiwal Nauki odbywa się w ośmiu dolnośląskich miastach. Obok Wrocławia są to Bystrzyca Kłodzka, Głogów, Jelenia Góra, Legnica, Wałbrzych, Ząbkowice Śląskie oraz Zgorzelec. Tych miast będzie w przyszłości więcej.

Wstęp na wszystkie imprezy festiwalowe jest bezpłatny. Na niektóre, z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, konieczne jest wcześniejsze zapisanie się. Szczegółowe informacje na temat imprez festiwalowych dostępne są na stronie www.festiwal.wroc.pl. Program festiwalowy w formie drukowanej dotarł już także do każdej wrocławskiej szkoły.

Polecamy
Ostatnio dodane
Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie
Uniwersytet Rolniczy z atrakcjami z okazji Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie

Uczelnia szykuje mnóstwo atrakcji dla zwiedzających.

Akademia Śląska
Akademia Śląska otwiera rekrutację

To także okazja do skorzystania z promocji "NA START".

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.