Koła naukowe - Z Organizacji

Czy NATO jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwo swoim członkom?

2016-05-12 12:58:45 | Wrocław

24 sierpnia 2016 roku minie 67 lat od utworzenia Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), która w ciągu kilku ostatnich lat stanęła przed wieloma poważnymi i zdywersyfikowanymi zagrożeniami. Studenckie Koło Naukowe „Patriam Salutis” postanowiło zorganizować konferencję, by odpowiedzieć na najbardziej nurtujące wszystkich pytanie – czy działalność NATO jest wystarczająco efektywna w obliczu obecnych i nadchodzących wyzwań?

Tematyka NATO – a właściwie jego zdolności i gotowości do działania w obliczu pojawiających się, coraz to liczniejszych zagrożeń – jest obecnie z ogromną częstotliwością poruszana na całym świecie. Do tego trendu wpisuje się konferencja: Wizja NATO XXI w., organizowana przez Studenckie Koło Naukowe „Patriam Salutis” z Instytutu Politologii, na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego w dniach 16-17 maja 2016.

    W ciągu kilku ostatnich lat pojawiły się nieznane, złożone problemy, z którymi obszar euroatlantycki musi się uporać. Dynamiczne zmiany i nowe zagrożenia, takie jak powrót do zimnowojennej retoryki Federacji Rosyjskiej czy niepokojące sygnały, dochodzące z Korei Północnej a także rosnące w siłę i zwolenników Państwo Islamskie wystawiają na próbę nie tylko poszczególne państwa, ale też cały system bezpieczeństwa zbiorowego, w który zawierzano od końca drugiej wojny światowej.

    Konferencja: Wizja NATO XXI w. nie mogłaby odbywać się w lepszym czasie. Już w lipcu w Warszawie zaplanowany jest szczyt państw członkowskich. 16 i 17 maja natomiast środowiska akademickie, wojskowe oraz praktyków będzie miało okazję do wymiany poglądów i myśli. W trakcie dwudniowej konferencji odbędą się cztery panele, po 90 minut każdy, poruszający najważniejsze kwestie i największe problemy.

    Pierwszego dnia głos będzie należał do ekspertów; wśród zaproszonych gości znajdują się figury takie jak Tomasz Siemoniak, były Minister Obrony Narodowej, profesor Edward Haliżak (Uniwersytet Warszawski), jak również przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Wojska Polskiego czy instytucji takich jak Ośrodek Studiów Wschodnich oraz Polski Instytut Spraw Międzynarodowych. Poruszane tematy będą dotyczyć kryzysu tożsamości w NATO i potrzeby odnalezienia się w nowej sytuacji międzynarodowej, a także postrzeganie organizacji na świecie.

    Drugiego dnia natomiast głos zostanie oddany studentom, doktorantom i doktorom, którzy poruszą kwestie struktury NATO oraz mechanizmów jego działania, skuteczności, rozwoju w przyszłości i wyzwań stojących przed tą organizacją w najbliższych latach.

    Konferencja ta jest ciekawą propozycją dla wszystkich zainteresowanych szeroko pojętym bezpieczeństwem międzynarodowym i stosunkami międzynarodowymi, ale także dla tych osób, które chcą zrozumieć jak istotnym fundamentem międzynarodowego – oraz polskiego – bezpieczeństwa jest struktura Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego.

    To już drugie wydarzenie sygnowane przez Studenckie Koło Naukowe „Patriam Salutis”, zrzeszające studentów nowopowstałego kierunku Zarządzanie bezpieczeństwem państwa na Instytucie Politologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. W zakresie zainteresowań SKN „Patriam Salutis” leży szeroko pojęta tematyka bezpieczeństwa nie tylko militarnego i politycznego, ale także ekonomicznego, społecznego i energetycznego.

 

 

ip

Słowa kluczowe: konferencja nato, uniwersytet wrocławski, wydział politologii
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
JuÅź niebawem kolejny webinar w ramach projektu Rzecznicy TalentÃłw
Już niebawem kolejny webinar w ramach projektu Rzecznicy Talentów

Tym razem spotkanie odbędzie się pod hasłem „Efektywne wykorzystanie wzorów przemysłowych w biznesie”.

ZałoÅźenie własnej działalności na studiach nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać.
Jak założyć koło naukowe?

Założenie własnej działalności na studiach nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać.

Polecamy
Polecamy
Ostatnio dodane
JuÅź niebawem kolejny webinar w ramach projektu Rzecznicy TalentÃłw
Już niebawem kolejny webinar w ramach projektu Rzecznicy Talentów

Tym razem spotkanie odbędzie się pod hasłem „Efektywne wykorzystanie wzorów przemysłowych w biznesie”.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.