Koła naukowe - Z Organizacji

Spotkanie z Łukaszem Wierzbickim na UWr

2009-04-21 10:29:58 | Wrocław

Już jutro (22.04.) Koło Naukowe Lapidarium zaprasza na spotkanie z Łukaszem Wierzbickim. Będzie to audio-wizualna prezentacja prowadzona przez zaproszonego gościa, który swoimi książkami i autorskimi spotkaniami organizowanymi w całym kraju stara się ocalić od zapomnienia postać i dokonania naszego znakomitego rodaka, Kazimierza Nowaka.

Prezentacja jest wzbogacona archiwalnym zapisem wypowiedzi Ryszarda Kapuścińskiego poświęconej Kazimierzowi Nowakowi i jego reportażom.

"Wyczyn Kazimierza Nowaka zasługuje na to, by jego nazwisko znalazło się w słownikach i encyklopediach, by było wymieniane obok takich nazwisk jak Stanley i Livingstone.

Kazimierz Nowak był człowiekiem o ogromnej wyobraźni i ogromnej odwadze, człowiekiem nieustraszonym. Pokazał, że jeden biały człowiek, bezbronny zupełnie, nieposiadający żadnego uzbrojenia, a jedynie wiarę w drugiego człowieka, może przebyć samotnie wielki kontynent i to w czasach, gdy Europa zaczynała dopiero odkrywać Trzeci Świat. On uczył nas wtedy, w latach trzydziestych XX wieku, jak należy traktować Trzeci Świat i jego mieszkańców." - mówił 25 listopada 2006 roku Ryszard Kapuściński.

Kim był Kazimierz Nowak?

Kazimierz Nowak, który w latach 1931-1936 odbył wyprawę do Afryki, prawdopodobnie jako pierwszy człowiek na świecie przebył samotnie kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem (40 tys. km pieszo, rowerem, konno oraz czółnem). W listach i na zdjęciach z podróży, obok osobistych przeżyć, uchwycił niezwykłą kulturę, bogactwo przyrody i życie duchowe kontynentu afrykańskiego. Jego relacje zostały zebrane i opublikowane w książce "Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd", wydanej nakładem Wydawnictwa Sorus.

Spuścizna po Kazimierzu Nowaku stanowić winna inspirację dla przyszłych pokoleń, inspirację do podejmowania śmiałych wyzwań i konsekwentnej ich realizacji, a jednocześnie stanowi cenną wskazówkę i receptę mówiącą o tym, iż świat traktować należy z szacunkiem i zainteresowaniem. Dorobek reporterski i fotograficzny Kazimierza Nowaka stanowi ponadto doskonały materiał dydaktyczny służący poznaniu historii, geografii oraz przyrody kontynentu afrykańskiego. Wreszcie dokonanie Nowaka to znamienny przykład współistnienia hartu ducha z osiągnięciem ponadprzeciętnego wyczynu sportowego.

Dobrym źródłem informacji dodatkowych tudzież zdjęć jest
http://www.kazimierznowak.pl lub http://www.lukaszwierzbicki.pl/

Spotkanie z Łukszem Wierzbickim w środę 22.04.,
14.00 w Sali Kameralnej Zachodniej , ul. Joliot-Curie 15

ip

Słowa kluczowe: kazimierz nowak łukasz wierzbicki koło naukowe lapidarium uwr instytut dziennikarstwa wrocław
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
ptsf
Antybiotykoterapia pod Lupą Farmaceuty

Poznaj szczegóły wydarzenia.

strefa studenta
Jury wyłoniło najlepsze projekty opakowań

Kto został wyróżniony podczas konkursu Strefa Studenta?

Polecamy
Festwal StudiÃłw Azjatyckich
VII Festiwal Studiów Azjatyckich - informacje o wydarzeniu

Podróżuj po świecie bez wychodzenia z domu. VII FSA rusza już w maju!

Szczepienia
"W szczepionkę nie boli" - ogólnopolska akcja edukacyjna

Na czym polega ogólnopolska akcja edukacyjna "W szczepionkę nie boli"?

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.