Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Młodzi przy mikrofonie

2009-06-18 10:58:20 | Wrocław

„Czy polityka może być jazzy?"  - odpowiedzi na to pytanie szukali  studenci wraz z lokalnymi politykami, działaczami pozarządowymi i dziennikarzami. W sobotę  w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej goście rozmawiali o aktywności młodzieży w polityce.

- Przede wszystkim chcielibyśmy podziękować za przybycie osobom, których polityka na co dzień w ogóle nie interesuje. To dla was jest to spotkanie. - powiedziała Katarzyna Bielska, jedna z prowadzących debatę tuż na samym początku. Zainteresowanie młodych ludzi sprawami politycznymi nie należało do zadań najprostszych. Aspekt ten zdecydowanie wyróżniał  tą debatę od innych, które zwykle są organizowane dla amatorów danej dziedziny.

W rozmowie wzięli udział : poseł na sejm z ramienia PO - Michał Jaros, Szymon Hotała - radny z klubu Rafała Dutkiewicza, Weronika Babrecka - przedstawicielka Młodych Socjalistów, Karol Przywara  - przewodniczący stowarzyszenia Wrocław PRO, Tomasz Stefanicki-  działacz organizacji Młody Wrocław i Michał Kokot z „Gazety Wyborczej". Goście  prowadzili zaciekłą dyskusję odnośnie przyczyn braku zaangażowania w życie publiczne wśród ludzi młodych, choć do jednego zgodzili się wszyscy, a mianowicie, że aktywność młodzieży w życiu politycznym i społecznym jest niska i, że trzeba ten problem rozwiązać. Ale kwestia ta stoi nie tylko po stronie polityków, ale i samej młodzieży. To ona musi bowiem bardziej się nią interesować. - Chcemy zaangażować się w politykę, ale nie taką, jaką widzimy na ekranach telewizorów- odpowiedziała Natalia Homan, studentka III roku dziennikarstwa.  I rzeczywiście, był to najgłębszy problem jakiego dotknęło to spotkanie, na który jeszcze nie udało się odnaleźć odpowiedzi.

Kontekstem dla dyskusji była frekwencja w wyborach europejskich i parlamentarnych. Szczególnie wśród ludzi wchodzących w dorosłość. Goście zwrócili także uwagę na absencję w wyborach do Rad Osiedli, miast i gmin.

W pierwszej części dyskusji uczestnicy, wykładowcy i  studenci zastanawiali się jakie są przyczyny  braku zaangażowania w  życie publiczne. Czego brakuje w ofercie skierowanej do młodych ludzi ze strony władz, mediów i organizacji pozarządowych.  Natomiast, jak rozwiązać problem oraz jakie są możliwości aktywizacji młodzieży dyskutowano już nieco później. Ponad to przybliżono publiczności zasady funkcjonowania Rad Osiedli oraz organizacji pozarządowych takich jak Młody Wrocław i Wrocław PRO oraz to dlaczego warto współpracować z tymi instytucjami.

Otwarty panel dyskusyjny zdecydowanie ożywiał polemikę studentów z gośćmi. Pomimo, że nie znaleziono prostej odpowiedzi na pytanie, jak zmienić niskie zaangażowanie młodzieży w politykę, udało się naświetlić ten problem.- Spodziewaliśmy się tego, że nie znajdziemy „złotego środka", aby polityka była bardziej przyjazna dla młodego człowieka - mówi Dorota Jarosz, koordynator organizacyjny w projekcie.- Dlatego chcielibyśmy stworzyć cykl takich spotkań, aby powoli przygotowywać młodych ludzi na to, że będą zmiany w polityce i, że uda się je z czasem wypracować.

fot. sxc
ip

Słowa kluczowe: Czy polityka może być jazzy młodzi przy mikrofonie debata 2009 debata diks
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Netyści porwą młodzież [0]
    Alexander
    2009-10-05 12:07:59
    Sprawa jest prosta dlaczego młodzież (jak zresztą większość społeczeństwa) nie garnie się do polityki.. Ano dlatego, że 1. jest synonimem brudnej gry, cynizmu i w ogóle "żenady" 2. brak naprawdę ciekawych, odpowiadających stylowi życia i zainteresowaniom ofert na tzw. rynku politycznym - obecne partie mają przedpotopowe programy i "robią politykę" archaicznymi metodami.. 3. wszyscy już wiedzą, że polityka jest sprawą wąskich, kolesiowskich kręgów; zwyczajny, ambitny młody człowiek chcący zrobić karierę polityczną - nie mam szans w obecnych strukturach przez najbliższe 10 lat. Ale to się zmienia. Właśnie wystartowała inicjatywa Ruchu Netystów - http://www.netysci.pl - ruch polityczny pokolenia internetu - oni: 1. promują e-demokrację - masową demokrację dla wszystkich aktywnych 2. będą robić politykę całkiem nowymi (nie nudnymi!) metodami - zgodnymi ze style życia młodych, dynamicznych ludzi 3. ruch startuje - każdy na szansę w nim zaistnieć Miejmy nadzieję, że zmieni to całkowicie brak zaangażowania młodzieży w politykę - że masowo zaangażują się w 'nową politykę'.
Zobacz także
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Polecamy
Jedzenie na studencką kieszeń
Jedzenie na studencką kieszeń

Początek studiów jest dla wielu osób startem w samodzielne życie. Tu pojawia się istotna kwestia - co zjeść na obiad?

sejsa poprawkowa
Czym jest sesja poprawkowa i co warto o niej wiedzieć?

Poznaj szczegóły dotyczące drugi terminów egzaminów końcowych na studiach.

Polecamy
Ostatnio dodane
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.