Wrocław przed Krakowem i Świdnicą

2009-05-25

W dniu 23.05.09 r. we Wrocławiu odbył się Ogólnopolski Turniej o Puchar Wielkiej Wyspy pod patronatem posła Stanisława Huskowskiego Zawody odbywały się przy ul. Jana Baudouina de Courtenay 16 (Hotel GEM).

Organizatorem turnieju była Akademia Piłkarska Top-Talent Wrocław. W zawodach uczestniczyli zawodnicy urodzeni w roku 2000 i młodszym. Młodych zawodników swoją obecnością zaszczycili m.in. Dariusz Sztylka - kapitan Śląska Wrocław oraz trener koordynator Śląska Wrocław dr Krzysztof Paluszek. Partnerami wspierającymi był: Dolnośląski Związek Piłki Nożnej, Biuro ds. EURO 2012, WKS Śląsk Wrocław S.A. oraz sponsorem technicznym firma SALLER POLSKA SC (Tomasz Mojsa, Wojciech Basiuk), która ufundowała dla zwycięskiej drużyny komplet strojów meczowych.

Każdy zawodnik uczestniczący w zawodach otrzymał drobne upominki, natomiast drużyny, które zajęły miejsca 1-4 nagrody rzeczowe. W turnieju wystartowało 8 zespołów podzielonych na dwie grupy. W grupie A znalazł się: Top-Talent Wrocław, Gryf Świdnica, Parasol Wrocław oraz Lechia Dzierżoniów. Do grupy B los przydzielił Wisłę Kraków, KUKS Kalisz, Zagłębie Lubin, Śląsk Wrocław. Po zaciętych rozgrywkach grupowych w półfinałach znalazła się tylko jedna drużyna z Wrocławia. Był to Top-Talent.

Tam po jednostronnych widowiskach zespół ze stolicy Dolnego Śląska pokonał KUKS Kalisz, natomiast Wisła Kraków wygrała z Gryfem Świdnica. Oba mecze zakończyły się wynikiem 4-1. W meczach o I i III miejsce o podziale medalów decydowały rzuty karne. Najniższy stopień podium zajął Gryf Świdnica. W ścisłym finale po remisie 2-2 w regulaminowym czasie gry, lepiej rzuty karne egzekwowali zawodnicy Top-Talentu i to oni sięgnęli po Puchar Wielkiej Wyspy. Wisłą Kraków zajęła drugie miejsce. Ciekawostką jest to, że w zespole znad Wisły występują m.in. synowie słynnych piłkarzy: Cantoro, Cleber, Moskal czy Sobolewski. Licznie zgromadzona publiczność oglądała turniej na bardzo wysokim poziomie sportowym i organizacyjnym.