Wiadomości - Z życia Uczelni

Spotkanie z prof. Leszkiem Balcerowiczem - 16 luty

2006-02-21 00:00:00 | Wrocław
 

W dniu 16 lutego na wrocławskiej Akademii Ekonomicznej gościł będzie prezes NBP, prof. Leszek Balcerowicz. Program wizyty przewiduje, obok spotkania z władzami, wykład otwarty pt. 'Ekonomia i etyka państwa socjalnego' wygłoszony w ramach uczelnianej inicjatywy Forum Edukacji Ekonomicznej.

Zapraszamy na godz. 11.30 do budynku P. W godzinach 11.00 - 14.00 obowiązują godziny rektorskie.

O godz. 13.00 planowana jest konferencja prasowa.

Niestety niewielu studentów wie kto jest prezesem Narodowego Banku Polskiego. Odpowiem wam na to pytanie: Leszek Balcerowicz. Większość studentów z hasłem Balcerowicz kojarzy sobie dwa wydarzenia:

1. „Balcerowicz musi odejść!”
2. „Plan Balcerowicza”

Tego pierwszego stwierdzenia nie będę komentowała. Za to chce wam przedstawić po krótce osiągnięcia profesora.

W roku 1970 ukończył z wyróżnieniem Wydział Handlu Zagranicznego w Szkole Głównej Planowania i Statystyki (obecnie Szkoła Główna Handlowa) w Warszawie. W 1974 r. uzyskał tytuł MBA w St.John's University w Nowym Jorku, a w 1975 r. obronił pracę doktorską w SGPiS. Przebywał na stażach naukowych m.in. w University of Sussex i w Uniwersytecie w Marburgu. W październiku 1992 r. został profesorem SGH w Warszawie, a rok później kierownikiem Katedry Międzynarodowych Studiów Porównawczych. Wykładał na uczelniach całego świata. Jest autorem licznych książek i publikacji ekonomicznych.

We wrześniu 1989 r., objął stanowisko wicepremiera i ministra finansów w pierwszym niekomunistycznym rządzie. Był również przewodniczącym Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. Opracował i realizował plan szybkiej stabilizacji i transformacji pogrążonej w kryzysie gospodarki polskiej, powszechnie znany jako 'Plan Balcerowicza'. Plan ten polegał na pakiecie reform gospodarczo-ustrojowych. Plan ów miał umożliwić transformację z gospodarki centralnie sterowanej do wolnorynkowej. W momencie gdy zaczęto wprowadzać plan Balcerowicza, stopa inflacji osiągała niebotyczne wysokości (251% - tzw. hiperinflacja), półki sklepowe świeciły pustkami, a całej gospodarce groziła zupełna zapaść. Na plan składało się 10 ustaw uchwalanych: ustawa o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych, ustawa o prawie bankowym, ustawa o kredytowaniu, ustawa o podatku od wzrostu wynagrodzeń, ustawa o nowych zasadach opodatkowania, ustawa o działalności gospodarczej prowadzonej przez inwestorów zagranicznych, ustawa o prawie dewizowym, ustawa o prawie celnym, ustawa o zatrudnieniu oraz ustawa o szczególnych warunkach zwalniania pracowników.

Skutkiem powyższych ustaw oraz prowadzonej w późniejszym okresie restrykcyjnej polityki NBP i licznych prywatyzacji było znaczne obniżenie inflacji, uwolnienie złotówki, spory wzrost gospodarczy, względna stabilizacja sytuacji gospodarczej i utworzenie w ciągu 2 lat 600 tysięcy przedsiębiorstw prywatnych, czyli 1,5 mln. miejsc pracy. Mimo to, na skutek bankructw i likwidacji wielu przedsiębiorstw państwowych oraz redukcji zatrudnienia w tych które przetrwały, stopa bezrobocia po transformacji ustrojowej osiągnęła poziom rzędu 10% w 1993 r. Z drugiej strony, wielu ekonomistów podkreślało, że plan Balcerowicza ujawnił tylko rzeczywisty poziom bezrobocia, które wcześniej występowało w formie ukrytej.

Plan Balcerowicza jest najczęściej krytykowany za to, że przyczynił się do znacznego spadku stopy życiowej licznych grup ludności, zwłaszcza pracowników niedochodowych przedsiębiorstw państwowych oraz pracowników PGR-ów, tworząc obszary nędzy i strukturalnego bezrobocia, które trwa aż do dzisiaj i ulega stałemu pogłębieniu. Niektórzy ekonomiści zarzucali też planowi Balcerowicza zbyt słabą ochronę rynku wewnętrznego w czasie transformacji oraz dopuszczenie do wieloletniej zapaści całych branż przemysłu na skutek braku jakiejkolwiek państwowej polityki wpływania na strukturę przemysłu.

Już w ogłoszonych na początku stycznia 1990 roku wynikach sondażu, poparcie dla planu Balcerowicza wynosiło ok. 50%, przy prawie 15% głosów przeciw. Później z miesiąca na miesiąc poparcie systematycznie malało. Jednak po najboleśniejszym okresie przemian ekonomiczno-ustrojowych (lata 1990-1993) i odejściu z rządu Leszka Balcerowicza, publiczna ocena jego planu ulegała okresowym wzrostom i spadkom, które są dość ściśle związane z okresowym pogorszeniem lub poprawą koniunktury w Polsce.

Od 1993 otrzymywał tytuł Doktora Honoris Causa na uczelniach:

- w Aix-en-Provence (Francja, 1993)
- University of Sussex (Wielka Brytania, 1994)
- De Paul University of Chicago (USA, 1996)
- Uniwersytet Szczeciński (Polska, 1998),
- Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu (Polska, 1998),
- Dundee University (Wielka Brytania, 1998)
- Staffordshire University (Wielka Brytania, 1998)
- Uniwersytet Ekonomiczny w Bratysławie (Słowacja, 1999),
- Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą (Niemcy, 2001),
- Uniwersytet del Pacifico w Limie (Peru, 2002)
- Uniwersytet 'Alexandru Ioan Cuza' w Jassach (Rumunia, 2002),
- Uniwersytet im. Georga Mercatora w Duisburgu (Niemcy, 2004).
- AE w katowicach (2006)

W roku 1992 został, jako pierwszy przedstawiciel Europy Środkowo-Wschodniej, wyróżniony prestiżową nagrodą Ludwika Erharda. W październiku 1998 roku otrzymał nagrodę 'Minister Finansów roku 1998' przyznaną przez brytyjski miesięcznik finansowy 'Euromoney', a w styczniu 1999 r. - nagrodę dla najwybitniejszego Europejczyka w 1998 r.
- 'Transatlantic Leadership Award' przyznaną przez Instytut Europejski w Waszyngtonie. W 1999 r. otrzymał również Nagrodę Środkowoeuropejską (Central European Award) dla najlepszego ministra finansów 1998 r. W roku 2001 został wyróżniony, przyznawaną po raz pierwszy, Nagrodą Friedricha Augusta von Hayeka; w tym samym roku otrzymał nagrodę im. Carla Bertelsmanna za wybitne osiągnięcia w dziedzinie transformacji gospodarczej w Polsce a w 2002 r. nagrodę Fundacji Fasela za zasługi dla społecznej gospodarki rynkowej.

22 grudnia 2000 r. Sejm RP powołał Leszka Balcerowicza na stanowisko Prezesa Narodowego Banku Polskiego.

W styczniu 2004 r. prestiżowy brytyjski miesięcznik 'The Banker' przyznał Leszkowi Balcerowiczowi tytuł bankiera roku w kategorii banków centralnych Europy; w październiku wyróżniony został nagrodą Emerging Markets Awards dla najlepszego prezesa banku centralnego w Europie Środkowowschodniej.


Foto & info: www.balcerowicz.pl

Paulina Maria Przygrodzka
(paulina.przygrodzka@dlastudenta.pl)

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
rozmowa o pracę
Ile zarabia specjalista ds. kadr i płac? Sprawdź, czy to dobra ścieżka zawodowa

Dowiedz się, ile dokładnie zarabia specjalista ds. kadr i płac, jakie są perspektywy w tej dziedzinie.

Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Polecamy
Zobacz muzyczny materiał przygotowany przez zespÃłł Micromusic i Uniwersytet Wrocławski!
Micromusic zagrało na Wieży Matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego [WIDEO] Wrocław

Zobacz muzyczny materiał przygotowany przez zespół Micromusic i Uniwersytet Wrocławski!

QS World University Ranking 2019 - polskie uczelnie wśród najlepszych na świecie!

16 polskich uczelni znalazło się w zestawieniu 1000 najlepszych szkół wyższych na całym świecie. Dobre wyniki placówek z Warszawy, Krakowa, Gdańska i Wrocławia.

Polecamy
Ostatnio dodane
rozmowa o pracę
Ile zarabia specjalista ds. kadr i płac? Sprawdź, czy to dobra ścieżka zawodowa

Dowiedz się, ile dokładnie zarabia specjalista ds. kadr i płac, jakie są perspektywy w tej dziedzinie.

Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Ostatnio komentowane
Łowcy talentów w akcji
Łowcy talentów w akcji

Masz pasję i chcesz ją rozwijać? Chcesz zobaczyć jak robią to inni? Pomożemy Ci rozwinąć Twój talent i wypracować twórczy warsztat. A na najlepszych czeka Scena Artystyczna ROE.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.