Wiadomości - Z życia Uczelni

Dorota Rzymkowska najlepiej lądowała

2007-06-05 10:19:15 | Wrocław

 Dwudziestu dziewięciu pilotów. Siedem drużyn. Dwa dni mistrzostw i jeden cel - wylądować jak najcelniej i dobrze się przy tym bawić. I Akademickie Mistrzostwa na Celność Lądowania zakończyły się wygraną Doroty Rzymkowskiej z Koła Naukowego Lotników Politechniki Warszawskiej oraz drużyny z Aeroklubu Ziemi Chełmskiej przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej.

Tyle samo lądowań, co startów - tego życzyli wszystkim uczestnikom organizatorzy - Akademicki Klub Lotniczy - na poprzedzającej mistrzostwa uroczystej inauguracji zorganizowanej w sali konferencyjnej Politechniki Wrocławskiej. Po zaprezentowaniu drużyn i przedstawieniu harmonogramu zawodów uczestnicy przeszli na Przystań Zwierzyniecką, gdzie czekał zacumowany statek Goplana, na którego pokładzie zaplanowano imprezę integracyjną.

W sobotę 26 maja - pierwszy dzień mistrzostw - ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe, zawody rozpoczęły się z ponad dwugodzinnym opóźnieniem. Zawodnicy latali na dwóch szybowcach typu „Bocian", które startowały za wyciągarką. W drugim dniu mistrzostw zawodnicy startowali w dwóch kolejkach lotów.

Organizacja międzyuczelnianych zawodów na celność lądowania to autorski pomysł Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Wrocławskiej. Przemysław Tomków, prezes AKL-u, tak uzasadnił wybór konkurencji: - Szybownictwo jest wśród młodzieży akademickiej bardziej popularne niż lotnictwo samolotowe; dzieje się tak, dlatego że szybowce są tańsze w eksploatacji. Wybraliśmy zawody na celność lądowania, bo dostarczają one wiele emocji. Za pomocą zaledwie dwóch szybowców umożliwiliśmy start trzydziestu zawodnikom.

Co ciekawe, konkurencja ta nie jest przeprowadzana na innych mistrzostwach szybowcowych, gdzie punktowana jest szybkość pokonania danej trasy. W tych zawodach liczył się nie czas, a precyzja. Sławomir Panasiuk, sędzia główny zawodów Aeroklubu Wrocławskiego, tłumaczył: - Piloci lądują w prostokącie o wymiarach szerokości 50 i długości 200 metrów. Na środku tego prostokąta rozłożone są znaki i przy nich jest prostopadle rozpięta linia. To jest nasz punkt zerowy. Idea tych zawodów polega na tym, że pilot ma wylądować jak najbliżej rozpiętej linii. Mierzona jest odległość rzutu osi kółka podwozia głównego do linii. Wydaje się to prostym zadaniem, ale jak powiedział Panasiuk: - Pilot musi tak obrać tor lotu, żeby moment lądowania szybowca zakończył się na wyznaczonej linii, ale o wyniku i tak często decyduje przypadek.

I to właśnie przypadek zadecydował o zwycięstwie Doroty Rzymkowskiej, studentki wydziału mechanicznego energetyki lotnictwa PW, która nie kryła satysfakcji z pokonania pilotów płci przeciwnej: - Lotnictwo nie jest popularną dyscypliną wśród dziewczyn, tym bardziej cieszy mnie moje zwycięstwo. Te zawody to przede wszystkim dobra zabawa, nie było między nami ostrej rywalizacji - powiedziała mistrzyni. - Czuję się doskonale, tym bardziej, że na szybowcach mam wylatane tylko 12 godzin i nigdy wcześniej nie latałam „Bocianem".

Drużynowo zwyciężyli przedstawiciele Aeroklubu Ziemi Chełmskiej przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej - Marcin Reszka i Kamil Kliza. - Jestem pilotem szybowcowym od trzech lat i bardzo cieszę się z tego, że udało mi się razem z kolegą zająć to pierwsze i zaszczytne miejsce i że mogę reprezentować swoją uczelnię na tych zawodach - powiedział Marcin. Zapytany o receptę na zwycięstwo, Kliza powiedział: - W tego typu imprezie bardzo dużo zależy po prostu od szczęścia. Na pewno jest to też kwestia umiejętności i doświadczenia. Ja od 3 lat mam licencję szybowcową i samolotową, ale muszę przyznać, że w tym roku przed zawodami jeszcze ani razu nie latałem szybowcem.

Zadowoleni z udziału w mistrzostwach byli nie tylko ich zwycięzcy. Michał Kowerski i Krzysztof Głodek z AZS-u Koszalin zajęli drużynowo piąte miejsce. - Myśleliśmy, że będzie gorzej, a wyszło jak najbardziej pozytywnie - powiedział Michał. - Mało tego, organizacja mistrzostw jest naprawdę na bardzo wysokim poziomie. Miejsca indywidualne też są zadowalające, aczkolwiek nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej - dodał.

Łukasz Grabowski, zawodnik reprezentujący KNL PW, tak podsumował imprezę: - Atmosfera była bardzo dobra i jestem bardzo zadowolony z tego, że tutaj przyjechaliśmy. Organizatorom należą się wielkie gratulacje. Mam nadzieję, że na jednych akademickich mistrzostwach się nie skończy i będzie więcej okazji, by się spotykać na lotnisku, czy tu we Wrocławiu, czy też w innym mieście.

Takich okazji prawdopodobnie będzie więcej. - W 2012 roku podobno we Wrocławiu będą mistrzostwa Europy w piłce nożnej, okaże się też, czy będzie Expo, a ja pomyślałem, że gdyby się odbywały w tym roku szóste Akademickie Mistrzostwa na Celność Lądowania, to byłbym bardzo zadowolony - powiedział Mariusz Konecki, prezes Aeroklubu Wrocławskiego. Pewne jest, że na jednych zawodach szybowcowych się nie skończy. Akademicki Klub Lotniczy Politechniki Wrocławskiej już nawiązał współpracę z innymi kołami lotniczymi z całej Polski.

Alicja Grabowska


Słowa kluczowe: akademickie mistrzostwa na celność lądowania
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Jerzy Gamdzyk, Jan Kossacki, Andrzej Tyc
Studenci z Wydziału Fizyki UW ze złotym medalem w konkursie University Physics Competition 2023

To zawody drużynowe, w których uczestniczą studenci studiów I stopnia z całego świata.

Polecamy
Rok Akademicki 2020/2021 UMCS
Inauguracja roku akademickiego 2020/2021 w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej [FOTO]

Zobacz zdjęcia z uroczystości i dowiedz się, co się podczas niej działo!

dr Szczepan Głodzik [Nature 588, 424 (2020)]
Naukowiec z UMCS współautorem artykułu w "Nature", zawierającego projekt dwu-wymiarowego nadprzewodnika

Dokonanie dra Szczepana Głodzika z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i badaczy z Finlandii robi wrażenie!

Ostatnio dodane
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Ostatnio komentowane
Łowcy talentów w akcji
Łowcy talentów w akcji

Masz pasję i chcesz ją rozwijać? Chcesz zobaczyć jak robią to inni? Pomożemy Ci rozwinąć Twój talent i wypracować twórczy warsztat. A na najlepszych czeka Scena Artystyczna ROE.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.