Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Bilet semestralny studentom niepotrzebny?

2009-11-19 10:53:36 | Wrocław

Wprowadzony na prośbę wrocławskich środowisk studenckich bilet semestralny nie sprzedaje się. Dlaczego?

Mimo że miasto przygotowało w końcu w swojej ofercie bilet na cały semestr (cztero- lub pięciomiesięczny) studenci wykazują niewielkie zainteresowanie jego kupnem. Na około 120 tys. uczniów i studentów bilet od sierpnia kupiło około 10 tys. osób (czyli zaledwie 8 procent uczących się). Tymczasem Wydział Transportu liczył, że sprzeda co najmniej 20 tys. takich biletów.

Urzędnicy zastanawiają się co wpłynęło na tak słaby wynik. Patryk Wild, wiceprezes MPK, wskazuje na cenę nowych przejazdówek. Karol Przywara, rzecznik Samorządu Studentów Uniwersytetu Wrocławskiego, uważa, że przyczyną niskiej sprzedaży biletów semestralnych było zamieszanie wokół nich i niewiele niższa cena (student kupując bilet semestralny oszczędza tylko 4 zł miesięcznie).

Dlaczego studenci nie kupili biletu semestralnego? -Nie wiedziałam, że taki bilet istnieje, dowiedziałam się niedawno, ale skoro jest ważny od października, to teraz już nie opłaca mi się jego zakup - wyjaśnia Małgosia, studentka V roku Filologii Polskiej. A jej koleżanka Marta dodaje: -Zazwyczaj kupuję bilet na dwie linie, taki mi w zupełności wystarcza. Nie widzę sensu w kupowaniu biletu na cały semestr, bo co z nim zrobię, jeśli zmieni się trasa tramwaju. Są też studenci, którzy wolą jeździć na gapę (np. Kasia z UWr., której na razie udawało się uniknąć kontroli) i tacy, którzy do tej pory nie wiedzą, że taki bilet istnieje.

fot. Łukasz Bera
źródło gazeta.pl/JU

Słowa kluczowe: bilet semestralny wrocław ulga studenci samorząd Patryk Wild MPK Karol Przywara Samorząd UWr
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Re: Mój komentarz:) [0]
    Odpowiedź na: Mój komentarz:)
    s
    2009-11-25 13:17:14
    Zgodzę się, że cena jest za wysoka. Jeśli to ma być zniżka dla studenta powinien to odczuć bradziej niż 4zł, ale nie zgodzę się, że wydać jednorazowo na bilet tak dużo kasy to jakaś przeszkoda, wystarczy sobie odłożyć wcześniej na to. Sam tak robiłem do tej pory z biletami 90-dniowymim, boli tylko za pierwszym razem ;) A dojeżdżam gdzie chce, czym chce i kiedy chce.
  • Re: Mój komentarz:) [0]
    Odpowiedź na: Mój komentarz:)
    Student
    2009-11-23 00:15:48
    Studenci nie maja tyle pieniedzy zeby jednorazowo wydac 150zł,wtedy ten pierwszy miesiac jest dla nich kiepski. Wolą co miesiac ze swojej kasy oddawac 40zł a to mniej odczuwalne. Pozatym poczatek pazdziernika to dla studenta same dodatkowe wydatki: na uczelnie, ubezpieczenie, dodatkowe materialy, czasem na nowe mieszkanie i kaucje.
  • Mój komentarz:) [2]
    asia2504
    2009-11-19 20:20:34
    Uważam, że bilet semestralny to pomysł dobry, lecz nie do końca dopracowany. Przyczyną jego małej popularności na pewno jest jego cena. Sama nie jestem posiadaczką biletu,ponieważ jednorazowa zapłata 150zł to dla mnie nie jest mało pieniędzy, a oszczędność na tym zakupie nie jest aż tak atrakcyjna jak by się wydawało. Obecnie mam bilet ulgowy imienny za 40zł miesięcznie na wszystkie linie normalne, co daje przez okres 4 miesięcy kwotę 160zł, czyli tylko 10zł oszczędności na bilecie semestralnym. Owszem, bilet ten obejmuje dodatkowo linie pośpieszne, lecz dla osoby, która pośpiesznymi w ogóle nie jeździ, nie jest to potrzebne, a łatwiej przynajmniej dla mnie zapłacić 40zł co miesiąc, niż raz 150 zł. Pomyśleć jeszcze co by się stało, jakby w ciągu tych 4 miesięcy taki bilet gdzieś zgubić:)(150zł w błoto!!!). Druga sprawa to trafnie zauważony w artykule fakt, że dużo osób o tym bilecie po prostu nie wiedziało(słaba reklama). Mnóstwo moich znajomych dowiedziało się dopiero w listopadzie, kiedy zakup biletu najzwyczajniej się już nie opłacał. Moim zdaniem jeśli nie zostaną wprowadzone jakieś zmiany, to może być ostatni lub w najlepszym przypadku przedostatni semestr biletu semstralnego:)
Zobacz także
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Polecamy
Kiedy odbywają się egzaminy na studiach?

Każdy przedmiot na studiach trzeba zaliczyć. Dowiedz się, kiedy odbywają się egzaminy, jak zdobyć zaliczenie i czy można poprawiać oceny!

Zobacz, czego nauczysz się wybierając studia kosmetologiczne!
Jak wyglądają studia kosmetologiczne?

Zobacz, czego nauczysz się wybierając studia kosmetologiczne!

Polecamy
Ostatnio dodane
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.