Z życia Uczelni - Studia

"Drzemkologia stosowana" na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu

2024-01-25 22:11:03 | Wrocław

Na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu studenci mają szansę nie tylko na zdobywanie wiedzy medycznej, ale również na regeneracyjne drzemki podczas zajęć. Fakultet "Drzemkologia stosowana" okazuje się hitem na uczelni.

Humor i pozytywna psychologia: Wsparcie dla zmęczonych studentów

Pomysł na nietypowy fakultet narodził się podczas zajęć z Humoru i Pozytywnej Psychologii, prowadzonych przez dr Marię Kmitę. Jej obserwacje zmęczonych studentów na tradycyjnych zajęciach zainspirowały stworzenie przestrzeni, w której odpoczynek stał się integralną częścią procesu nauki.

Nadzwyczajne zainteresowanie i nadkomplet uczestników:

Fakultet "Drzemkologia stosowana", pierwotnie zaplanowany dla 24 osób, przyciągnął dwukrotnie więcej studentów. Zjawisko to świadczy o ogromnym zapotrzebowaniu na innowacyjne podejścia do nauki, zwłaszcza w obszarze medycyny. Studenci, zamiast zeszytów i długopisów, na zajęcia przynoszą ze sobą śpiwory.

Higiena snu i atmosfera zajęć:

Zajęcia nie skupiają się wyłącznie na samym drzemaniu. Dr Maria Kmita, pomysłodawczyni fakultetu, podkreśla rolę nauki higieny snu. W pomieszczeniu musi panować ciemność, stąd konieczność zgaszenia światła, a także ciepło, stąd obecność śpiworów. Zajęcia odbywają się w atmosferze luźnej, zdejmowanie butów i przychodzenie w wygodnych ubraniach staje się coraz powszechniejsze - dodaje autorka pomysłu.

Teoria, praktyka i dobrodziejstwa drzemki:

Pół godziny teorii, godzina praktyki – to schemat zajęć, który pozwala studentom na korzystanie z dobrodziejstw drzemki. Dr Maria Kmita wprowadza elementy humorystyczne, witając studentów słowami "dobranoc" przed zgaszeniem światła, a po drzemce "dzień dobry". Studenci zauważają, że tego rodzaju praktyki pomagają im w przezwyciężeniu zmęczenia i poprawiają ogólną efektywność w ciągu dnia.

Cel zajęć: Edukacja przyszłych lekarzy na temat roli snu:

Głównym celem fakultetu jest uświadomienie przyszłym lekarzom roli snu w ich codziennej pracy. Obecni studenci, którzy teraz uczestniczą w zajęciach, za kilka lat staną przed wyzwaniami wielogodzinnych dyżurów w placówkach zdrowia. Dr Maria Kmita dąży do wykształcenia nawyków związanych z drzemką, eliminując jednocześnie potrzebę sięgania po kofeinę czy energetyki.

Walka z kulturowym przekonaniem o lenistwie:

W ramach zajęć "Drzemkologia stosowana" studenci uczą się różnych technik zasypiania i snu korzystając z różnych metod, takich jak muzyka relaksacyjna, picie kawy przed drzemką czy drzemka na siedząco. Dr Maria Kmita podkreśla również walkę z kulturowym przekonaniem, że sen w ciągu dnia to przejaw lenistwa. Wypoczęty człowiek jest zdaniem prowadzącej bardziej produktywny i skupiony.

Badania naukowe jako krok w przyszłość:

Projekt fakultetu nie ogranicza się jedynie do zajęć. W przyszłym semestrze rozpoczną się badania naukowe, które pozwolą lepiej zrozumieć wpływ drzemki na kondycję studentów. W zespole naukowym dr Marii Kmity znajdą się specjaliści, m.in. dr hab. Helena Martynowicz, prof. UMW, oraz dr Mateusz Babicki, którzy skupią się na monitorowaniu snu studentów.

Wsparcie od ekspertów i uznanie projektu:

Projekt "Drzemkologia stosowana" zdobył uznanie Magdaleny Filcek, honorowej pracowniczki NASA, autorki systemu Vinci Power Nap. Jej doświadczenia w dziedzinie regeneracyjnej drzemki są cenione nie tylko przez astronautów, lecz także przez służby wojskowe, zwłaszcza w kontekście zespołu stresu pourazowego (PTSD).

ip
Fot: pexels/Andrea Piacquadi

Słowa kluczowe: Drzemkologia, Uniwersytet Medyczny, wroclaw, Sen, Spanie, wypoczynek, Studia, Uczelnia, studenci
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Wampiriada
Wampiriada 2024 już 4 i 5 marca na kampusie Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu Wrocław

Na każdego krwiodawcę będzie czekał pakiet z voucherami i gadżetami!

XII edycja Warszawskich Dni Logistyki
Zbliża się 12. edycja Warszawskich Dni Logistyki

Obszarami tematycznymi tegorocznej konferencji są m. in. logistyka 4.0, sztuczna inteligencja, konkurencyjność przedsiębiorstw, cyfrowy bliźniak czy robotyzacja.

Polecamy
Kim jest promotor i jaka jest jego rola?

Praca dyplomowa nie napisze się sama, jednak pamiętajmy, że jest ktoś, kto powinien nas wspierać.

Polecamy
Ostatnio dodane
Wampiriada
Wampiriada 2024 już 4 i 5 marca na kampusie Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu Wrocław

Na każdego krwiodawcę będzie czekał pakiet z voucherami i gadżetami!

XII edycja Warszawskich Dni Logistyki
Zbliża się 12. edycja Warszawskich Dni Logistyki

Obszarami tematycznymi tegorocznej konferencji są m. in. logistyka 4.0, sztuczna inteligencja, konkurencyjność przedsiębiorstw, cyfrowy bliźniak czy robotyzacja.

Ostatnio komentowane
Łowcy talentów w akcji
Łowcy talentów w akcji

Masz pasję i chcesz ją rozwijać? Chcesz zobaczyć jak robią to inni? Pomożemy Ci rozwinąć Twój talent i wypracować twórczy warsztat. A na najlepszych czeka Scena Artystyczna ROE.

Popularne
XXVI OgÃłlnopolskie Targi Edukacja 2024
Zbliżają się XXVI Ogólnopolskie Targi "Edukacja 2024" w Katowicach

Targi te które z pewnością pomogą młodym ludziom w wyborze dalszego kierunku kształcenia i sposobu na życie.