Zmień miasto
Sport Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

SILESIA CUP 2010

2010-04-23

 To połączenie jest bardziej niż naturalne. WROCŁAW - miasto spotkań, nowych możliwości i studentów oraz LACROSSE - sport, który jak żaden inny zbliża ludzi i nierzadko staje się dla nich sposobem na życie.

Już w maju, 8 europejskich drużyn rywalizować będzie o miano historycznego zwycięzcy pierwszej edycji turnieju field lacrosse - SILESIA CUP 2010. Areną zmagań staną się wrocławskie Pola Marsowe gdzie w atmosferze pikniku swoje święto mieć będzie jedna z najszybszych i najbardziej dynamicznych gier zespołowych świata. Gospodarzem turnieju jest drużyna KLUB SPORTOWY KOSYNIERZYÓW WROCŁAW.

LACROSSE
Lacrosse (fr. la crosse - zakrzywiony kij) - zespołowa gra sportowa pochodzenia indiańskiego, której zasady ostatecznie ustalono w pierwszej połowie XIX w. w Kanadzie (gdzie uznano ją za sport narodowy); rozgrywana na trawiastym boisku, polega na umieszczeniu za pomocą charakterystycznego kija specjalnej, trójkątnej rakiety gumowej piłki w bramce przeciwnika; 1904 i 1908 konkurencja olimpijska; uznawana za pierwowzór hokeja na lodzie. Od 2007 roku lacrosse zaczyna rozwijać się popularyzowany jest w Polsce. Entuzjaści tej dyscypliny starają się rozwijać drużyny w swoich miastach. Najaktywniej działają grupy w Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie. W grudniu 2007 roku powstał w Poznaniu pierwszy w Polsce oficjalny klub lacrosse - Poznań Hussars, w marcu 2008 - "Kosynierzy Wrocław". W sierpniu 2008, po wielomiesięcznych staraniach, treningi rozpoczęła drużyna "Grom Warszawa". Zaś w listopadzie 2009 r. powstaje czwarty klub - Kraków Knights Lacrosse. 17 kwietnia 2008 r. we Wrocławiu został rozegrany pierwszy mecz lacrosse w Polsce. Po niezwykle zaciętej walce Kosynierzy Wrocław zremisowali z Poznań Hussars 5:5. Wszystkie istniejące obecnie drużyny są drużynami męskimi. Jednakże, każdya z klubów rozwija również swoją sekcję drużyna żeńską entuzjastycznie podchodzi do możliwości powstawania także drużyn żeńskich. Tak więc, Lacrosse w Polsce dynamicznie się rozwija, a Polski światek lacrosse'a oczekuje na powstanie nowych drużyn.

Drugi najstarszy w Polsce klub lacrosse z siedzibą we Wrocławiu, założony 7 marca 2008. Obecnie liczy 29 zawodników. Obecny prezes klubu, Tomasz Kędzia spotkał się pierwszy raz z lacrosse podczas praktyk studenckich w Czechach w 2007 roku., Nna pierwszy mecz zabrała go koleżanka. Lacrosse zrobił na nim duże wrażenieBył zafascynowany tym sportem. Po powrocie Gdy wrócił do Polski zaczął szukać zorientował się, że sport ten jest nad Wisłą zupełnie nieznanylacrosse w Polsce. Zostawiał informacje  dla chętnych na różnych forach internetowych z nadzieją znalezienia innych entuziastówdla chętnych, którzy chcieliby pograć w 'młodszego brata wojny' ( tak był nazywany lacrosse przez Indian). Potem jeszcze wrócił do naszych południowych sąsiadów by uczestniczyć w obozie laccrosseowym w praskim Radotinie, gdzie zdobył pierwsze doświadczenia na boiskuapoznał się z zasadami i mechaniką gry oraz miał swoje pierwsze treningi. Wielkie znaczenie miał telefon prezydenta Europejskiej Federacji Lacrosse (ELF), który skontaktował się T. Kędziaą w związku z inicjatywą utworzenia w Polsce ośrodków rozwoju tego sportu, a zarazem zaoferował swoją pomoc w postaci sprzętu i wysłaniu wysłanych szkoleniowców, którzy poprowadzili pierwsze warsztaty lacrosse wdo Polsceki.

SILESIA CUP 2010
Ostatnie lata to złota era w rozwoju najszybszego sportu na dwóch nogach - LACROSSE.  Wśród 115 europejskich klubów powołanych do życia od 2004 roku znalazły się 3 polskie drużyny, w tym Kosynierzy Wrocław. Międzynarodowy turniej lacrosse we Wrocławiu to kolejny ważny krok na drodze popularyzacji tego sportu w Polsce. Silesia Cup w ciągu 3 lat dołączy do grona najpopularniejszych turniejów w Europie obok Berlin Open, Prague Cup i Lowlands Tournament w Amsterdamie. Jako największa impreza lacrosse w Polsce stanie się jedną ze sportowych wizytówek Wrocławia kojarzoną z obchodami Juwenaliów. Turniej w stolicy Dolnego Śląska będzie wyróżniał się niepowtarzalną atmosferą święta studenckiego. Przyjazną dla uczestników i widzów odbywająca się w połowie maja na terenie skąpanych w słońcu Pól Marsowych.
W turnieju weźmie udział 8 europejskich drużyn. Każda z drużyn rozegra przez 2 dni od 4 do 5 gier (4x15min). To co wyróżni naszą imprezę spośród innych (Berlin, Praga, Amsterdam, Kiel) to niskie koszty uczestnictwa oraz niepowtarzalna atmosfera święta studenckiego. Drużyny będą rywalizować na boiskach położonych w sąsiedztwie Akademii Wychowania Fizycznego i Stadionu Olimpijskiego. Miejsce rozgrywek opanowane będzie przez tłum studentów (ok 10 tys.) bawiących się na koncertach z okazji ich corocznego święta - Juwenaliów.

LOKALIZACJA
Pola Marsowe - serce imprezy juwenaliowej

INFO
Najświeższe informacje o turnieju znajdują się na stronie  http://www.silesiacup.com/

W SKRÓCIE
SILESIAC CUP 2010
15-16 maja  2010 r.
Pola Marsowe, Wrocław
http://www.silesiacup.com/

ip

Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

video
FB dlaMaturzysty.pl reklama